Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawiacy na igrzyskach w Tokio

21-07-2021 21:05 | Autor: RK
Przesunięte o rok Igrzyska Olimpijskie 2020, największe na świecie sportowe święto zacznie się w Tokio w najbliższy piątek. Polska reprezentacja olimpijska już dotarła w większości do Japonii. Są w niej także warszawscy sportowcy, którzy będą rywalizować m.in. w lekkoatletyce, pływaniu, wioślarstwie, tenisie, szermierce, siatkówce, żeglarstwie.

Jeśli chodzi o królową sportu, to spośród warszawiaków w Tokio wystartują m.in. dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem (tyle że zawodnik Śląska Wrocław) Piotr Małachowski (członek zarządu Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku L.A.), drugi w tej chwili na świecie oszczepnik Marcin Krukowski z Warszawianki oraz świetnie się rozwijająca płotkarka AZS AWF Pia Skrzyszowska. W różnych załogach wioślarskich popłyną Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF), Marcin Brzeziński (WTW), Dominik Czaja i Szymon Pośnik (obaj AZS AWF). W tenisie mamy dwie warszawianki – wielką gwiazdę Igę Świątek (bez przynależności klubowej) i Alicję Rosolską (z Klubu Tenisowego Warszawianka). W drużynie siatkarzy zagra wychowanek ursynowskiego Metra, obecnie zawodnik Verwy Orlen Paliwa Warszawa – Piotr Nowakowski, a w ekipie żeglarskiej błyszczeć ma gwiazda windsurfingu – brązowa medalistka igrzysk 2012 w Londynie, mistrzyni świata 2007 Zofia Noceti-Klepacka.

– Wyjazd na igrzyska olimpijskie to największe marzenie większości sportowców, dlatego mocno trzymam kciuki za naszą warszawską reprezentację w Tokio. Jestem pewna, że dadzą z siebie wszystko, osiągną wyznaczone cele i dostarczą nam wielu emocji. Powodzenia! – dopinguje Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Polska reprezentacja olimpijska składa się z ponad 200 zawodników i zawodniczek, a 28 z nich to przedstawiciele warszawskich klubów sportowych. 16 sportowców powołanych do reprezentacji jest wspieranych przez miasto st. Warszawa poprzez stypendia sportowe.

Polacy będą rywalizować na igrzyskach olimpijskich łącznie w 28 dyscyplinach, z czego warszawiacy o medale powalczą w 13 z nich. Największą grupę wśród startujących w Tokio warszawiaków stanowią lekkoatleci, bo z AZS AWF Warszawa i z Klubu Sportowego Warszawianka wystąpi łącznie ośmioro zawodników. Również wioślarze z AZS AWF Warszawa i Warszawskiego Towarzystwo Wioślarskiego będą rywalizować w Japonii, podobnie pływacy z AZS AWF Warszawa, Legii Warszawa, UKS-u G8 Bielany, Grupy 5Styl Warszawa, IUKS-u Muszelka Warszawa.

Wśród zawodników w strzelectwie sportowym znajdą się reprezentanci z CWKS Legia Warszawa, w łucznictwie ze Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont, w żeglarstwie z Legii Warszawa, natomiast w kolarstwie z Klubu Kolarskiego Panorama Warszawa. Z kolei Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia ma też swojego przedstawiciela wśród pięcioboistów nowoczesnych. Poza tym zawodnicy AZS AWF Warszawa zawalczą o medale w taekwondo olimpijskim i szermierce.

Verva Warszawa Orlen Paliwa ma swojego przedstawiciela w drużynie siatkarskiej. Zawodniczka UKS-u Żoliborska Szkoła Boksu powalczy w boksie, a reprezentantka Klubu Tenisowego Warszawianka będzie rywalizować ze sportowcami z całego świata na korcie tenisowym. Igrzyska XXXII Olimpiady rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA