Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Struktury i Żywioły Ziemi

18-12-2019 22:28 | Autor: Mirosław Miroński
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oprócz swoich stałych wystaw prezentuje wystawę malarstwa i grafiki warszawskiej artystki Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej. Wystawa jest zatytułowana „Struktury i Żywioły Ziemi”, co częściowo wyjaśnia jej treść, a co staje się jasne po obejrzeniu wystawy.

Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego Podyplomowych Studiów dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Katarzyna Lipska-Ziębińska jest wielką miłośniczką sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Dodatkowo jest podróżniczką i amatorką nurkowania. Jak mówi - jej pasją jest zagłębianie się w otaczający ją świat. Z zaangażowaniem odkrywa i fascynuję się bogactwem barw i struktur przestrzeni. Artystka wyraża swój zachwyt nad strukturą kamienia, nad żywiołami jakimi są: woda i ogień.

Swoje wrażenia przekłada na język plastyczny, na obrazy malowane na płótnie, na grafiki. Jej twórczość jest emanacją wielkiego zachwytu nad pięknem, a znajduje je podczas nurkowania. Otaczający ją świat bywa rzeczywiście piękny i kolorowy, zwłaszcza gdy zanurza się w podwodne otchłanie obfitujące w egzotyczne ryby, koralowce, skorupiaki, jamochłony, wodorosty. Jest zapaloną amatorką podwodnych przygód. To, co obserwuje będąc pod wodą staje się źródłem malarskich i graficznych inspiracji. Jej zdaniem wszystko ma swoją energię np.: żywioły, drzewa, kamienie, metale etc.

Na swoje płótna nakleja znalezione artefakty m. in.: muszle, kawałki rozmaitych materii. Szkło, drewno, metal współgrają z namalowanymi plamami koloru nadając jej obrazom specyficzny charakter. Kolorowe kompozycje kontrastują z niemal ascetycznymi czarno-białymi grafikami.

Wystawa ma też swój drugi cel. Katarzyna Lipska-Ziębińska chce przeznaczyć dochód ze sprzedanych prac na leczenie swojej mamy, która zmaga się z chorobą nowotworową. Wymaga dalszej kuracji (po częściowym usunięciu guza mózgu). Terapia mogąca przynieść poprawę jest kosztowna. Artystka mająca na utrzymaniu dzieci nie może zebrać koniecznej kwoty.

Warto obejrzeć wystawę, a także wesprzeć finansowo autorkę kupując jej prace, które mogą stanowić ozdobę salonu lub innego wnętrza.

Wystawa potrwa do 29 grudnia tego roku. Jest czynna od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00. Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł. W niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny).

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA