Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wizyta Króla i Królowej Belgów w Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej

14-10-2015 23:32 | Autor: Agnieszka Pająk-Czech
Król Belgów Filip wraz z królową Matyldą odwiedzili w środę Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Lasów Miejskich w Powsinie. W uroczystościach wzięli też udział wicepremier Belgii Didier Reynders, ministrowie – prezydenci Regionów Belgijskich oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Królewska para tylko dwa razy do roku bierze udział w wyjazdach zagranicznych. W tym roku zdecydowała się na przyjazd do Polski. Wizyta królewska rozpoczęła się we wtorek od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Program trzydniowej wizyty Króla Filipa i Królowej Matyldy przewidziano bardzo napięty. Mimo to znaleźli oni czas, by dochować tradycji: podczas każdej wizyty w danym kraju królewska para sadzi drzewa. W Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej posadziła buki strzeliste tworzące Aleję Królewską.

W trakcie uroczystości przedstawione zostało wspólne stanowisko Polski i Belgii w sprawie uznania przez UNESCO fragmentów buczyn za dziedzictwo narodowe.

W roku 2014 leśnicy z Lasów Miejskich Warszawa nawiązali współpracę z leśnikami z Brukseli. Efektem tej współpracy było wczorajsze nasadzenie buków przez króla i królową Belgów, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, dyrektora Lasów Miejskich Karola Podgórskiego oraz ministrów – prezydentów z Belgii. Sześć buków stanowi dar leśników z regionu Brukseli dla Warszawy.

– W Warszawie stawiamy na edukację ekologiczną społeczeństwa. Zbudowaliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, gdzie kształcimy dzieci, młodzież i seniorów, aby wysiłek włożony w ochronę i pielęgnowanie naszych lasów i przyrody przetrwał wiele lat. Wizyta belgijskiej pary królewskiej w Centrum jest dla nas zaszczytem i potwierdza, że nasze działania w zakresie ekologii idą w dobrym kierunku – stwierdziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obecnie UNESCO postuluje, aby kolejne europejskie pierwotne lasy bukowe zostały połączone w jeden obszar światowego dziedzictwa. Aż 11 krajów łączy siły proponując 33 obiekty jako części składowe tego obszaru. Belgijski las Sonia to jeden z największych kompleksów leśnych Belgii. Zajmuje on obszar ponad 5000 ha. W Polsce są to lasy w Bieszczadzkim Parku Narodowym, leżące na styku granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Polska jest obecnie na etapie składania dokumentacji i na początku przyszłego roku obiekty te będą weryfikowane przez UNESCO.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA