Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wsparcie dla inwestycji i ochrona zabytków

01-06-2022 21:30 | Autor: Mirosław Miroński
Z pewnością większość mieszkańców naszego kraju dostrzega potrzebę inwestycji, zwłaszcza takich, które poprawiają standard życia i sprzyjają rozwojowi gospodarki od najmniejszych przedsięwzięć lokalnych aż do tych największych. Gospodarka to system naczyń połączonych Bez sieci odpowiednich dróg nie sposób myśleć o efektywnym transporcie, bez wystarczającej ilości szkół nie sposób myśleć o skutecznej edukacji etc.

Rząd ogłosił niedawno Program Inwestycji Strategicznych obejmujący bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Szczególny akcent Programu jest kładziony na rozwój infrastruktury samorządowej. Program Inwestycji Strategicznych jest elementem szerszego założenia mającego służyć rozwojowi kraju - Polskiego Ładu. Program dotyczy ponad 30 obszarów w tym m.in. rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne. Zeroemisyjność to słowo, które pojawia się coraz częściej w w naszym życiu. Dotyczy ono coraz szerszej sfery zagadnień związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem energii oraz produkcji przemysłowej, rolnej, a także transportu. Ważną dziedziną, która zostanie unowocześniona dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych jest gospodarowanie odpadami. To także szansa na dla nowych inwestycji społecznych jak: żłobki, przedszkola, ścieżki rowerowe etc.

W praktyce wprowadzenie w życie Programu oznacza duże wsparcie rządu dla samorządów. Będzie ono realizowane z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego. Samorządy mogą liczyć na pomoc w dłuższej perspektywie, co pozwoli na rozwój gospodarki po pandemii.

Główne cele Programu Inwestycji Strategicznych to: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej firm, poprawa warunków życia mieszkańców, stworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie dla zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

To co cieszy mnie szczególnie to rządowy program ochrony zabytków. Na ten cel przeznaczona została niebagatelna kwota150 mln zł. Jak podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie ona przekazana na realizację 483 zadań, które otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”.

Ogłoszono już II nabór wniosków w programie Ochrona zabytków. Przyjmowane są - poinformowało MKiDN. O dotację mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak też instytucje. Budżet całego tegorocznego programu wynosi 200 mln złotych tj. ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2016 (93 mln zł).

Jako człowiek związany z kulturą doceniam szczególnie troskę o zabytki. To one świadczą o naszej przeszłości i o dorobku twórców. Zabytki i ich ochrona to ważna rzecz dla zachowania ciągłości historycznej i kulturowej naszego narodu tak mocno doświadczonego przez liczne zawieruchy dziejowe. W ich wyniku straciliśmy znaczną część dóbr materialnych i intelektualnych. Dlatego tak cenne jest zachowanie tego co jeszcze pozostało i odtworzenie obiektów zniszczonych.

W kwestii ochrony zabytków istnieje wiele poglądów i opinii. Nie brak zwolenników pozostawienia obiektów samych sobie, bez udziału konserwatorów i pozwolenie im starzeć się w sposób naturalny. Inaczej mówiąc przyglądać się jak niszczeją. Inny pogląd zakłada ingerencję polegającą na konserwowaniu obiektu, a nawet jego odbudowę. Mnie samemu bliższy jest drugi sposób traktowania zabytków, choć uważam, że powinna być zachowana pewna proporcja pomiędzy jednym poglądem a drugim. Niemniej, gdy przejdziemy się po warszawskiej starówce nikt z nas nie zastanawia się że została ona w znacznej części odbudowana po II wojnie światowej. Niemcy zostawili w tym miejscu kupę gruzów, z których to dopiero mieszkańcy przy wsparciu naukowców odtworzyli zniszczone kamienice cegła po cegle. Odpowiedzmy sobie sami, czy było to słuszne z punktu widzenia narodu, czy nie? Czy może należałoby zostawić Stare Miasto zrównane z ziemią, a na jego miejscu wybudować coś nowoczesnego? Podobne refleksje przychodzą na myśl w odniesieniu do Zamku Królewskiego W warszawie. Gdyby nie zaangażowanie wielu osób, które doprowadziły do jego odbudowy to po prostu zamku by nie było. Tym samym zniszczony byłby istotny ślad naszej kultury i historii. Dziś możemy te obiekty podziwiać, a z czasem nawet obiekty odbudowane zyskują na wartości i stają się coraz cenniejsze. Także emocjonalnie. Jak wyglądałaby Warszawa bez nich…

Inwestowanie w przyszłość nie wyklucza ochrony zabytków, bo one są nieodłączną częścią naszego życia. Przypominają o przeszłości, ale będą też w przyszłości. Oczywiście, jeśli o nie odpowiednio zadbamy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA