Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zaproszenie na spacer do Ogrodu Botanicznego

17-11-2021 21:23 | Autor: Katarzyna Nowińska
To prawda, że na drzewach jest już coraz mniej liści, że wokół nie kwitną już kwiaty i nie słychać już radosnego śpiewu ptaków. Jak zawsze o tej porze roku wraz ze zbliżającą się zimą w przyrodzie coraz mniej się dzieje. Jednak myli się ten, kto pomyśli, że w związku z tym mało się dzieje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Odwiedzających w najbliższym czasie ogród gości czekają różne ciekawe atrakcje. Poza tym warto dodać, że ruch na świeżym powietrzu jest wskazany o każdej porze roku, a Ogród w Powsinie jest miejscem, w którym zawsze przyjemnie się spaceruje, nawet późną jesienią. Dlatego też zapraszamy Państwa na wspólną przechadzkę po magicznym ogrodzie w pobliskim Powsinie.

Wystawa „Ogród Świateł – Piotruś Pan”

Od 5 listopada do 27 lutego codziennie po zmierzchu Ogród rozświetla pół miliona kolorowych świateł LED. Podziwiać możemy kilkadziesiąt kolorowych instalacji świetlnych. Na gości czekają również atrakcje multimedialne, pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową oraz video-mappingi. Wszystko to za sprawą wystawy „Ogród Świateł – Piotruś Pan”, która zabiera nas w podróż do zaczarowanej krainy Nibylandii. To już druga edycja Bajkowych Ogrodów Świateł, ale pierwsza, która odbywa się w Warszawie. W ubiegłym roku wystawę „Ogród Świateł – Alicja w Krainie Czarów” można było przez cztery miesiące podziwiać w Krakowie. W tym czasie odwiedziło ją blisko 300 000 osób. Po ubiegłorocznym sukcesie organizatorzy zdecydowali się w sezonie 2021/22 otworzyć wystawy w trzech miastach Polski. W Krakowie w Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema trwa wystawa „Ogród Świateł – Królewna Śnieżka”, a w Chorzowie w Śląskim Wesołym Miasteczku Legendia „Ogród Świateł – Lampa Alladyna”. Motywem przewodnim wszystkich wystaw są znane i lubiane bajki.

Przez „powsińską Nibylandię” prowadzi nas wielobarwna świetlista ścieżka. Pierwszą instalacją multimedialną, na którą trafiamy, jest „pokój marzeń”, czyli pokój dziecięcy, w którym poznajemy Piotrusia Pana w chwili, gdy przybywa do sypialni Wendy i jej braci, aby namówić ich do ucieczki do Nibylandii. Kolejne świetliste atrakcje, na które trafiamy, to magiczne krzesło oraz dwa tunele. Tutaj obserwować możemy podróż Piotrusia Pana, Wendy, Johna i Michela do Nibylandii. Zobaczymy jak dzieciaki wzbijają się w powietrze i lecą nad Londynem. Wraz z bohaterami bajki odwiedzamy Wioskę Pikaninów, Przystań Elfów, Labirynt na Wyspie Czaszki czy piracki okręt „Wesoły Roger”, na którym dowodzi słynny kapitan Hak. Na naszej drodze natrafiamy na liczne photo-pointy, w których możemy wykonać wspaniałe, często zabawne zdjęcia. Tak oto mamy niepowtarzalną okazję, aby sfotografować się na tle Wielkiego Pióropusza Wodza Pantery, Tunelu pod Piórami, czy w ramce Elfów. Na terenie Nibylandii zostało też zlokalizowanych 10 tablic z zagadkami dotyczącymi bajki i jej bohaterów. Ci z gości, którym uda się prawidłowo odpowiedzieć mogą liczyć na nagrody.

Od 5 listopada do 31 stycznia wystawa czynna jest codziennie w godzinach od 16 do 21, a w dniach od 1 do 27 lutego w godzinach od 17 do 21. Ostatnie wejście na wystawę jest możliwe o godzinie 20:30. Jednak weźmy pod uwagę, że aby w pełni móc nacieszyć się licznymi atrakcjami, które są częścią tej wystawy, należy zarezerwować sobie około 1,5 godziny. Pokazy laserowe odbywają się w piątki, soboty oraz w niedziele. W dniach 24 i 31 grudnia wystawa będzie nieczynna. Na terenie Ogrodu Świateł znajdują się dwa punkty gastronomiczne – jeden przed samym wejściem, a drugi na terenie wystawy. W chłodne dni będziemy tu mogli rozgrzać się grzanym winem i pyszną pitną czekoladą. Bilety na wystawę można kupić zarówno on-line na stronie: www.bilety.ogrodswiatel.pl , jak i w kasie znajdującej się przy wejściu do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. W związku z ogromnym zainteresowaniem wystawą w weekend oraz w dni świąteczne wprowadzone zostały ograniczenia sprzedaży biletów on-line do 1000 sztuk na godzinę (maksymalnie 5000 sztuk w ciągu dnia). Ponadto na miejscu w kasie Ogrodu w weekendy i święta kupić można 2000 biletów.

Jesienne warsztaty fotograficzne

21 listopada, czyli w najbliższą niedzielę, na godzinę 10 Ogród Botaniczny zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii, a także tych, którzy chcą dopiero nauczyć się wykonywania pięknych zdjęć na kolejne, tym razem już późno-jesienne, warsztaty fotograficzne. Zajęcia dedykowane są przede wszystkim fotografii przyrodniczej, ale omawiane będą także techniki wykonywania zdjęć, które idealnie sprawdzą się w wielu innych rodzajach fotografii. Uczestnicy dowiedzą jak dobierać sprzęt fotograficzny do swych indywidualnych potrzeb, jaki wpływ na zdjęcia ma kreatywne użycie przysłony czy migawki, wykorzystanie trybów pomiaru światła oraz profili kolorystycznych. Podczas spotkania będzie można się przekonać, jak wiele pięknych ujęć można zrobić o tej porze roku w Ogrodzie oraz w tropikalnej szklarni. Na warsztaty należy zabrać własny sprzęt fotograficzny. Jeśli ktoś nie posiada aparatu, można po prostu wziąć smartfon. Warsztaty poprowadzi Jarosław Deluga – fotoreporter, dziennikarz oraz doświadczony i ceniony w środowisku fotograf specjalizujący się zarówno w fotografii krajobrazu i przyrody, jak i portretowej, od ponad trzech lat zawodowo związany z Ogrodem Botanicznym PAN w Powsinie. Wywiad z Panem Jarosławem mogą Państwo przeczytać w tym numerze PASSY. Czas trwania warsztatów to około 3 godziny. Koszt udziału w zajęciach wynosi 75 złotych. Wszystkie osoby zainteresowane warsztatami powinny wcześniej dokonać zapisu wysyłając swoje imię i nazwisko oraz swój adres mailowy na warsztaty@deluga.art albo SMS-em pod numerem telefonu +48 504 955 900

Wykład „Trucizna na parapecie i w ogrodzie! Rośliny groźne dla dzieci, kotów i żółwi”

27 listopada o godzinie 10 w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się wykład „Trucizna na parapecie i w ogrodzie! Rośliny groźne dla dzieci, kotów i żółwi”. Wiele roślin doniczkowych, które coraz chętniej hodujemy w naszych mieszkaniach, tak samo jak i rośliny w lesie czy na łące powoduje różne alergie, w szczególności u małych dzieci i niektórych gatunków zwierząt. Co gorsza, są i takie rośliny, które mogą w skrajnych przypadkach spowodować nawet śmierć. Właśnie tym wszystkim niebezpiecznym roślinom doniczkowym poświęcony będzie wykład, po którym jego uczestnicy zostaną również oprowadzeni po niektórych kolekcjach roślin znajdujących się na terenie placówki oraz po oranżerii. Podczas tej wycieczki goście zobaczą jak wyglądają i jak pachną różne rośliny trujące. Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w wykładzie powinny wcześniej dokonać zapisu poprzez wysłanie maila ze swoim imieniem, nazwiskiem oraz tytułem „Trucizna na parapecie” na adres: warsztaty@obpan.pl Ze względu na pandemię liczba miejsc jest ograniczona.

Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych

W tym roku Ogród Botaniczny PAN już po raz trzeci jest organizatorem Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych, którego celem jest zachęcenie jak największej ilości osób do włączania się w ogólnoświatowe dyskusje na temat problemów środowiskowych, ekologii i zdrowia. Do udziału w turnieju, tak jak i w dwóch minionych latach, zaproszona jest młodzież.

27 listopada staną w szranki drużyny licealne, a 28 listopada drużyny akademickie. Turniej będzie się odbywał w formule on-line. Natomiast 5 grudnia w Ogrodzie odbędzie się debata pokazowa z udziałem zwycięskiej drużyny licealnej i akademickiej.

Jak widać, w najbliższym czasie nie zabraknie w Ogrodzie ciekawych wydarzeń. Tym z Państwa, którzy zechcą jednak wybrać się po prostu tylko na spacer po Ogrodzie, przypominamy, że obowiązują już zimowe godziny otwarcia, czyli od 9 do 13 (ostatnie wejście jest możliwe o godzinie 12).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA