Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wspólnie pomagamy uchodźcom z Ukrainy

03-08-2022 22:16 | Autor: Katarzyna Nowińska
Rozmawiamy z burmistrzem Mokotowa Rafałem Miastowskim.

KATARZYNA NOWIŃSKA: Jesteśmy w połowie roku, jak wygląda realizacja planowanych na ten rok inwestycji w dzielnicy?

RAFAŁ MIASTOWSKI: Inwestycje zapisane w naszej Wieloletniej Prognozie Finansowej realizujemy zgodnie z planem i na tyle na ile pozwala nam obecna sytuacja gospodarcza w Polsce. Jaka jest, każdy z nas widzi i sam potrafi ocenić najlepiej. My dokładamy wszelkich starań.

W pierwszej połowie roku zrealizowaliśmy remont fragmentu chodnika w ul. Joliot-Curie na odcinku od ul. Malczewskiego w kierunku ul. Pułku AK ,,Baszta”, opracowaliśmy koncepcję przebudowy ul. Spartańskiej, wykonaliśmy dokumentację projektową na remont ul. Malczewskiego na odcinku od al. Niepodległości do ul. Krasickiego. Zakończyliśmy także budowę boisk na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 przy ul. Nowoursynowskiej 210/212.

Obecnie trwa procedura związana z podpisaniem umowy na realizację poprawy układu drogowego dla ul. Pułku AK ,,Baszta”, ul. Pejzażowej i ul. Sandomierskiej. W toku jest procedura związana z podpisaniem umowy na remont chodnika w ul. Wielickiej, ogłoszony został także przetarg na realizacje robót związanych z remontem ul. Malczewskiego na odcinku od al. Niepodległości do ul. Krasickiego. Podpisaliśmy z Inwestorami Inwestycji Niedrogowych (developerami) 15 umów na budowę/przebudowy lub remont dróg gminnych.

We wrześniu planujemy rozpocząć I etap zadania „Budowa boisk wraz z zagospodarowaniem terenu w XLII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Madalińskiego”, w ramach którego wykonane zostaną boisko wielofunkcyjne, boiska do piłki siatkowej, zeskocznia do skoków w dal oraz bieżnie. Jesteśmy w trakcie modernizacji, zagospodarowania terenu oraz dostosowania budynku Zespołu Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego przy ul. Bełskiej 1/3 na potrzeby kształcenia w zawodach związanych z ogrodnictwem. W listopadzie planujemy zakończyć budowę I etapu szklarni wraz z łącznikiem. Z kolei na grudzień planujemy zakończenie przebudowy budynku Przedszkola nr 148 przy ul. Kazimierzowskiej 45.

Jaki jest stan realizacji budżetu? Jak podwyżki cen energii, te które już miały miejsce oraz te zapowiadane wpłyną na budżet Mokotowa? Z jakich planowanych działań trzeba będzie w związku z tym zrezygnować?

To jest dobre pytanie, na które chyba w tej chwili nikt nie zna odpowiedzi. Wierzę, że nie będzie aż tak źle, jak niektórzy prognozują. Zawsze powtarzam, że budżet jest jak żywy organizm, ulega zmianom w zależności od sytuacji i warunków w jakich przyjdzie go realizować.

Na dzień 30 czerwca 2022 roku wykonanie budżetu przez Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy wyniosło 52,75%. Plan roczny na 2022 rok to 1 mld 39 mln złotych.

Sytuacja ogólnoświatowa związana z pandemią, jak i napaścią na Ukrainę, ma wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce, a to przekłada się na naszą małą ojczyznę Mokotów. Jest wiele niewiadomych. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja w grudniu. Liczę na zrozumienie i współpracę wszystkich tych, którzy mają wpływ na nasz budżet.

Jak wojna w Ukrainie, a w jej konsekwencji napływ Ukraińców do Polski, w tym na Mokotów, wpłynął na działanie urzędu, na planowane inwestycje i na budżet?

Urząd Dzielnicy Mokotów od momentu napaści na Ukrainę realizuje zadania na rzecz mieszkańców bez żadnych przerw, z pełną otwartością, wspierając jednocześnie jak tylko może uchodźców z Ukrainy. Sytuacja związana z wojną w Ukrainie oraz przybyciem uchodźców do naszego kraju, wymagała jednak wdrożenia nowych rozwiązań.

Nowym zadaniem i dużym wyzwaniem przed którym stanęliśmy było nadawanie numerów PESEL i obsługa obywatelek i obywateli Ukrainy. Wymagało to zmian organizacji pracy, zaangażowania wolontariuszy i przeszkolonych urzędników. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby obsługa mieszkańców Mokotowa przebiegała bez zakłóceń, mimo trudnych warunków lokalowych. Chciałbym podziękować pracownikom i wolontariuszom za sprawne działanie, a naszym mieszkańcom za wyrozumiałość. Wszyscy stanęli na wysokości zadania żeby wesprzeć przybywających do nas uchodźców z Ukrainy.

Wiem, że podobnie jak wiele innych warszawskich dzielnic bardzo wiele Państwo robią, aby wspomóc naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, zarówno tych, którzy osiedlili się na terenie Mokotowa, jak i tych którzy pozostali w Ukrainie. Z których działań są Państwo najbardziej zadowoleni i jakie jeszcze działania Państwo planują?

Podziękowań nigdy za dużo, zwłaszcza w obecnej sytuacji nie należy bać się tego słowa: dziękuję. Mokotów, tak jak i m. st. Warszawa zaangażowała się w pomoc obywatelom Ukrainy. Robiliśmy i dalej robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki, pamiętając także o naszych mieszkańcach. Wspieramy uchodźców z Ukrainy w organizacji podstawowych spraw życiowych, urzędowych oraz tych, które pozwalają na prowadzenie w miarę normalnego życia.

W pierwszych tygodniach wojny prowadziliśmy tak ważne wtedy zbiórki darów. Wsparcie mieszkanek i mieszkańców było nieocenione. Odzew, z jakim się spotkaliśmy, bezinteresowna pomoc, zaangażowanie napełniło nas nadzieją i wiarą, że jesteśmy wspólnotą i w dobie trudności potrafimy być razem. Urząd Dzielnicy Mokotów angażował się także w pomoc organizacyjną punktów zbiórki i wydawania darów, które działały na terenie dzielnicy. Obecnie, wspieramy 2 takie punkty, prowadzone przez organizacje pozarządowe, które są dotowane ze środków m. st. Warszawy.

Zorganizowaliśmy punkt informacyjny w Urzędzie Dzielnicy Mokotów przy ul. Rakowieckiej 25/27, a także punkt pobytowy na ul. Wołoskiej, w którym uchodźcom zapewniono nocleg i schronienie i który w dalszym ciągu funkcjonuje. Koordynowaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi szereg inicjatyw realizowanych w punkcie pobytowym, takich jak wsparcie psychologiczne, warsztaty dla dzieci i rodzin, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci.

W prawosławną niedzielę wielkanocną zorganizowaliśmy Mokotowską Wielkanoc z gośćmi z Ukrainy. Wydarzenie miało charakter integracyjny, pozwoliło poznać się z uchodźcami, porozmawiać oraz skosztować tradycyjnej babki świątecznej upieczonej przez uchodźczynie z Ukrainy z produktów dostarczonych przez mieszkańców i darczyńców.

W ramach pikników i festynów sąsiedzkich organizowane są zbiórki darów na rzecz Ukraińców. Do udziału w piknikach zapraszani są także obywatele Ukrainy.

Wspieramy organizacyjnie i finansowo poprzez dotacje organizacje pozarządowe, które przyjmują dzieci z Ukrainy do świetlic i placówek wsparcia dziennego, a także które organizują różnego rodzaju działania z zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Także w dzielnicowych instytucjach kultury organizujemy różnego rodzaju aktywności skierowane do dzieci i całych rodzin. Działamy na bieżąco.

Trudno wskazać jedno działanie, z którego jesteśmy najbardziej zadowoleni. Pomoc ma sens tylko wtedy, gdy jest kompleksowa i obejmuje wiele płaszczyzn. Mogę powiedzieć, że jestem wdzięczny mieszkańcom Mokotowa, wolontariuszom, pracownikom, którzy zjednoczyli się w pomocy w tym trudnym czasie.

Do którego z planowanych na Mokotowie w najbliższym półroczu wydarzeń podchodzi Pan z największym entuzjazmem?

Do wszystkich wydarzeń na Mokotowie podchodzę z jednakowym entuzjazmem. Tym bardziej, że na Mokotowie dużo się dzieje.

Zapraszam mieszkańców między innymi na Letnie Koncerty Promenadowe, Dreszer Jazz, Kino Letnie na Mokotowie, imprezę biegową "Cross Forteczny" pamięci Janusza Kusocińskiego, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, a także mokotowskie uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zachęcam do śledzenia naszego profilu na Facebooku UD Mokotów oraz strony internetowej mokotow.um.warszawa.pl. Tam znajdują się bieżące informacje o tym, co dzieje się w naszej dzielnicy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA