Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jazz przyciąga rzesze fanów

28-07-2021 20:37 | Autor: Mirosław Miroński
27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce jest już na półmetku. Po ostatnich koncertach w których wystąpili Andrzej Jagodziński Trio z muzyką nawiązującą do Jana Sebastiana oraz amerykański Jeremy Pelt Quintet fani jazzu na warszawskiej Starówce zapewne chcą więcej tego typu przeżyć.

Apetyty miłośników muzyki jazzowej zaostrzył spontaniczny popis Allana Mednarda - perkusisty towarzyszącemu Jeremyemu Peltowi, a także pianista Victor Gould nawiązujący z Allanem szczególny dialog. Jeremy Pelt Quintet grający w drugiej części jazzowego wieczoru był tym, co z pewnością zapadło w pamięci publiczności na dłużej.

Kolejny koncert na Rynku Starego Miasta zapowiada się również ciekawie. 31 lipca o godzinie 19:00 przed publicznością wystąpi Włodzimierz Nahorny Trio Polish Sound. Jest to koncert urodzinowy z okazji 80. urodzin Mistrza!

Trio wystąpi w składzie: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja.

Włodzimierz Nahorny to żywa legenda polskiego jazzu, jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów – wybitny pianista, saksofonista, flecista, kompozytor. Stał się kultową postacią polskiej sceny jazzowej. Jego kariera splata się z historią jazzu w naszym kraju. Uznanie przyniosły mu znakomite płyty: Nahorny/Szymanowski - Mity, Nahorny- Chopin - Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz, Koncert, Nahorny Sextet - Chopin Genius Loci. Mistrz fortepianu ma na koncie wiele prestiżowych nagród jak: Złoty Fryderyk czy Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 (nagroda honorowa za całokształt twórczości). Jest nazywany przez krytyków „Chopinem jazzu”. Jego muzyka jest pełna poezji, romantyzmu, refleksji. Już w czasie studiów na PWSM w Sopocie w 1959 r. założył własny kwartet Litlle Four. W 1962 roku zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista w big bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował wielokrotnie, głownie z sekstetem Andrzeja Trzaskowskiego. W 1965 r. założył własne trio, z którym wystąpił na Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny I nagrodę indywidualną. W 1966 r. podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu w 1972 i 1973 r. zdobył I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria. Dwukrotnie, w 1972 i 1973 r. zdobył nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki, Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim - Bomem, Andrzejem Kurylewiczem i Wandą Warska, z zespołem Novi Singers i grupą Breakaut Tadeusza Nalepy.

Zachwycające efekty łączenia muzyki klasycznej i jazzu można znaleźć w albumach: Nahorny – Szymanowski – Mity, Nahorny – Chopin - Fantazja Polska, Nahorny – Karłowicz, Chopin Genius Loci: Nahorny Sextet.

Razem ze znakomitymi muzykami, kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą Piotrem Biskupskim tworzą najdłużej grające polskie trio jazzowe które gra razem od 1991 roku. Trio ma w swym dorobku znakomite płyty: Ich Portret, Piosenki Lwowskie Dolce far niente... i nic więcej, Hope, Childhood Memories - Ballad Book. Muzyka tria to niepowtarzalne kompozycje lidera utrzymane w kanonie tria jazzowego. Noszą one romantyczne, bardzo słowiańskie piętno i piękno słowiańskiej duszy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA