Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

W stolicy zakwitnie ponad 700 tysięcy kwiatów

05-05-2021 21:29 | Autor: MBL
Trwają wiosenne nasadzenia roślin kwitnących przy ulicach i w parkach. Stolicę ozdobią tysiące stokrotek, niezapominajek, bratków i tulipanów w różnych barwach. W parkach będziemy mogli podziwiać ponad 500 tys. nowych kwiatów m.in. krokusy, szafirki czy szachownice perskie. Ponadto w kwietnikach przy ulicach pojawi się niemal 200 tys. kwiatów oraz dekoracyjnych traw.

Kwiaty wiosną są sadzone w donicach, kwietnikach i na konstrukcjach kwietnikowych. W samym Śródmieściu zakwitnie ich ponad 140 tysięcy, m.in. niezapominajki, bratki, stokrotki, laki, tulipany, czosnki, korony cesarskie, narcyzy, psizęby, zawilce.

Na rondzie Dmowskiego będzie można zobaczyć mnóstwo tulipanów w czterech odmianach i kilku kolorach: od burgunda przez odcienie różu do bieli. Paletę wiosennych barw uzupełnią delikatne niezapominajki, intensywnie pachnące laki wonne o kwiatach w barwach pomarańczowych i żółtych, korony cesarskie o wspaniałych, dzwonkowatych kwiatach oraz czosnki. A w donicach przy pl. Bankowym niskie tulipany oraz bratki.

Ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat będą zdobić nietypowe kompozycje. Oprócz bratków i stokrotek w różnych kolorach, kompozycję wiosenną dodatkowo uatrakcyjnią kapusty i niskie tulipany, które zostały posadzone jesienią zeszłego roku, a także trawy - ostnice posadzone latem 2020 roku. Kapusty zostały przycięte, aby puściły pędy kwiatowe, a ostnice będą czesane, aby pozbyć się przeschniętych źdźbeł trawy. Gdy zakwitną kapusty i tulipany, będzie można podziwiać komplet kompozycji. W konstrukcjach kwiatowych pojawią się bratki zwisające oraz stokrotki.

Spacerując Traktem Królewskim, warto odwiedzić plac Trzech Krzyży – jak co roku donice będą zachwycały, tym razem stokrotkami i bratkami. Ogółem w donicach na terenie Śródmieścia zakwitnie ponad 32 tys. roślin cebulowych.

Kwietniki w pozostałych dzielnicach Warszawy również będą wyglądały atrakcyjnie i kolorowo – zakwitnie w nich 50 tys. roślin. Tulipany – przy skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Jagiellońską, przed katedrą św. Floriana, na placu Zawiszy, skrzyżowaniu ul. Banacha oraz Żwirki i Wigury, w al. Rzeczypospolitej, na rondzie u zbiegu ulic Jagiełły, Lalki i Balickiej, rondzie Emilii Malessy ‘Marcysi’, przy ul. Ostroroga oraz przy skrzyżowaniu ulic Popularnej i Chrobrego.

Na terenie Pragi-Północ, w konstrukcjach kwiatowych w okolicy katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła – bratki, stokrotki i pierwiosnki, a przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Targowej - niezapominajki, pierwiosnki i stokrotki.

Przy pomniku Lotnika, oprócz tulipanów, pojawią się również czosnki, a plac Zawiszy dodatkowo ozdobią bratki posadzone jesienią 2020 r. Podobnie jak w Śródmieściu, tulipany w różnych kolorach pojawią się również w niektórych donicach w kilku innych dzielnicach Warszawy.

Wiosną ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, którzy opiekują się 32 parkami oraz 74 skwerami i zieleńcami, posadzą w stołecznych parkach ponad 73 tys. kwiatów jednorocznych – m.in. niezapominajki, bratki, stokrotki. Będzie można również podziwiać ok. 450 tys. roślin cebulowych posadzonych jesienią – fioletowe krokusy, niebieskie śnieżniki lśniące, fioletowe czosnki olbrzymie, białe i niebieskie cebulice syberyjskie, szachownice perskie, niebieskie szafirki.

Tysiące kwiatów zostanie posadzonych w parkach w Śródmieściu. Niebieskie i różowe niezapominajki, stokrotki oraz bratki można już zobaczyć w ogrodzie Krasińskich. W parku Mirowskim do posadzonych jesienią tulipanów dołączą niebieskie niezapominajki, na skwerze ks. Jana Twardowskiego – miniaturowe bratki i niezapominajki. W ogrodzie Saskim pojawią się m.in. białe i czerwone stokrotki oraz bratki – białe i w kolorze bordo. Dywany białych i fioletowych krokusów, posadzonych jesienią, można zobaczyć m.in. w parku Ujazdowskim – w wolnej chwili warto wybrać się tam na spacer.

Dużo tulipanów i bratków pojawi się w parku Skaryszewskim, w donicach przy pomnikach w parku Morskie Oko czy na skwerze im. Małkowskich.

Warto też zwrócić uwagę na bratki posadzone w donicach na schodach w parku im. Stefana Żeromskiego czy przy wejściu do parku Praskiego, od al. Solidarności.

Miejscy ogrodnicy opiekują się także zielenią w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Tutaj będzie można zobaczyć byliny posadzone w ciągu dwóch ostatnich lat na niemal 15 tys. metrów kwadratowych. Są wśród nich gatunki takie jak: kocimiętka, liliowiec, krwawnik pospolity, werbena patagońska, jeżówka purpurowa, proso rózgowate (końcówki jego liści przebarwiają się od późnego lata na czerwone lub purpurowe odcienie) czy trzcinnik ostrokwiatowy o zielonych liściach, który tworzy gęste kępy o wysokości nawet 60 cm.

Wiosną w rabatach bylinowych i trawnikach w pasach drogowych będzie można podziwiać kilkaset tysięcy kwitnących roślin cebulowych posadzonych w latach 2019-2020 – są to m.in. tulipany w różnych odmianach, śnieżniki lśniące, krokusy, szachownice cesarskie, narcyzy, czosnki olbrzymie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA