Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zapraszam opozycję do współpracy!

11-11-2015 17:51 | Autor: Rafał Kos
Burmistrz Robert Kempa chce rozmawiać z mieszkańcami Ursynowa, żeby działać dla wspólnego dobra

PASSA: Konsultacje społeczne, zorganizowane przez urząd dzielnicy w sprawie zagospodarowania terenu  tzw. psiej górki w rejonie ulic Rosoła i Gandhi wzbudziły wiele kontrowersji ze strony opozycji. Skąd taka fala krytyki?

ROBERT KEMPA: Jeszcze w grudniu zobowiązałem się, że będę spotykał się i rozmawiał z mieszkańcami. Podkreślałem, jak ważny jest dla mnie dialog społeczny. Zapowiadałem organizowanie konsultacji społecznych w sprawach, moim zdaniem, ważnych dla mieszkańców. To na Ursynowie zupełnie nowe działania. Dotychczas jako jedna z nielicznych warszawskich dzielnic nie prowadziliśmy tego typu konsultacji w oparciu o prawo lokalne obowiązujące w tym zakresie. Przypomnę tylko, że jeszcze w 2013 r. miejscy radni przyjęli uchwałę określającą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Warszawy. Może opozycja denerwuje się dlatego, że jestem konsekwentny i realizuję to, co wcześniejszym władzom dzielnicy się nie udało. My dbamy o zasady, o transparentność naszych działań.

Jeden z radnych wysuwa zarzut, że dzielnica proponuje mieszkańcom w konsultacjach planowanie parku, a jednocześnie sprzedaje teren, który można by wykorzystać na park?

Nie obiecujemy gruszek na wierzbie! Jasno informowaliśmy uczestników konsultacji, jaki teren możemy przeznaczyć na park. Na mapach zaznaczyliśmy ten obszar i jasno komunikowaliśmy, co dopuszcza tam plan miejscowy. Teren, o który awanturuje się radny, został przygotowany do sprzedaży przez reprezentowane przez niego ugrupowanie. I to przedstawicieli swojego stowarzyszenia, którzy jeszcze rok temu rządzili Ursynowem, powinien zapytać, dlaczego zdecydowali o przygotowaniu  tej działki na sprzedaż pod zabudowę wielorodzinną.

A dlaczego dzielnica nie konsultuje koncepcji zgłoszonej przez radnego?

Zdecydowaliśmy, że najpierw zapytamy mieszkańców, jak wyobrażają sobie zagospodarowanie tzw. psiej górki, jak z tej przestrzeni korzystają i jak chcieliby z niej w przyszłości korzystać.  Każdy miał prawo zgłosić swój głos i przekazać opinię, również radny, a w konsultacjach głos radnego jest tak samo ważny jak każdego mieszkańca. Przypominam, że zadbaliśmy o transparentność  procesu konsultacji – spotkania, spacery i warsztaty przygotowywali i prowadzili eksperci z tego zakresu. Konsultacje prowadzone były w duchu dialogu obywatelskiego, co oznacza, że strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji. I radny powinien był też słuchać co mówili uczestnicy konsultacji. Zaskoczyło mnie to, że radny zamiast wspierać  proces konsultacyjny i zachęcać mieszkańców do udziału w nim, do wspólnej dyskusji nad przyszłością tego terenu,  sam na własną rękę organizował spotkania i zbierał podpisy. Serdecznie zapraszam radnego do współpracy z nami. Działajmy razem, nie osobno – dla dobra Ursynowa i jego mieszkańców. Współpraca osób, które maja różne spojrzenia, rodzi nowe pomysły i tylko może sprzyjać tworzeniu nowej przestrzeni przyjaznej mieszkańcom.

Czy znane są już wyniki konsultacji?

Jeszcze czekamy na raport. Powinniśmy otrzymać go do końca roku. Oczywiście, będzie on dostępny dla mieszkańców na naszej stronie internetowej www.ursynow.pl  i stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl. Po analizie raportu przygotujemy wytyczne dla projektanta w celu przygotowania zagospodarowania terenu. W przyszłym roku planujemy II etap konsultacji, wówczas pokażemy już koncepcję i zaprosimy mieszkańców do  jej  oceny i zgłoszenia poprawek.

I jeszcze ostatnie pytanie: dlaczego urząd wycofał się z organizacji  Pikniku Młodych Wynalazców?

Z niczego się nie wycofaliśmy. We wrześniu przed ratuszem zorganizowaliśmy piknik naukowy dla młodzieży pod nazwą „Spotkania z Nauką”. W imprezie swój dorobek prezentowali gimnazjaliści i licealiści z ursynowskich szkół, swoją drogą bardzo interesujący. Gratuluję młodym naukowcom, którzy z wielką pasją zajmują się nauką. A dodatkowo do współpracy zaprosiliśmy Politechnikę Warszawską, której przedstawiciele przekonywali naszą młodzież dlaczego warto uczyć się matematyki. Byli też przedstawiciele PAN i opowiadali o polskich badaniach polarnych. Uczestniczące w imprezie koła naukowe studentów prezentowały ciekawe doświadczenia z zakresu chemii i badań kosmicznych.  Jeszcze raz zapraszam opozycję do współpracy. Mamy ciekawe pomysły,  ale chcemy je realizować w oparciu o ursynowski potencjał społeczny. Chcielibyśmy, aby w ważnych kwestiach to mieszkańcy podpowiadali nam, jakie rozwiązania są dla nich najlepsze. Już przygotowujemy kolejne konsultacje, ale za wcześnie na ujawnianie szczegółów. Zapraszam mieszkańców i opozycję do udziału w dialogu społecznym,  a za jego pośrednictwem w pracach na rzecz rozwoju Ursynowa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA