Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

We wnętrzach Pałacu Królewskiego w Wilanowie

28-07-2021 20:54 | Autor: Katarzyna Nowińska
Pałac i ogrody naszego wielkiego monarchy Jana III Sobieskiego to nie tylko barokowa perełka Wilanowa, ale i całej Warszawy. Rezydencja została wzniesiony dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery w latach 1681–1696 według projektu Augustyna Wincentego Locciego. Wokół pałacowych budynków utworzono rozległe ogrody o bardzo urozmaiconej strukturze i roślinności, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec.

Wilanowska posiadłość była miejscem odpoczynku króla i jego rodziny. Ogromne znaczenie dla Jana III Sobieskiego miał fakt, że była ona położona na tyle blisko ówczesnego centrum życia politycznego - siedziby Sejmu i Senatu, czyli Zamku Królewskiego, że król przebywając w Wilanowie mógł w pełni sprawować swą monarszą kontrolę nad biegiem wydarzeń politycznych w kraju.

Po śmierci króla pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, stając się siedzibą wielkich polskich rodów, takich jak Sieniawscy, Lubomirscy, Czartoryscy, Potoccy czy w końcu Braniccy. Poszczególni właściciele rozbudowywali i przebudowywali posiadłość. Za czasów Jana III Sobieskiego pałac składał się tylko z korpusu głównego z galeriami ogrodowymi i wieżami. Skrzydła boczne pałacu zostały zbudowane dopiero w latach 1720-1729 z inicjatywy kolejnej właścicielki Wilanowa, Elżbiety Sieniawskiej i według projektu Giovanniego Spazzia. Znajdujące się wokół dziedzińca budynki Kordegardy, Kuchni i Łazienek zostały natomiast wzniesione na zlecenia Izabeli Lubomirskiej według projektu architekta Szymona Bogumiła Zugowi.

Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Dzisiaj w pałacowych wnętrzach oprócz apartamentów króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery, czyli Gabinetu Chińskiego, Holenderskiego oraz Starożytnego zobaczyć można Muzeum Potockich oraz Salę Białą, w której prezentowane są wizerunki kolejnych właścicieli rezydencji oraz osób z nią związanych. Z kolei w ogrodach pałacowych podziwiać możemy przepiękne rzeźby i fontanny, ciekawie zaaranżowane, urokliwe alejki, jezioro i potok z kaskadą. Rok rocznie królewska rezydencja przyciąga wielu koneserów sztuki i architektury, miłośników przyrody, jak i mnóstwo zwykłych turystów, którzy po całym dniu intensywnego zwiedzania stolicy pragną odpocząć w zaciszu pałacowych ogrodów, które zachwycają o każdej porze roku. O każdej porze roku wyglądają inaczej, przybierają inne barwy i urzekają innymi zapachami rosnących tu w wielkiej obfitości kwiatów i krzewów. O każdej porze roku także mieszczące się tutaj Muzeum królewskie organizuje inne atrakcje dla odwiedzających.

I tak, od kilku już lat zimą możemy podziwiać przepiękne Ogrody Świateł, czyli świąteczne iluminacje o innej co roku tematyce połączone z muzyką na żywo oraz z tzw. mappingiem, czyli 30-minutowymi pokazami różnych animacji wyświetlanymi na fasadzie pałacu królewskiego. Przykładowe tytuły takich krótkich filmów z minionego zimowego sezonu to stworzona z myślą o najmłodszych „Bajka o królewskiej wydrze” czy pokaz „Powrót króla”.

Z kolei w sezonie letnim w magicznej scenerii ogrodów pałacowych wystawiane są spektakle teatralne. Koncepcja na przedstawienia teatralne w ogrodowych plenerach zrodziła się przed pięciu laty. Inicjatywa ma na celu wzbudzenie zainteresowania teatrem wśród jak najszerszej rzeszy osób oraz poprawę dostępności do kultury niezależnie od wieku, statusu społecznego czy finansowego. Zwykle spektakle te wraz z jedną przerwą trwają około 2 godzin i 15 minut. Aktorzy występują na specjalnie zbudowanej w tym celu i profesjonalnie oświetlonej scenie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Pałac w Wilanowie oraz Urząd Dzielnicy Wilanów.

Również latem w ogrodach odbywają się koncerty muzyki dawnej, których współorganizatorem jest Akademia Muzyki Dawnej. Podczas koncertów usłyszeć można toccaty, suity, sonaty, concerti i utwory wokalno-instrumentalne wybitnych kompozytorów barokowych.

Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy Wilanów zaprasza na zupełnie nowy cykl koncertów muzyki klasycznej, których współorganizatorem jest Centrum Kultury Wilanów. Podczas koncertów prezentowane będzie wielkie dziedzictwo muzyczne Europy. Koncerty będą odbywały się w ogrodach pałacowych przy Oranżerii, a najbliższy już w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 18 będzie to – „Wolne śpiewanie z Anną Przybysz”. Koncert zaplanowano jako hołd, który ma być oddany powstańcom warszawskim, a usłyszymy utwory takie jak, między innymi, „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Hej Chłopcy”, „Warszawskie Dzieci”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, a także piosenki wrześniowe i okupacyjne.

Kolejne koncerty w ramach tego cyklu odbędą się w dniach 8 i 15 sierpnia o godzinie 17, a wykonawcami będą odpowiednio Kwartet Aquamarine, czyli Anetta Baculewska-Owczynnikow – skrzypce, Dagmara Tonderea – flet, Piotr Skubis – klarnet, Wojciech Skóra – wiolonczela oraz duetu sopranowo - tenorowego z duetem lutnistów: Justyna Stępień – sopran, Rafał Grozdew – tenor, Maria Wilgos – teorba, lutnia, gitara, Witold Wilgos – teorba, lutnia, gitara.

Z kolei w pałacowych wnętrzach do 14 sierpnia potrwa jeszcze bardzo oryginalna wystawa „Rośliny i zwierzęta”. Zobaczyć możemy unikatową artystyczną kolekcję rycin oraz albumów przyrodniczych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dzieła Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera i Georges-Louisa Leclerca hr. Buffona. Nowe techniki graficzne pozwalają na ukazanie dorobku tych wielkich naukowców w postaci niezwykłej i wielowarstwowej opowieści. Dodatkowo w ekspozycji znalazła się dekorowana motywami botanicznymi porcelana użytkowa z kolekcji wilanowskiej, między innymi serwis deserowy inspirowany słynną kopenhaską zastawą – „Flora Danica”. Wystawa niewątpliwie wywołuje u zwiedzających zachwyt nad światem roślin i zwierząt, dla których rezydencja wilanowska od zawsze była domem.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA