Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystek. Zajmowała się głównie rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy tej dyscypliny. Tworzyła także rysunki węglem oraz obrazy olejne. Zasłynęła tzw. abakanami oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które wykonywała głównie z tkanin, ale także z drewna, kamienia czy brązu. To właśnie ona wprowadziła techniki tkackie do galerii sztuki nowoczesnej. Abakany stały się przepustką artystki na światowe salony. W 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie abakany zachwyciły publiczność oraz krytykę, zaś trzy lata później, na Biennale w Sao Paulo, doceniono je złotym medalem. W tym momencie rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Magdaleny Abakanowicz. Jej prace wystawiane były w najbardziej prestiżowych galeriach sztuki na całym świecie. Realizacje stałe w przestrzeni publicznej, których jest twórczynią podziwiać można w wielu miastach, takich jak Nowy York, Filadelfia, Dallas, Paryż, Szanghaj, Seul, Lizbona, czy nasz rodzimy Poznań. Artystka zdobyła liczne nagrody i odznaczenia, wiele uczelni artystycznych nadało jej zaszczytny tytuł doktora honorowego.
Wystawa „Fantasmagorie” w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” podejmuje wątek fascynacji Magdaleny Abakanowicz tajemniczością świata natury. Rzeźby i obiekty na rysunkach zdają się pochodzić z pogranicza jawy i snu. Wyimaginowane stworzenia łączą w sobie cechy roślin, zwierząt i ludzi. Nie ma wśród nich żadnego obcego, wydaje się, że wszystkie mogłyby w doskonałej harmonii żyć wspólnie w jednym habitacie. W świecie stworzonym przez Abakanowicz możliwa jest doskonała harmonia współistnienia różnych gatunków, niezależnie od tego, jak są odmienne i z jak różnych, często fantastycznych światów pochodzą.
W SOHO ART. CENTER przy ulicy Mińskiej 63 do 12 grudnia gości wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition”, która przyjechała do nas prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu. Ekspozycja przybliża nam historię słynnego, gigantycznego i wspaniałego statku pasażerskiego oraz jego pasażerów, którzy wybrali się w pierwszy i jedyny rejs brytyjskiego transatlantyku w dniu 10 kwietnia 1912 roku z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Ten luksusowy i zaawansowany technologicznie liniowiec zyskał sławę jeszcze na długo przed swym pierwszym rejsem i wkrótce miał się stać „perłą” brytyjskiej floty. Jednak, jak wiemy, jego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Późnym wieczorem 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 Titanic zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia zaledwie 2 godziny i 40 minut później – 15 kwietnia. Życie straciły 1523 osoby – pasażerowie i członkowie załogi, 705 osób udało się uratować. Większość osób, które zginęły, wcale nie utonęła, ale zginęła na wskutek hipotermii, czyli skrajnego wychłodzenia organizmu. Titanic posiadał 20 łodzi ratunkowych, które mogły pomieścić maksymalnie 1178 osób, co i tak przekraczało liczbę, jakiej wymagały ówczesne przepisy (1060 osób). Niestety, tylko dwie łodzie odpłynęły wypełnione do maksymalnej ładowności. Wszystkie pozostałe zabrały znacznie mniej pasażerów niż mogły pomieścić. Na przykład łódź numer 7 odpłynęła z zaledwie 19 osobami na pokładzie, podczas gdy mogła zabrać 65. Stało się tak przede wszystkim za sprawą niechęci pasażerów do opuszczania „niezatapialnego statku” zaraz po tym, gdy doszło do zderzenia z górą lodową. Pierwsze siedem łodzi, które udało się zwodować przewoziło zaledwie 160 z możliwych 430 osób. Przy wodowaniu kolejnych łodzi problemem stała się narastająca panika i pośpiech.
RMS TITANIC opadł na dno Północnego Atlantyku 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3800 metrów. Jego dziób i rufa, rozłączyły się, oddalając się od siebie na 550 metrów.
Na wystawie o powierzchni 1500 m² zobaczyć możemy ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanika. Mamy tu masywne stalowe drzwi, którymi pasażerowie wchodzili na pokład statku (pokład D), stanowisko sterowania, telegraf, nity oraz okno z oficerskiej kajuty, które niegdyś oferowało widok na ocean. Wśród eksponatów znajdują się unikatowe elementy wyposażenia statku, takie jak elegancka porcelana, pięknie zdobione sztućce, stylowe lampy czy naczynia kuchenne oraz przedmioty należące do pasażerów feralnego rejsu, takie jak spinki do włosów, buteleczki po perfumach, karty do gry, zegarki, walizki, pocztówki, skarpetki, męskie eskarpiny do opery (eleganckie buty), pieniądze, listy i dokumenty tożsamości. Zaaranżowana została kabina pasażerów pierwszej klasy oraz pasażerów trzeciej klasy. Uwagę zwraca również ogromne zdjęcie majestatycznych drewnianych schodów Titanica wraz z figurą cherubina, która je zdobiła.
Artefakty były wydobywane z wraku statku od lat 80. XX wieku przez spółkę RMS Titanic, Inc., która jest współorganizatorem tej wystawy. Ze względu na bardzo wysokie ciśnienie, panujące w miejscu zatonięcia Titanika, wymagane są specjalne jednostki podwodne, a każde ekspedycja wydobywcza jest wielkim przedsięwzięciem.
Po wejściu na wystawę każda osoba otrzymuje replikę karty pokładowej, na której znajdują się informacje na temat pasażera rejsu z dnia 10 kwietnia. Do dyspozycji gości jest audioprzewodnik z lektorem w sześciu językach. Wystawa dostarcza nam ciekawych informacji, związanych z powstaniem statku, jego wyposażeniem, przebiegiem rejsu z dnia 10 kwietnia, zatonięciem, jak również procesem wydobywania artefaktów z dna oceanu. Wśród ciekawostek przeczytamy, na przykład, jak wyglądały palarnie, czytelnia, kawiarnia czy restauracja, znajdujące się na liniowcu. Mamy też sporo cytatów wypowiedzi pasażerów statku oraz członków załogi, którzy przeżyli katastrofę. Po zakończeniu zwiedzania można nabyć rozmaite gadżety związane z wystawą, takie jak koszulki, czy magnesy i breloki w kształcie Titanika. Ekspozycję jest otwarta dla odwiedzających każdego dnia tygodnia w godzinach od 10 do 20, a w piątki do 21. W dniach 20 i 21 listopada o godzinie 17 odbędzie się trwające trzy godziny oprowadzanie po ekspozycji, które poprowadzi Ambasador Wystawy Krzysztofem Mędrala - pasjonat i kolekcjoner, członek British i Swiss Titanic Society oraz autor projektu Titanic Polska Kolekcja. W każdym ze wskazanych terminów w oprowadzaniu może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Zapisu można dokonać wysyłając maila na adres: info@titanic.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 512 201 542. Szczegółowe informacje na temat wystawy dostępne są na stronie: www.titanic.pl.
Do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie po raz czwarty zawitała ciesząca się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych plenerowa wystawa Ogród Świateł. Ekspozycja łącząc w sobie instalacje świetlne, projekcje i efekty dźwiękowe, gwarantuje nam niezapomniane przeżycia. Motywem przewodnim tegorocznego Ogrodu Świateł jest bajka „Alicja w Krainie Czarów”. Przypomnijmy, że rok temu była to bajka o Smerfach, dwa lata temu bajka „Królewna Śnieżka”, a trzy lata temu bajka „Piotruś Pan”.
Realizacja powstała we współpracy z międzynarodową firmą „S4 Lights”, liderem na rynku oświetlenia multimedialnego, który zaprojektował instalacje świetlne dla znanych miejsc rozrywki, takich jak Disneyland i SeaWorld. Wystawy świateł stały się ostatnimi laty niezwykle popularną atrakcją w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie odbyło się już 15 takich wydarzeń, przyciągając ponad 2,5 miliona odwiedzających.
W tym roku w Powsinie instalacje świetlne, składające się z 72 000 świateł LED, zabierając nas w magiczną podróż po świecie marzycielki Alicji, w którym spotkamy, między innymi, Kota z Cheshire czy szalonego Kapelusznika. Ekspozycja składa się z ponad 80 podświetlanych rzeźb-latarni 3D oraz interaktywnych ścieżek świetlnych. Na całej trasie wystawy rozstawione są liczne photopointy, gwarantujące możliwość wykonania niepowtarzalnych zdjęć. Tak jak i minionymi laty, nie zabrakło również multimedialnych atrakcji wchodzących w interakcję z publicznością, oferujących ekscytujące i edukacyjne doświadczenie. Odwiedzający mogą wziąć udział w grze plenerowej za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, która zawiera tematyczne pytania i zadania z podróży. Do zdobycia są liczne nagrody. Wizyta w powsińskim Ogrodzie Świateł to z pewnością doskonały sposób, aby w późno-jesienne i zimowe długie, ciemne wieczory naładować się pozytywnymi emocjami.
W najbliższy weekend 8, 10 listopada o godzinie 18 i 19 nad Ogrodem Świateł odbędzie się pokaz dronów. W pokazie udział weźmie 300 dronów, z czego 288 będzie tworzyć spektakl. Opowieść o Alicji w Krainie Czarów składać się będzie z 12 animowanych scen. Podczas startu i lądowania drony będą się układały w charakterystycznym szyku. Całości będzie towarzyszyła oprawa muzyczna.
Z kolei w dniach 9, 10 i 11 listopada o godzinie 18, 19 i 20 na niebie nad ogrodem podziwiać będzie można patriotyczny pokaz dronów z okazji 106 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. We wszystkich pokazach wykorzystane zostaną nowoczesne drony modelu DAMODA. Organizatorzy zastrzegają sobie, że pokaz może zostać odwołany w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Wystawę „Alicja w krainie czarów” będzie można podziwiać do 2 marca 2025 roku od poniedziałku do piątku w godzinach od 17 do 20 (kasa czynna w godzinach 16:45 - 19:30) oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 16 do 21 (kasa czynna w godzinach 15:45 - 20:30). Bilety można również nabyć na stronie wystawy: www.gardenoflights.com/pl/warszawa. Pod tym linkiem znajdą Państwo również cennik i szczegółowe informacje na temat wydarzenia.