Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wszystko o szczepieniach na Ursynowie

20-01-2021 22:03 | Autor: Piotr Celej
Po prawie roku trwania pandemii koronawirusa opracowano skuteczne szczepionki mRNA. Pierwszeństwo mają seniorzy, ale kolejne grupy mogą już rejestrować się za pomocą internetu. Sprawdziliśmy co należy zrobić by zaszczepić się przeciwko chorobie.

“Dostępną szczepionkę przeciwko COVID-19 uważamy za wielkie osiągnięcie nauki; tylko masowe szczepienia pozwolą nam opanować pandemię” – ocenili dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk we wspólnej deklaracji. Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszają w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Dlaczego? Program skonstruowany jest tak, by jak najszybciej ochronić osoby najbardziej narażone na chorobę – medyków i personel niemedyczny, który co dziennie dba o nasze zdrowie, a także seniorów.

Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dotyczące ich rejestracji są bardzo rygorystyczne. W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

Seniorzy będą szczepieni w Polsce w ramach szczepień powszechnych w pierwszej kolejności. Jak wygląda harmonogram rejestracji? Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku.

Celem programu jest zapobieganie przypadkom zachorowań na grypę wśród populacji z grupy podwyższonego ryzyka (osób od 65 roku życia) oraz profilaktyka powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha oraz zaburzeń pracy serca.

21 przychodni na Ursynowie

Na Ursynowie szczepienia w ramach programu świadczy aż 21 punktów. W tym jedna to przychodnia publiczna, a pozostałe podmioty prywatne. Pełną listę punktów i wszystkie niezbędne informacje na stronie internetowej urzędu. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpoczął się 15 stycznia 2021 roku. Przygotowano również instrukcję pt. Szczepienie krok po kroku:

1. Zapisy: przez infolinię u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

2. Zgłoszenie do punktu szczepień (kwalifikacja przez lekarza).

3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.

4.Powtórzenie procesu po upływie 21 dni (bez konieczności ponownej rejestracji).

W kolejnych etapach szczepieni będą: etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele; etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne; etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Lista punktów szczepień na Ursynowie: SPZOZ Warszawa-Ursynów, ul. Samsonowska; CM WORONICZA, ul. Cybisa; Corten Medic, ul. Pasaż Ursynowski; Zdrowa Rodzina, ul. Puszczyka; BioVirtus, al. KEN; Stay Healthy, ul. Kłobucka; ANZOZ SGGW, ul. Nowoursynowska; Gabinet Lekarski Wojciech Grzybowski, ul. Beli Bartoka; Medical Center, ul. Belgradzka; Centrum Zdrowia Ursynów, ul. Gandhi; Szpital Mazovia, al. KEN; Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, ul. Pileckiego; Szpital Południowy – ul. Gandhi; Onkolmed – ul. Nowoursynowska; Przychodnia Medycyny Rodzinnej K. Radziwiłła, ul. Mielczarskiego; Centrum Medyczne Puławska, ul. Ciszewskiego; CM Medycyna Rodzinna, ul. Belgradzka; Rodzinna Przychodnia, ul. Dereniowa; Centrum Medicover, ul. Puławska; Centrum Medyczne Polmed, ul. Puławska; Centrum Medyczne Corten Medic, ul. Roentgena 46.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA