Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Woodstock 50

11-09-2019 20:17 | Autor: Mirosław Miroński
Z pewnością wiele osób pamięta legendarny już festiwal Woodstock, a ci którzy urodzili się później również mieli wiele okazji, by o nim także usłyszeć. W tym roku mija 50 lat od tego wyjątkowego wydarzenia, które zaowocowało pojawieniem się największych gwiazd muzyki.

The Woodstock Music and Art Fair, nieformalnie zwany Woodstock Festival, choć trwał tylko 3 dni (od 15 do 18 sierpnia 1969 roku) przeszedł do historii popkultury. Był symbolem swoich czasów. Zaistniał nie tylko też jako wydarzenie muzyczne, ale też obyczajowe.

Tak naprawdę miało to miejsce nie w Woodstock, a w miejscowości Bethel, w stanie Nowy Jork, odległym od New York City o około 170 km, a o 100 km od samego Woodstock.

Uczestniczyło w nim ponad 400 tysięcy osób, a według niektórych szacunków 600 tysięcy. Wielu chętnych utknęło gdzieś po drodze nie zdoławszy dotrzeć na miejsce. Dla pokolenia hippisów, dzieci kwiatów głoszone przez nich hasła: „Peace, Love and Happiness” (wolność, miłość, szczęście lub radość) znalazły dzięki festiwalowi szczególną oprawę muzyczną artystyczną, a tym samym łatwiej dotarły do młodych ludzi również poza Ameryką.

Pamięć o Woodstock można było sobie odświeżyć w ubiegłą niedzielę podczas koncertu wspominkowego w Promie Kultury ul. Brukselska 23.

Znakomici muzycy przypomnieli utwory, które rozbrzmiewały na festiwalu w roku 1969. Można było też zobaczyć migawki filmu w reż. Michaela Wadleigha, obejrzeć historyczne fotografie i dowiedzieć się czegoś ciekawego o Woodstock.

Wystąpiły zespoły: Blues Time, Wodospady Spokoju, Taylor Moore Band, The Woodstock Aquarian Band. Ostatnia grupa zakończyła występ mocnym akcentem (Grand Finale), który niewątpliwie zapadnie długo w pamięci słuchaczy. Wśród publiczności pojawiła się w strojach z epoki - Hippies, Flower Power etc.

Koncepcja, scenariusz, reżyseria i prowadzenie - Zbyszek Jędrzejczyk. Kierownictwo muzyczne i redakcja – Andrzej Kubacki. Aranżacje i współpraca muzyczna – Włodzimierz Tyl.

Dla lepszego efektu można przyjść Zapowiada się dobra zabawa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA