Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wystawa „Ściana” w Galerii Działań

22-01-2020 18:59 | Autor: Absolwentki : Agnieszka Cioch, Weronika Jonak
Na wystawie „Ściana” w Galerii Działań można zobaczyć prace artystów związanych z pracownią Technologii i Technik Malarstwa Ściennego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pokazano obrazy wykonane w różnych technikach, na płótnie, ale wyjątkową częścią wystawy są mozaiki.

W pracowni, powszechnie nazywanej „Ścianą” (tak powszechnie, że wpisanie pełnej nazwy do indeksu często nastręcza niemałych trudności) studenci poznają od podstaw klasyczne techniki fresku, sgraffita i mozaiki. Zanim zaczną malować, muszą skuć stary tynk, przesiać piasek, zrobić zaprawę. Przygotowanie materiałów i podłoża niejednokrotnie trwa dłużej niż samo wykonanie dzieła, za to efekty są znakomite. Istnieje niewiele pracowni akademickich o tym profilu, ale nie tylko to świadczy o wyjątkowości Ściany: to ważne miejsce spotkań. Studenci, absolwenci, wykładowcy zawsze mogą tu wymienić doświadczenia, podyskutować o sztuce, wypić herbatę.

Ze względu na monumentalny i trwały charakter technik ściennych, wiele prac studenckich powstaje w przestrzeni publicznej. Za to te stworzone w samej pracowni mają krótki żywot: coroczne „przygotowanie podłoża” pod nowe freski niezmiennie oznacza skucie poprzednich siekierką. Wyjątkiem są właśnie mozaiki. To jedno z pierwszych ćwiczeń studenckich, które, na przekór ograniczeniom techniki, prowadzi studentów do intrygujących rozwiązań malarskich. Wykonuje się je z drobnych kawałków (tesserów) marmuru bądź ceramiki, układając je na podłożach przenośnych o wymiarach 50 x 50 cm. Ściana posiada dużą kolekcję tego typu obrazów, a niniejsza wystawa jest jedną z niewielu okazji żeby je zobaczyć.

Wystawę można oglądać w Galerii Działań ul. Marco Polo1 do 20 lutego 2020, od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA