Wielkie kielichy z barwnymi przeźroczystymi płatkami unoszą się wysoko ponad głowami zwiedzających. Przytłaczają trochę swymi rozmiarami, ale trzeba przyznać, że robią wrażenie. Na dodatek o zmierzchu rozświetlają przestrzeń wokół. Stanowią bowiem elementy instalacji oświetleniowych Królewskiego Ogrodu Światła. Co ciekawe, choć ta nowa aranżacja ingeruje w otoczenie pałacu wilanowskiego nie gryzie się zanadto z architekturą budynków ani z aranżacją parku i ogrodów.
Tegoroczny Królewski Ogród Światła ma kilka niespodzianek dla zwiedzających. Na głównym dziedzińcu Pałacu Wilanowskiego rozmieszczono kompozycje świetlne nawiązujące do życia Jana III – historii jego miłości do Marii Kazimiery, wojen oraz niektórych wydarzeń z ówczesnej dyplomacji. Całość tworzy bajkową scenerią do zdjęć pamiątkowych na tle oświetlonej królewskiej rezydencji.
Rozświetlona pergola przystrojona liśćmi winorośli, cytryn, wawrzynu i agrestu wiedzie nas do Ogrodu Północnego. U wejścia do niego ujrzymy instalacje nawiązujące do siedemnastowiecznej stylistyki. Za pergolą z mroku wyłaniają się wydry. To nawiązanie do historii królewskiego pupila - wydry zwanej Robakiem. Szerzej o tym przymilnym zwierzaku wspominał kronikarz Jan Chryzostom Pasek, do którego owa wydra należała. Niestety, po oddaniu jej królowi zakończyła swój żywot niefortunnie. Zginęła ugodzona halabardą przez dragona strzegącego pałacu. Biedak nie wiedział nic o oswojonej wydrze - darze dla króla Jana. Pozbawił więc nieszczęsnego Robaka życia uderzeniem halabardy. Rozgniewany i zrozpaczony po stracie ulubieńca król o mało nie pozbawił życia postawionego przed nim dragona. Skończyło się szczęśliwie dla niego jedynie na chłoście, o ile można to uznać za szczęśliwe zakończenie. Król przez kilka dni do nikogo się nie odzywał. Tak przeżywał śmierć przemiłego czworonożnego figlarnego futrzaka. Zainteresowanych tym wydarzeniem sprzed stuleci odsyłam do Pamiętników wspomnianego wyżej Jana Chryzostoma Paska.
W Ogrodzie Południowym przy Oranżerii czeka na wszystkich niespodzianka. To mitologiczne postaci i scenki. Tu spotkamy Zeusa gromowładnego, Heraklesa walczącego z hydrą i Posejdona wśród rozkołysanych fal morskich. W innych miejscach wśród ruin dostrzeżemy inne bóstwa i mityczne stworzenia. Na górnym tarasie natkniemy się na astronomiczne akcenty. Znajdziemy tu odniesienia do dwóch wybitnych postaci – króla Jana III i astronoma Jana Heweliusza. W Obserwatorium zaś zobaczymy urządzenia astronomiczne pozwalające sięgać gwiazd i wyjątkowy zegar.
Na dolnym tarasie barokowego ogrodu znajduje się Muzyczny Ogród Marzeń. Odbywają się w nim pokazy łączące światło i muzykę a wszystko to przy akompaniamencie muzyki klasycznej. Usłyszymy tu takich kompozytorów jak: Piotr Czajkowski, ( fragmenty z „Jeziora łabędziego”, Antonio Vivaldi (aria z opery Giustino), Jan Sebastian Bach (III Koncert brandenburski G-dur).
Ogród Różany Raffaello to kolejna atrakcja dla zwiedzających. Po raz kolejny Ogród Różany rozkwitnie zimą. Wypełniają go zaskakujące rozmiarami kwiaty. Pozwoli to nieco inaczej spojrzeć na ogród z perspektywy jego najmniejszych mieszkańców. Przeniesiemy się do kraju baśni i fantazji. I to wszystko w Wilanowie.