Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wychowanie przez sztukę

15-12-2021 20:45 | Autor: GB
Już od blisko 20 lat co roku organizowane jest jednodniowe intensywne seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, szkolnych koordynatorów edukacji kulturalnej i animatorów kultury. Organizatorami są: Galeria Działań SMB „Imielin” i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

W tym roku seminarium odbyło się 10 grudnia i jak zwykle program obejmował multimedialne formy prezentacji i szeroki zakres zagadnień kultury.

Z powodu zagrożenia epidemicznego seminarium przeprowadzone zostało nie na wystawie w Galerii Działań, lecz on-line. Dlatego najpierw pokazano film ukazujący wystawę Patrycji Masiarz „Krawędź światła”, aktualnie prezentowaną w Galerii Działań. Pierwszy wykład, dr Macieja Dowgiela, „Storytelling w praktyce dydaktycznej – szanse i możliwości” przedstawił potencjał edukacyjny historii opowiadanych, zawierał także elementy warsztatu spontanicznego kreowania opowieści. Wykład dr hab. Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej „Status języka polskiego w epoce przemian nie tylko cywilizacyjnych. Język – obrońca wartości czy ich mimowolna ofiara?” obejmował nie tylko zagadnienia wymienione w tytule, lecz także liczne przykłady nowych zjawisk we współczesnym języku. Takie choćby jak – „karnawalizacja języka”, której niekoniecznie powinniśmy ulegać. Dwa inne wystąpienia na seminarium związane były z Rokiem Stanisława Lema. Dr Karol Jachymek w sugestywny sposób przestawił „Fenomen Stanisława Lema w popkulturze”. Natomiast Grzegorz Borkowski i Jan Pieniążek zaprezentowali „Światy Stanisława Lema w sztuce współczesnej”. Przedstawili dwa przykłady odmiennych sposobów nawiązania w sztukach wizualnych do jednej powieści Lema – „Powrót z gwiazd”. Pierwszy dotyczył indywidualnej wystawy Jana Pieniążka w warszawskiej galerii XX1, drugi – ogólnopolskiego Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim. Kuratorzy seminarium: Hanna Wiśniewska – konsultantka w zakresie języka polskiego (WCIES) i Jacek Fredo Ojda – kierownik artystyczny Galerii Działań. Seminarium zorganizowano przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury m. st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA