Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wojciech Zembrzuski - scenografia, grafika

10-07-2019 22:32 | Autor: Mirosław Miroński
Spędzanie wakacji w mieście nie oznacza, że nie mogą one być równie ciekawe i przyjemne, jak nad morzem, w górach, czy innych miejscach. Zamiast atrakcji, które czekają na nas w znanych kurortach, w Warszawie mamy równie interesującą alternatywę na wyciągnięcie ręki.

Wystarczy odwiedzić siedzibę OW ZPAP na ul. Mazowieckiej 11a, a tu w Galerii Lufcik można obejrzeć wystawę scenografii i grafiki Wojciecha Zembrzuskiego. Na wystawie prezentowane są realizacje z lat 1975 -1992. Są to szkice, projekty i ich wersje.

Zgodnie z tradycją teatralną prezentacja projektów scenograficznych aktorom i realizatorom przedstawienia odbywała się zwykle na pierwszej próbie czytanej. Tu pojawiały się widoki perspektywiczne, plany scen i ich zasięg w stosunku do prosceniun i widowni. W dalszej kolejności omawiano sprawy rekwizytów, kostiumów, projekcji i świateł - wspomina Wojciech Zembrzuski.

Artysta należy do dawnej szkoły scenografów, którzy swoje projekty przygotowywali przy użyciu tradycyjnych narzędzi plastycznych i konwencjonalnych środków wyrazu, w odróżnieniu od współczesnych scenografów posługujących się programami komputerowymi. Kiedyś, wymagało to odpowiednich umiejętności artystycznych w zakresie rysunku i malarstwa, znajomości zasad perspektywy. Ponadto, niezbędna była wiedza o historii ubioru, kostiumów oraz wyobraźnia, jak zaaranżować przestrzeń sceniczną.

Równie interesujące, co projekty scenograficzne są prace graficzne Wojciecha Zembrzuskiego. W większości są to kompozycje konstruktywistyczne. Stanowią przykład sztuki przemyślanej, uporządkowanej opartej na formach geometrycznych.

Wystawę można oglądać do 16 lipca.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA