Wielki sukces zawodniczki d’Artagnan Ursynów

20-03-2024 21:37 | Autor: AW
W dniach 22-29 lutego we włoskim Neapolu rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Kadetów (do lat 17) i Juniorów (do lat 20) w szermierce. Fenomenalny sukces w tych zawodach odniosła ursynowianka, Natasza Kuś, która z europejskiego czempionatu wróciła z trzema medalami!

Do Włoch Natasza jechała ze sporymi nadziejami, rok wcześniej bowiem podczas Mistrzostw Europy w Tallinie zdobyła wspólnie z koleżankami srebrny medal w turnieju drużynowym, a indywidualnie w zawodach zajęła 8 miejsce. Okazji na zdobycie medalu ursynowianka miała aż cztery, ponieważ brała udział w turniejach indywidualnych i drużynowych, w kategoriach zarówno do lat 17 jak i do lat 20.

Już pierwszego dnia Mistrzostw Europy cel, jakim było wywalczenie medalu, został osiągnięty. Natasza w pięknym stylu wywalczyła brązowy medal w indywidualnym turnieju do lat 17, przegrywając minimalnie walkę o ścisły finał z reprezentantką Włoch. W zawodach drużynowych Natasza wraz z koleżankami z drużyny była wręcz nie do zatrzymania. Gładkie zwycięstwa z reprezentacjami Hiszpanii, Słowacji i Wielkiej Brytanii doprowadziły nasze florecistki do finału. Tam Polki zmierzyły się z reprezentacją Włoch. Walka była niesamowicie zacięta, prowadzenie zmieniało się co chwila aż w końcówce Włoszki wyszły na prowadzenie 43:40. Końcówka w wykonaniu reprezentantek Polski była jednak niesamowita i to one zadały 5 trafień z rzędu, dzięki czemu mogły cieszyć się ze złotego medalu Mistrzostw Europy!

Natasza wywalczyła w kategorii do lat 17 dwa medale – brązowy indywidualnie oraz złoty drużynowo, a dodatkowo świetne wyniki osiągnięte w tych zawodach pozwoliły wygrać jej klasyfikację Pucharu Europy we florecie indywidualnie, a wraz z koleżankami zdobyły Puchar Europy w kategorii drużynowej.

W kategorii do lat 17 Natasza nie była jedyną reprezentantką d’Artagnana Ursynów w Mistrzostwach Europy. We florecie mężczyzn w reprezentacji Polski znalazł się Jan Gajc, dla którego był to debiut w zawodach tej rangi. W indywidualnych zawodach Janek zajął 78 miejsce, natomiast w konkurencji drużynowej zajął wraz ze swoimi kolegami bardzo dobre, 5 miejsce. Wynik mógł być jeszcze lepszy, ale nasi floreciści pechowo trafili już w walce o półfinał na reprezentację Izraela, która wygrała całe zawody.

Po zakończonych zawodach do lat 17 przyszedł czas na zawody do lat 20. Już sam udział w tym turnieju był dla Nataszy sukcesem, ponieważ była jedyną zawodniczką z ponad 40-osobowej reprezentacji Polski, która zakwalifikowała się na te zawody w obu kategoriach wiekowych. Na udziale Natasza jednak postanowiła nie poprzestawać. W pięknym stylu wygrała wszystkie walki w grupie i do fazy pucharowej przystąpiła z numerem 4. Niestety, w walce pucharowej pechowo trafiła na inną reprezentantkę Polski, z którą ostatecznie przegrała 13:15 i zajęła w zawodach 17 miejsce co i tak jest fantastycznym wynikiem.

Ostatnią kategorią, w której Natasza brała udział to turniej drużynowy do lat 20. Reprezentantki Polski gładko awansowały do czołowej czwórki po wygranych z Holandią i Mołdawią. Walka półfinałowa przeciwko Francji to kolejny horror, tym razem niestety zakończony minimalną porażką 38:39. Ta przegrana oznaczała walkę o brązowy medal a przeciwnikiem była reprezentacja Wielkiej Brytanii. Tam walka była również niesamowicie zacięta, ale zakończona happy endem – to Polki utrzymały zrobioną wcześniej przewagę i wygrały ostatecznie 44:43.

Natasza w całych zawodach wywalczyła 3 medale w czterech startach. Jest to nieprawdopodobny wyczyn i fantastyczny prognostyk przed Mistrzostwami Świata, które już w kwietniu odbędą się w Rijadzie (Arabia Saudyjska). Jest to historyczny wynik klubu d’Artagnan, który w 2023 roku świętował 30-lecie swojej działalności. Warto wspomnieć, że od września zawodnicy d’Artagnana mogą trenować w nowoczesnej hali szermierczej, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 340.

Szkoła Podstawowa nr 340 od lat wspiera młodych szermierzy, umożliwiając im łączenie treningów szermierczych z nauką poprzez organizację klas sportowych o profilu szermierczym. Zarówno Natasza, jak i jej trener – Dariusz Parzuchowski są absolwentami klas sportowych w tej szkole. Nataszy i jej trenerowi z całego serca gratulujemy, a młode pokolenie zachęcamy do rozpoczęcia treningów i pójście w ślady naszej zdolnej ursynowianki