Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynowska Galeria Działań wśród 20 najlepszych

17-02-2016 21:31 | Autor: Wojciech Piotr Kwiatek
Niezależny poznański kwartalnik artystyczny ARTLOOK ogłosił ranking 20 najlepszych, najważniejszych galerii sztuki w Polsce. W tym zaszczytnym gronie znalazła się Galeria Działań SMB „Imielin”, stworzona i od lat kierowana przez Freda Ojdę.

Mawia się czasem, że jak jesteś dobry, na pewno cię zauważą. W naszym pięknym kraju nie jest to niestety prawda absolutna – o nagrodach, wyróżnieniach, zaszczytach decydują czasem dziwne czynniki i dziwne grona decydenckie. Ale ARTLOOK to firma stosunkowo świeża i naprawdę niezależna, toteż przyznanie galerii z Marco Polo 1 miejsca w tym prominentnym gronie tym większą ma wartość.

Fredo Ojda pracuje nad profilem swej galerii każdego dnia od ponad 20 lat, więc uznanie środowiska to przede wszystkim jego sukces. Wolny od próżności, skromny do bólu, zawsze podkreśla, że bez pomocy wiele by nie zdziałał. Toteż zawsze wymienia i SMB „Imielin”, i Wydział Kultury Dzielnicy Ursynów jako instytucje udzielające Galerii daleko idącej pomocy, bez której funkcjonowanie takiej placówki byłoby po prostu niemożliwe.

Jest więcej niż pewne, że docenienie Galerii wzięło się głównie stąd, że łączy ona w swej działalności dwa cele: poziom artystyczny prezentacji i edukację skierowaną do młodzieży ursynowskich szkół. Obserwując na co dzień pracę Galerii, dostrzeże się z pewnością atrakcyjność i szeroki zakres oferty edukacyjnej, bogactwo jej form, wysoki poziom merytoryczny seminariów, wykładów i innych akcji podejmowanych przez Galerię Działań. Ten segment działalności wspierany jest przez wybitnych, starannie dobranych wykładowców z wiodących placówek artystycznych i edukacyjnych w kraju, dzięki czemu wagę takiej edukacji trudno przecenić. Zaś działalność – by tak rzec „podstawowa”, czyli prezentacje artystyczne – ma zwykle spory rezonans w świecie sztuki – nie tylko zresztą nadwiślańskiej. Można bez obaw o przesadę stwierdzić, że nie ma liczącego się kulturalnie kraju na świecie, z którego artyści nie gościliby przy Marco Polo z różnych okazji: festiwali, wystaw tematycznych, różnych projektów artystycznych.

I to wszystko w realiach technicznych i przestrzennych dość skromnych. Znać jednak po rezonansie i licznych dowodach uznania, że odwiedzający Galerię Działań artyści cenią sobie klimat prawdziwej sztuki i atencję, jaką są otaczani przez gospodarza Galerii.

Bo Fredo Ojda, sam nietuzinkowy artysta, ma dla ludzi czynnych artystycznie, aktywnych i autentycznych zawsze ciepło, uznanie, wszechstronną pomoc.

Gratulacje! I jeszcze raz gratulacje!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA