Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa rozbrzmiewa muzyką Chopina

19-05-2021 20:14 | Autor: Katarzyna Nowińska
W niedzielę 16 maja amerykański pianista Kevin Kenner swym występem zainaugurował otwarcie 62. sezonu warszawskich Koncertów Chopinowskich. Tak, jak i w ubiegłym roku, recitali najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów będzie można słuchać w każdą niedzielę począwszy od godziny 12 na stronie internetowej Muzeum Łazienek Królewskich.

Dokładnie w tym samym czasie muzyka wielkiego polskiego kompozytora popłynie z głośników ustawionych w głównych punktach ogrodów łazienkowskich, umilając tym samym niedzielny spacer po tym pięknym miejscu. Występy pianistów nagrywane są we wnętrzach Sali Balowej Łazienkowskiego Pałacu na Wyspie.

Koncerty Chopinowskie, organizowane przez Łazienki Królewskie we współpracy ze Stołeczną Estradą i Towarzystwem im. Fryderyka Chopina począwszy od 1959 roku, są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i niezaprzeczalnie stanowią jej kulturalną wizytówkę. W skali wielu lat formuła koncertów ulegała różnym zmianom, by finalnie przybrać formę klasycznych recitali, odbywających się w każdą niedzielę od połowy maja do końca września pod Pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich.

Dla pianistów z całego świata możliwość występu przed publicznością zgromadzoną wokół Pomnika Chopina stanowi wielki zaszczyt i wyróżnienie, pomimo różnych niedogodności, które mogą towarzyszyć tego typu koncertom w plenerze, takich jak na przykład, padający deszcz, silny wiatr czy niska temperatura. W tym roku w ramach wydarzenia będziemy mogli usłyszeć muzykę Chopina w wykonaniu Łukasza Byrdy w dniu 23 maja, Aleksandry Hortensji Dąbek w dniu 30 maja, Mateusza Tomica w dniu 6 czerwca, Viet Trung Nguyen w dniu 13 czerwca, Macieja Wota w dniu 20 czerwca, Edwarda Wolanina w dniu 27 czerwca oraz Mateusza Krzyżowskiego w dniu 4 lipca.

Do kontynuowania wydarzenia w formie online skłoniła organizatorów nie tylko trwająca wciąż pandemia COVID-19, ale też spory sukces ubiegłorocznej wirtualnej edycji koncertów, dzięki, której nie tylko osoby przebywające w Warszawie, ale też miłośnicy twórczości chopinowskiej z całej Polski, a nawet i z całego świata mogli słuchać muzyki swego idola w wykonaniu największych współczesnych wirtuozów fortepianu. Z drugiej jednak strony, wielu melomanów uważa, że brak bezpośredniego kontaktu z wykonawcą, brak możliwości oglądania pianisty w czasie koncertu oraz niemożność cieszenia się słuchanym dziełem w towarzystwie innych osób sprawia, że muzyka traci część swej tożsamości. Dokładnie takie rozważania nad sposobem odbioru muzyki nie tylko poprzez zmysł słuchu, ale też poprzez inne zmysły stanowią centralny punkt zainteresowania wystawy „Widzę muzykę”, która miała swe otwarcie w dniu 15 maja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystawa potrwa do 12 września i jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia placówki, czyli od 11 do 19. Ostatnie wejście na wystawę o 18:15. Na ekspozycji zobaczymy przedmioty wyłącznie z kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina, które dotąd znajdowały się w archiwum placówki. Podziwiać możemy, między innymi, obrazy, dla których inspiracją stała się muzyka Chopina, takie jak „Polonez op. 53 Fryderyka Chopina” czy „Mazurek op. 30 nr 4 Fryderyka Chopina” pędzla Zygmunta Badowskiego.

Niewątpliwie wielką atrakcją są rysunki wykonane przez samego kompozytora w latach jego wczesnej młodości: „Pejzaż z wiatrakiem” oraz „Pejzaż z mostkiem”. Oba zaskakują niesamowitą precyzją. Organizatorzy wydarzenia przypominają nam o tym, że Chopin był uzdolniony nie tylko muzycznie, ale również literacko, teatralnie i plastycznie.

W ramach wystawy zaaranżowane zostało pomieszczenie „błękitny ton”, w którym słuchać można chopinowskiej muzyki. Ściany pokoju podświetlone są na kolor zimno niebieski, który ma wpływać na szczególny sposób odbioru słuchanej muzyki. Kurator wystawy zaprasza nas także do interaktywnej zabawy – na jednej ze ścian znajdują się plakaty anonsujące różne wydarzenia z muzyką Chopina w roli głównej. Plakaty wykonane zostały przez wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, a zobaczymy na nich różne motywy nasuwające skojarzenia z wybitnym kompozytorem, takie jak klawiatura fortepianu, nuty, wierzby, szkic profilu muzyka, jego podpis, polska flaga i inne symbole narodowe. Każdy z odwiedzających wystawę gości zaproszony jest do samodzielnego ułożenia poszczególnych plakatów w wybranej przez siebie kolejności, a następnie wykonania zdjęcia i przesłania do twórców wystawy wraz ze swym komentarzem.

Dla tych, którzy zdecydują się zobaczyć wystawę, a nigdy dotąd nie byli z wizytą w Muzeum Fryderyka Chopina, mieszczącym się w Pałacu Ostrogskich przy ulicy Okólnik 1, jest to doskonała okazja, by zapoznać się ze zbiorami tej pięknej i nowoczesnej placówki i posłuchać chopinowskiej muzyki w wykonaniu wybitnych pianistów z całego świata. Multimedialne muzeum posiada w swych zbiorach największą na świecie kolekcję pamiątek po kompozytorze, takich jak należące niegdyś do muzyka złoty zegarek kieszonkowy, breloczek w kształcie beczułki z monogramem FC, serwetę wyhaftowaną dla ukochanego przez George Sand czy ołówek, którego Chopin używał do zapisu nut. Najcenniejszym eksponatem jest fortepian marki Ignace Pleyel, na którym muzyk grał przez ostatnie dwa lata swego życia.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA