Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

W Starym Kinie z Moniuszką

13-11-2019 21:11 | Autor: ABU
Seans filmowy z cyklu „W Starym Kinie ze Stanisławem Janickim”, który odbył się w Domu Sztuki SMB „Jary” w niedzielę, 10 listopada, był bardziej uroczysty niż zazwyczaj. Z okazji dobiegającego końca Roku Moniuszkowskiego, w przeddzień ważnego święta narodowego – Niepodległości – zaprezentowano film Konstantego Meglickiego „Halka” (Polska 1929/1932) oparty na słynnej operze Stanisława Moniuszki.

Projekcję tego niezwykłego, archiwalnego dzieła – początkowo niemego, następnie udźwiękowionego, a niedawno zrekonstruowanego cyfrowo w Filmotece Narodowej-Instytucie Audiowizualnym (FINA) – poprzedził recital bas barytona Tomasza Czaplińskiego i pianisty Witolda Wołoszyńskiego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka pieśni Moniuszki. Występ został przyjęty bardzo ciepło przez publiczność (na widowni – prawie komplet!), podobnie jak bardzo ciekawy wykład red. Stanisława Janickiego o wszystkich przedwojennych ekranizacjach „Halki”, sam film oraz… niespodzianka, od której wieczór się rozpoczął. Otóż Wojciech Dąbrowski odczytał swój wiersz „Wiwat pan Moniuszko!”, o wileńskiej premierze opery „Halka” w 1848 roku, znany zresztą czytelnikom „Passy”, która opublikowała go w tegorocznym numerze z 25 kwietnia.

Niecodzienny był też jeszcze jeden akcent wieczoru: odśpiewanie przez publiczność „Stu lat” Stanisławowi Janickiemu, który 11 listopada obchodził osiemdziesiąte szóste urodziny. „Passa” dołącza się do serdecznych życzeń dla jubilata.

Pokaz został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA