Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warto uczcić ten ważny dzień

09-11-2021 21:30 | Autor: Katarzyna Nowińska
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości organizowane są pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru". Już w przededniu święta, czyli 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa "Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru". Po tym wydarzeniu pod pomnikiem Piłsudskiego obok gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa rozpocznie się „Capstrzyk Niepodległości”. Również w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczysty Koncert dla Niepodległej „Chopin, Norwid, Niemen”, podczas którego będzie można posłuchać utworów z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, jak również muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

W koncercie wystąpią Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyć im będzie orkiestra AUKSO.

Natomiast w dniu 11 listopada, jak ma to miejsce już od wielu lat, centralne obchody Święta Niepodległości odbędą się na placu Piłsudskiego. Oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych rozpoczną się o godzinie 12 od wspólnego zaśpiewania Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, zainicjowanej w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa”. Twarzami tegorocznej akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego są sportowcy zrzeszeni w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Do akcji, tak jak i w poprzednich latach, dołączą, między innymi, hejnaliści z Kościoła Mariackiego w Krakowie i hejnaliści z Zamku Królewskiego w Warszawie, którzy Hymn zagrają przed tradycyjnym hejnałem. Wspólne śpiewanie odbędzie się również w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich. Oczywiście, do włączenia się w tę inicjatywę zaproszeni są wszyscy Polacy w kraju i na świecie. Oficjalne obchody Święta na placu Piłsudskiego potrwają do godziny 14. Po nich rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

W tym roku żołnierze wezmą udział w obchodach narodowego święta w wielu miastach i miejscowościach całej Polski. Z racji, że obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości, w uroczystościach wezmą udział właśnie 103 jednostki. Wojskowi będą tłumaczyli, jakie znaczenie ma mundur, jakie są zasady jego noszenia, co oznaczają jego kolory i kroje oraz w jakich sytuacjach żołnierze występują w umundurowaniu galowym, a w jakim na służbowo. Niektóre jednostki zorganizują także pokazy mundurów oraz sprzętu wojskowego. Ponadto kilkadziesiąt stacji radiowych w różnych częściach kraju zaprasza swych słuchaczy do wzięcia udziału w konkursie wiedzy na temat Wojska Polskiego, które to konkursy będą przeprowadzane na antenie danego radia.

Tradycyjnie już na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się „Festiwal Niepodległa”, czyli wydarzenie uliczne, na które w tym roku złożą się występy polskich gwiazd muzyki, takich jak Magda Bereda, Dawid Kwiatkowski, Bitamina, Paweł Domagała i Grubson, parady muzyczne oraz taneczne, prezentujące tradycyjne tańce polskie, takie jak polka, polonez, tańce warmińskie, śląskie oraz krakowiak. W ramach festiwalu podziwiać będzie można pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przemarsz orkiestry z mażoretkami oraz występy grup rekonstrukcyjnych. Swoje umiejętności zaprezentują kapele brass-bandowe, wykonujące muzykę rozrywkową i taneczną. Również w ramach tej akcji na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych odbędą się spektakle i warsztaty dla dzieci. Najmłodszym w ciekawy sposób zaprezentowana zostanie historia Polski, polska muzyka i literatura. Całość uświetni koncert „Alicja Janosz Dzieciom”.

Bardzo ciekawą atrakcją tegorocznych obchodów 11 listopada będzie happening "Ojcowie niepodległości mówią". Na balkonie Hotelu Bristol na Krakowskim Przedmieściu punktualnie o pełnych godzinach, począwszy od godziny 13 aż do godziny 20 (czyli w sumie 8 razy) pojawią się aktorzy wystylizowani na Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego i wygłoszą przemowy do zebranych.

Usłyszeć będzie można najsłynniejsze cytaty tych sześciu „Ojców niepodległości”.

W ramach tegorocznego świętowania odzyskania niepodległości Muzeum Historii Polski przygotowało grę miejską oraz wystawę zatytułowaną „Enigma. Zagadka rozwiązana", którą będzie można zobaczyć w Kordegardzie, a która przybliża nam losy polskich kryptologów i ich wielki sukces, czyli wykonaną przez polski wywiad kopię niemieckiej Enigmy. Gra miejska "Tajna misja" będzie miała dwie odsłony: terenową, która odbędzie się w Ogrodzie Saskim oraz internetową, w której możemy wziąć udział, nie ruszając się z naszego domu.

We wspólne świętowanie możemy włączyć się również w ramach naszych dzielnic. Pamiętajmy, że wszędzie będą obowiązywały zasady, wynikające z aktualnych w dniu wydarzenia przepisów dotyczących przeciwdziałaniu epidemii Covid-19.

„Na Ursynowie pamiętamy o tych, którzy wywalczyli dla nas niepodległość. Zapraszam na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, organizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy". Pamięć o drodze do niepodległości to bardzo ważny element naszej tożsamości” – mówi zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski. Wspólne świętowanie rozpoczniemy o godzinie 11:11 na Kopie Cwila. Jako że w tym roku przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości, zgromadzeni wypuszczą do nieba 103 latawce, a następnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. O godzinie 12 odbędzie się uroczyste złożenie wieńca pod Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956 przy ulicy Fosa. Dom Kultury Imielin przy ulicy Dereniowej 6 zaprasza na koncert Emilii Klimczak i Huberta Stolarskiego. W programie znajdą się melodie i pieśni patriotyczne z okresu niepodległościowych powstań. Koncert rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koncertu będzie można wysłuchać także w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" przy ulicy Gandhi 9. Tutaj wystąpi 9-osobowy zespół gwiazd polskiego jazzu prowadzony przez laureata Fryderyka, trębacza Piotra Damasiewicza. Koncert inspirowany jest historią Polski i polskiej muzyki improwizowanej. Dwuczęściowa kompozycja to hołd złożony największym mistrzom polskiej sceny jazzowej: Krzysztofowi Komedzie, Tomaszowi Szukalskiemu, Tomaszowi Stańce i Piotrowi Wojtasikowi. To swego rodzaju nostalgiczna podróż do okresu w polskiej kulturze, kiedy w ramach muzyki, kina, literatury, sztuk plastycznych w najbardziej wyrazisty sposób tworzyło się to, co zwykło się nazywać „polską szkołą”. Bilety na koncert można nabyć na stronie: www.biletyna.pl/koncert/Piotr-Damasiewicz-The-Power-Of-The-Horns-Polska

Koncertem uczcimy Święto Niepodległości również na Mokotowie. „W tym roku zapraszamy na koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W programie usłyszymy popularne piosenki oraz utwory patriotyczne inspirowane historią i tradycją walki o wolność i niepodległość Polski. Występ orkiestry to nasza propozycja dla rodzin na wspólne spędzenie czasu w ten wolny od pracy dzień” – mówi burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski . „W zeszłym roku urząd nie organizował uroczystości, gdyż był to okres pandemii i znacznych ograniczeń związanych z Covid-19. W tym roku nadal świadomi jesteśmy sytuacji, stąd publiczność obowiązują ograniczenia i zasady wynikające z aktualnych przepisów dotyczących przeciwdziałaniu epidemii Covid-19”- dodaje burmistrz.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20 w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Rzymowskiego 35. Do bezpłatnego udziału w koncercie uprawniają bilety wstępu, które można pobierać w kościele. Bilety będą też wydawane na 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego istnieje i koncertuje już od 70 lat. Jej aktywność nie ogranicza się jedynie do występów estradowych. Orkiestra ta prowadzi bowiem również działalność edukacyjną między innymi we współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie. Na swym koncie ma wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz ponad dwadzieścia płyt. Zespół liczy obecnie 55 muzyków, a reprezentacyjnym strojem artystów są mundury stylizowane na te, które noszono w okresie Księstwa Warszawskiego.

Do wspólnego świętowania w dzielnicy Wilanów zachęca zastępca burmistrza Wilanowa Artur Buczyński: – W dniu 11 listopada to każdego roku dzień budowania wspólnej tożsamości narodowej. W Wilanowie 103. rocznicę odzyskania niepodległości uczcimy przy dźwiękach pięknej muzyki. Zachęcam wszystkich do wspólnego, radosnego świętowania!”.

Świętowanie rozpocznie się w dzielnicy już 10 listopada o godzinie 17 w filii Biblioteki Wilanowskiej przy ulicy Radosnej 11. Urząd Dzielnicy zaprasza najmłodszych na warsztaty „Patriotyzm to trudne pojęcie”. Dzieci wraz z prowadzącymi warsztaty będą miały okazję odkrywać ciekawe miejsca Polski i rozwiązywać zagadki związane z naszym krajem. Dowiedzą się co i dlaczego smakuje naszym rodakom oraz jakie zwierzęta mieszkają w naszym kraju. Będą dyskutowały o tym, co oznacza dla nich patriotyzm w dzisiejszych czasach. 11 listopada w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ulicy Radosnej 11 odbędzie się „Recital fortepianowy dla Niepodległej” z udziałem Vieta Trung Nguyena – uczestnika tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinie 18. 13 listopada również o godzinie 18 w tym samym miejscu będzie można wysłuchać koncertu akordeonowego Macieja Frąckiewicza. Z kolei Centrum Kultury Wilanów przy ulicy Kolegiackiej 3 zaprasza na uroczysty koncert „Historia o Hance Ordonównie: Na pierwszy znak” w dniu 14 listopada o godzinie 18.

Bardzo bogato wygląda program tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Piasecznie.

„W ubiegłym roku obchody ze względu na pandemię miały zaledwie symboliczny charakter. W tym roku zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości, między innymi, na piaseczyńskim Rynku”– mówi Joanna Ferlian-Tchórzewska z Biura Promocji i Kultury Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem świętej Anny przy placu Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Zaraz po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Część oficjalną uświetni występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Lira, który wspólnie z mieszkańcami zaśpiewa znane pieśni patriotyczne takie jak: Przybyli Ułani, Legiony oraz „O mój rozmarynie…”. Po części oficjalnej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno zaprasza do Kawiarenki Niepodległościowej na Rynku w Piasecznie. W plenerowym namiocie odbędzie się wspomnienie o Mieczysławie Foggu z muzyką na żywo oraz koncert piosenek z lat 20-tych w wykonaniu Julity Kożuszek-Borsuk. Piaseczyńscy harcerze zaprezentują przygotowane przez siebie animacje.

Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Górnego zaprasza na wspólne świętowanie do Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym (wejście od ulicy Białej Brzozy, nowa sala gimnastyczna). Będzie można pośpiewać przy akompaniamencie Jacka Soleckiego oraz posłuchać gawędy historycznej w wykonaniu profesora Grzegorza Nowika. Całość wydarzenia rozpocznie się o godzinie 15:45.

Oczywiście, świętować możemy również i w naszych domach, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Z pewnością jednak warto uczcić ten ważny dzień. Warto w tym dniu przede wszystkim znaleźć czas na refleksję nad naszą historią, nad walecznością naszych przodków, którzy tak niestrudzenie walczyli o niepodległość, nad tym co dla nas dzisiaj oznacza bycie Polakiem i przynależenie do polskiego narodu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA