Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wilno też świętowało

11-11-2015 17:20 | Autor: Wojciech Dąbrowski
Święto Niepodległości jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków mieszkających w kraju, ale także dla tych, którzy żyją poza jego granicami. Szczególne znaczenie do tego święta przywiązują nasi Rodacy mieszkający na Litwie.

Tu pamięć o urodzonym na Wileńszczyźnie Naczelniku odrodzonego Państwa Polskiego, Marszałku Józefie Piłsudskim, którego serce spoczywa obok matki na wileńskiej Rossie, jest wciąż żywa, a obchody święta nadzwyczaj uroczyste.

W ubiegłą sobotę (7 listopada) w Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Wilnie, z inicjatywy działaczki polonijnej pani Prezes Apolonii Skakowskiej, odbył się z tej okazji uroczysty koncert Na skrzydłach Orła Białego.

Informujemy nieskromnie, że jako redakcja mieliśmy w nim swój udział. Poprowadziłem ten koncert, przygotowując specjalny zestaw utworów poetyckich i pieśni patriotycznych, od Chopina i Moniuszki poczynając, poprzez piosenki legionowe, utwory dwudziestolecia międzywojennego, Czerwone Maki, aż do utworu z lat osiemdziesiątych Żeby Polska była Polską (Jana Pietrzaka i Włodzimierza Korcza). Udało mi się przy tym włączyć do wspólnego śpiewania licznie przybyłą publiczność, która nie kryła swojego wzruszenia.

Do udziału w koncercie zaprosiłem laureatów Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Razem ze mną wystąpiła piosenkarka Krystyna Maciejewska-Gniatkowska (tegoroczna laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i DN, Złoty Liść Retro’2015) oraz Dawid Ludkiewicz (Złoty Liść’2012), młody, utalentowany pianista i kompozytor.

Wspaniałym dopełnieniem uroczystości był występ chóru Schola Vocale z Mrągowa, śpiewającego Rotę i Mazur ze Strasznego Dworu w wykonaniu miejscowego zespołu Wilia, obchodzącego w tym roku swoje 60-lecie.

Koncert powtórzyliśmy w niedzielę w Centrum Kultury Polskiej w Solecznikach, największym skupisku Polaków na Litwie, a w poniedziałek spotkaliśmy się na uroczystej akademii z młodzieżą szkoły polskiej w Grzegorzewie. Była to dla nas wszystkich wspaniała lekcja patriotyzmu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA