Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Style ogrzewania w woj. mazowieckim

16-06-2021 21:44 | Autor: Natalia Długosz
Spadek średniej temperatury w zimie tego roku wpłynął na temperaturę w naszych domach i spowodował zwiększenie kosztów ogrzewania. Jak pokazują wyniki najnowszego badania Resideo, ponad 30% mieszkańców województwa mazowieckiego poniosło wyższe opłaty za energię elektryczną/gaz, a aż 6% nie zapłaciło rachunków za ogrzewanie. Badanie pokazuje, jak zmieniły się style oszczędzania oraz plany ogrzewania w przyszłym sezonie w woj. mazowieckim.

Podsumowanie sezonu grzewczego

W bieżącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło było wyższe niż rok wcześniej. Za ogrzewanie w tym roku wiele osób (35%) musiało zapłacić więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Po łagodnym początku zimy, nadeszły chłodne miesiące, gdzie temperatura coraz bardziej spadała, spowodowało to intensywniejsze grzanie mieszkań i wyższe rachunki.

Ponad 70% respondentów z woj. mazowieckiego na skutek podwyższenia opłat starało się oszczędnie korzystać z ogrzewania. Blisko 30% badanych zadeklarowało, że nie odczuło wzrostu wydatków za ogrzewanie w trakcie ostatniego sezonu grzewczego.

Style oszczędzania

Ceny ogrzewania wpłynęły również na konkretne zachowania mieszkańców
woj. mazowieckiego. 70% respondentów regulowało temperaturę grzania w swoich domach i mieszkaniach w ciągu dnia. Ponad 60% badanych przyznało, że uszczelnia okna i drzwi.

70% osób samodzielnie steruje temperaturą na głowicy grzejnikowej. Połowa respondentów dokonuje przeglądu instalacji przed każdym sezonem grzewczym. Jednocześnie blisko 50% respondentów wyłącza ogrzewanie, kiedy wychodzi z domu. Aż 25% mieszkańców woj. mazowieckiego zadeklarowało, że całkowicie przestało używać ogrzewania.

Plany na przyszłość

Ponad 36% badanych rozważa całkowitą zmianę systemu grzewczego na kolejny sezon grzewczy, aby zwiększyć oszczędność oraz komfort użytkowania. Blisko 40% respondentów planuje modernizację systemu, który posiada. Najkorzystniejszą i najbardziej trwałą metodą jest założenie termostatów, które pozwalają w prosty sposób kontrolować temperaturę. Takiego wyboru dokonało prawie 40% mieszkańców woj. mazowieckiego.

Inteligentne oszczędzanie

41% respondentów deklaruje, że posiada w domu inteligentny termostat i temperaturę dostosowuje do swojego planu dnia. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań w naszych domach również pozwala zapewnić oszczędność energii. Termostaty programowalne pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury, dzięki czemu możemy odczuwać maksymalny komfort bez względu na porę dnia czy roku. Grzejemy te pomieszczenia, w których przebywamy, programując temperaturę, która nam odpowiada. Termostaty Honeywell Home są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wydajności energetycznej przy minimalnej ingerencji użytkownika. Upraszczają układanie harmonogramu ogrzewania, oferując poziom użyteczności i automatyczną kontrolę. Najbardziej zaawansowanym systemem grzewczym, oferowanym przez firmę Resideo jest system evohome, który pozwala na zaprogramowanie aż 12 stref grzewczych. Klienci mają również do wyboru termostat T6 i termostat jednostrefowy, które tak jak poprzednie modele – regulują temperaturę za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Model T4 – dzięki standardowej zabudowie i okablowaniu, upraszcza również proces instalacji. Można też wybrać głowicę elektroniczną – HR90, która umożliwiają sterowanie temperaturą z poziomu grzejnika. Nowoczesne głowice i termostaty Honeywell Home są proste w obsłudze i oferują poziom automatycznej regulacji, jakiego konsumenci oczekują od współczesnej technologii, zapewniając komfort i efektywność energetyczną.

Style ogrzewania w Polsce

Techniki podejścia do ogrzewania przy zwiększonych wydatkach znacząco różnią się pod kątem poszczególnych województw. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54%), mazowieckiego (42%) i lubelskiego (41%) najczęściej wybierają nowoczesne rozwiązania takie jak: inteligentne termostaty. Natomiast mieszkańcy województwa lubelskiego (93%), pomorskiego (86%) i opolskiego (84%) decydują się na oszczędne ogrzewanie. Warto pamiętać o tym, że nowoczesne głowice termostatyczne i systemy podziału na strefy pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ciepło.

O firmie

Resideo jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań w zakresie komfortu, ogrzewania i bezpieczeństwa, głównie w środowiskach mieszkalnych. Budowana w oparciu o 130-letnie dziedzictwo firma jest już obecna w ponad 150 milionach domów, każdego roku instalując 15 milionów systemów. Obsługujemy ponad 110 tys. wykonawców poprzez wiodących dystrybutorów, m.in. spółkę zależną ADI Global Distribution, która eksportuje do ponad 100 krajów i posiada ponad 200 obiektów magazynowych na całym świecie. Dalsze informacje na temat Resideo opublikowano na stronie www.resideo.com.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA