Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

W Warszawie mieszka się dobrze

07-07-2025 12:49 | Autor: MB
Znana jest już część wyników najnowszej edycji Barometru Warszawskiego, sondażu, który pokazuje poziom zadowolenia z życia w mieście, konkretne oczekiwania wobec władz czy ocenę usług publicznych. Blisko 90% mieszkańców dobrze ocenia życie w Warszawie.

– Warszawa to naprawdę dobre miejsce do życia – tak osoby mieszkające w stolicy oceniają codzienne funkcjonowanie miasta w Barometrze Warszawskim z 2025 roku. Te opinie pokazują, że codzienna praca na rzecz mieszkanek i mieszkańców jest naprawdę doceniana. To motywuje także do dalszych, intensywnych działań. Wyniki badania mówią również o potrzebach i oczekiwaniach, więc wskazują obszary, które wymagają więcej naszej uwagi – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Aż 87% mieszkańców deklaruje zadowolenie z życia w Warszawie, a podobny odsetek dobrze ocenia swoją dzielnicę. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Wilanowa, Żoliborza i Ursynowa, a najmniej Targówka i Białołęki. Ponad 70% warszawiaków utożsamia się z miastem, a 60% twierdzi, że nigdy nie chciałoby się stąd wyprowadzić.

Co działa, a co wymaga poprawy?

Warszawiacy najwyżej oceniają komunikację miejską (88%), ofertę kulturalną (87%) i gospodarkę odpadami (82%). Najniżej zostały ocenione dostępność miejsc parkingowych (31%) i łatwość poruszania się samochodem po mieście (53%). Mimo to, te dwa obszary nie są uznawane za najważniejsze — priorytetem pozostaje bezpieczeństwo, czystość i zieleń miejska.

Zdrowie i aktywność

Mieszkańcy stolicy są aktywni - 65% uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a najpopularniejsze formy to spacery, jazda na rowerze i gimnastyka. Rośnie też świadomość zdrowotna: 74% mieszkańców widzi potrzebę programów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci, a ponad połowa zna i popiera kontynuację miejskich programów profilaktycznych, takich jak „Aktywny Senior” czy „Grypa 65+”. Co ciekawe, tylko 17% mieszkańców wie, że miasto odpowiada wyłącznie za część placówek medycznych – większość ankietowanych przecenia zakres kompetencji samorządu.

Ekologia i odpady

Warszawiacy coraz częściej deklarują segregowanie śmieci – szkło, papier i plastiki oddziela ponad 80% badanych. Niestety, 74% mieszkańców bloków narzeka na przepełnione pojemniki, głównie na odpady zmieszane i papier. Tylko 25% korzystało z PSZOK-ów, mimo rosnącej świadomości ekologicznej – aż 73% motywuje chęć dbania o środowisko.

Zaufanie i oczekiwania wobec władz

Prezydent Rafał Trzaskowski cieszy się 64% pozytywnych ocen, a władze miasta jako całość 70%. Mieszkańcy oczekują, że Warszawa będzie bezpieczna, zielona, wygodna i nowoczesna. Najczęściej wskazywane potrzeby to: spokojne życie (55%), czyste środowisko (34%) i łatwy dostęp do usług (31%).

Wiosenna fala Barometru została przeprowadzona w dniach 3-28 marca 2025 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców powyżej 15 roku życia (N=3100). Technika mixed mode 30 proc. wywiady bezpośrednie (CAPI) i 70 proc. panel internetowy (CAWI)." Wykonawcą badania jest firma IBC Advisory S. A. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie Badania Barometru Warszawskiego.

 

Wróć