Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zimowe oczyszczanie miasta

30-11-2022 21:33 | Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta
Podczas najbliższego sezonu zimowego w Warszawie w pełnej gotowości jest niemal 400 pługów i posypywarek, a do podjęcia działań czekają również ekipy porządkowe. Akcje odśnieżania i zabezpieczania przed śliskością będą prowadzone na ulicach, chodnikach, a od tego roku także na trasach rowerowych.

Za odśnieżanie ulic i chodników odpowiadają różni zarządcy terenów. W Warszawie kluczową jednostką jest Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Zima dla służb oczyszczania miasta rozpoczyna się już w połowie października. Od tego momentu – aż do wiosny – firmy, które pracują na zlecenie ZOM, są w całodobowej gotowości, by wyruszyć do akcji.

– Sezon zimowy jest dla służb oczyszczania miasta czasem intensywnej pracy. W naszą całodobową gotowość wpisany jest cały szereg działań analitycznych, kontrolnych i decyzyjnych, w wyniku których wyjeżdżają posypywarki i pługi. W przypadku wystąpienia zimowych warunków pogodowych, opadów śniegu czy ryzyka gołoledzi, priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców i minimalizowanie utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i ruchu drogowym – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Ulice i chodniki

Ulice w Warszawie oczyszczane są na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta i urzędów dzielnic. ZOM zimą odpowiada za te, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km dróg, do odśnieżania których gotowych jest ponad 300 pługów. ZOM wyśle maksymalną liczbę pojazdów w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów śniegu. Przy mniej ekstremalnych warunkach do akcji wyjeżdżać będzie 170 posypywarek. Jeśli posypywaniem trzeba będzie objąć same mosty, wiadukty i strome ulice, czyli miejsca w których najszybciej pojawia się śliskość – wyjadą 42 posypywarki. Działania zawsze są dostosowane do warunków pogodowych i drogowych.

Urzędy dzielnic zlecają odśnieżanie w sumie 2100 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy. Drogi ekspresowe na terenie stolicy oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego obsługuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Dbanie o chodniki spoczywa zimą na wielu różnych zarządcach. Jeśli chodnik przylega do nieruchomości, sprząta go jej właściciel. ZOM zleca odśnieżanie 3,5 mln mkw. chodników nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. W przypadku opadów śniegu ekipy porządkowe w pierwszej kolejności są kierowane na węzły komunikacyjne, w okolice metra, na schody i kładki.

Na zlecenie urzędów dzielnic odśnieżanych jest ponad 2 mln mkw. chodników wzdłuż ulic gminnych. Tereny dla pieszych odśnieżane są także na zlecenie GDDKiA. Z kolei Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odpowiada za utrzymanie alejek i chodników w parkach i wokół nich.

Trasy dla rowerów

Od tej zimy Zarząd Oczyszczania Miasta zleca również utrzymanie tras rowerowych, to aż 210 km ścieżek w chodnikach i pasów w jezdniach. Tak jak w przypadku chodników, firmy sprzątające będą wykorzystywały małe, mechaniczne pługi, które przyspieszą odśnieżanie. Ekipy porządkowe będą też realizować prace w tradycyjny sposób. Dodatkowo ok. 60 km tras dla jednośladów sprzątanych będzie na zlecenie urzędów dzielnic. Część ścieżek podlega pod administrację GDDKiA.

Monitoring pogody

Każdy wyjazd posypywarek poparty jest analizą pogody i prognoz. W Centrum Dowodzenia ZOM trwa ciągły monitoring danych, które spływają z kilku ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan jezdni. Na podstawie tych informacji w ZOM zapada decyzja o rozpoczęciu działań i ich zakresie.

Czysta Warszawa - wspólna sprawa

Jeżeli mieszkaniec widzi miejsce, które wymaga odśnieżenia, może zgłosić jego lokalizację do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Stamtąd informacja trafi do odpowiedniego zarządcy terenu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA