Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

21-07-2021 22:04 | Autor: Piotr Celej
W dniu 15 lipca ogłoszono wyniki głosowania na pomysły mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Na Ursynowie ze 107 projektów zwyciężyło 15 o wartości 5 609 820 złotych.

Jak donosi ratusz, najczęściej głosowały osoby w wieku między 35 a 44 rokiem życia – prawie 35 proc. głosujących. Łączny udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze wiekowej głosujących stanowi aż 62,5 proc. Ursynów wypadł słabo – na tysiąc mieszkańców głosowało zaledwie 45. Największy współczynnik – 66 ma Wola, najniższy zaś – Śródmieście zaledwie 35.

Prawie siedem tysięcy głosów

Na Ursynowie na pomysły mieszkańców oddano 6 738 ważnych głosów. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec stolicy, nawet niepełnoletni, wybierając łącznie spośród 236 propozycji (107 dzielnicowych i 129 ogólnomiejskich) – maksymalnie 15 projektów ursynowskich dopuszczonych do głosowania w naszej dzielnicy i maksymalnie 10 z miejskich. W tym roku mieszkańcy wybrali 15 ursynowskich projektów i 17 – ogólnomiejskich.

– Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Ursynowa za udział w głosowaniu. Serdecznie gratuluję autorom zwycięskich pomysłów. Dziękuję także, że mimo pandemii, która zmieniła nasze życie, pomyśleli Państwo o innych, o naszej wspólnej przestrzeni. Na Ursynowie powstaną nowe ścieżki rowerowe, te wymagające naprawy zostaną zmodernizowane. Teren przy Ratuszu i Domu Kultury Alternatywy zyska więcej roślin i fontannę. Będziemy mieli także drugą tężnię. Tradycyjnie doświetlimy Ursynów. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi pomysłami. Zwłaszcza że autorem jednego jest 8-letni ursynowianin. – mówi Piotr Zalewski, zastępca burmistrza Ursynowa.

Triumf rowerzystów

Najwięcej głosów w naszej dzielnicy zdobył projekt nr 1711 „Łączymy rowerowe szlaki” – uzupełnienie sieci dróg rowerowych na Ursynowie o brakujące odcinki, na który zagłosowało 2 437 osoby. Koszt projektu wynosi 323 000 zł. W jego ramach powstaną m.in.: łącznik rowerowy między Relaksową i ul. Dembego oraz łącznik do ścieżki przy Puławskiej od strony Janowskiego.

Zwycięskie projekty najłatwiej podzielić na trzy kategorie: rowery, kultura oraz infrastruktura i zieleń. Wśród zwycięskiej piętnastki znajduje się m.in. “Więcej tlenu, mniej pyłów i hałasu – posadzenie 200 drzew wzdłuż ulic Ursynowa”. Ten projekt, warty 300 tys złotych poparło 2048 mieszkańców dzielnicy.

Bez wątpienia głośnym projektem będzie “Zielona Oś Ursynowa - Nowy Park i fontanna w otoczeniu pięknych kwiatów i ziół - obok Ratusza”. Za 890 tys. złotych pomiędzy kościołem przy Dereniowej, domem kultury i urzędem dzielnicy a osiedlem przy ul. Warchałowskiego powstanie park z nowymi nasadzeniami, małą architekturą, a nawet biblioteczką i stolikiem do gier. W innym ciekawym projekcie powstanie tężnia solankowa na Natolinie, która będzie kosztować 420 tysięcy złotych.

Nie oznacza to jednak, że Budżet Obywatelski dla Ursynowa to tylko duże, inwestycyjne projekty. Wśród zwycięzców znajdziemy “Ursynów przyjazny jeżom!” wart 9 tysięcy złotych. Co za taką kwotę powstanie? Wbrew pozorom całkiem sporo: Projekt zakłada stworzenie 3 do 6 niedużych ekostref o powierzchni ok. 10 mkw, każda w 3 parkach na Ursynowie (Park Romana Kozłowskiego, Park im. Jana Pawła II, Park Przy Bażantarni), gdzie nasadzona będzie roślinność płożąca lub niskie krzewy iglaste lub liściaste np. cyprysy, irgi, ogniki, hortensje, trzmielina, aby utrudnić dostęp do zimujących jeży psom oraz wandalom, gdzie nie będzie koszona trawa w drugiej połowie lata ani grabione liście, gdzie jeże będą mogły budować kopczyki liści, a w nich swoje gniazdka. Możliwe jest wykorzystanie obecnych nasadzeń i jedynie ich uzupełnienie. Przy wejściu do parku lub przy głównej alejce (nie w bezpośrednim otoczeniu ekostref, aby nie stwarzały bezpośredniego zainteresowania) będą postawione tablice informacyjne, o tym, że na terenie parku zimują jeże, z dodatkowymi informacjami o ich hibernacji, żywieniu oraz o tym, jak można pomóc wyziębniętym i wygłodzonym jeżom. Wszystkie zwycięskie projekty znajdziesz na stronie https://bo.um.warszawa.pl.

Oprócz pomysłów dzielnicowych zostanie zrealizowanych także 17 projektów ogólnomiejskich. Największą popularnością wśród tychże projektów cieszył się projekt nr 874 „Duże drzewa w Warszawie” – zieleń, cień i czyste powietrze, na który oddano 33 795 głosów – koszt 946 000 zł.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA