Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wytwórnia-jubilatka

18-12-2019 22:42 | Autor: ABU
W Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” obchodzono 70-lecie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Były wspomnienia i filmy.

Ten warszawski adres jest znany wszystkim polskim filmowcom: Chełmska 21. Od 1949 roku mieści się tu Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy czym to „i Fabularnych” pojawiło się w nazwie dopiero pod koniec lat 80. Faktycznie, od pewnego czasu „Chełmska”, jak mawiają ludzie kina, jest potentatem w dziedzinie produkcji filmów fabularnych, jednak wcześniej zasłynęła jako „matka” Polskiej Kroniki Filmowej, a także słynnej w świecie „polskiej szkoły dokumentu”. To tu swoje najlepsze filmy dokumentalne zrealizowali legendarni reżyserzy, m. in. Jerzy Bossak, Andrzej Brzozowski, Józef Gębski, Krystyna Gryczełowska, Irena Kamieńska, Kazimierz Karabasz, Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Marek Piwowski czy Tomasz Zygadło. Kilka przypomniano na pokazie jubileuszowym w Domu Sztuki, a reakcja publiczności, zwłaszcza na „Szkołę podstawową” Zygadły i „Próbę mikrofonu” Łozińskiego, była równie entuzjastyczna jak przed laty.

Nie mniej ważne od filmów były wzruszające, ale i dowcipne, wspomnienia przybyłych na jubileusz twórców, przez długie lata związanych z „Chełmską”. Reżyser Józef Gębski (na zdjęciu) przypomniał pokrótce dzieje Wytwórni i rolę, jaką odegrał jej pierwszy dyrektor Jerzy Bossak. Operator i reżyser Michał Bukojemski oraz realizator dźwięku Ryszard Krupa podkreślili wkład właśnie autorów zdjęć do filmów, dźwiękowców, montażystów…

Niestety, z ważnych powodów rodzinnych na pokazie nie mógł być obecny dyrektor WFDiF od 1990 roku – Włodzimierz Niderhaus. Poprosił o przekazanie widzom serdecznych podziękowań za przybycie i pozdrowień, co z przyjemnością uczyniono.

Pokaz został zorganizowany wspólnie ze Studiem Filmowym Kalejdoskop, a sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA