Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów z oszczędnościami dzięki turbinom wiatrowym

03-08-2022 22:14 | Autor: Piotr Celej
Urzędnicy z Ursynowa podsumowali rok działania dwóch turbin wiatrowych, zamontowanych na dachu Urzędu Dzielnicy. Urządzenia wyprodukowały ponad 7,5 tys. kWh "zielonej energii", co daje oszczędność ponad 6 tysięcy złotych. Inwestycja powinna zwrócić się po 6,5 roku, ale rosnące koszty energii mogą przyspieszyć ten termin.

Ursynowski ratusz jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny. Jak przekazał ratusz, łącznie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku wyprodukowały 7 691,68 kWh "zielonej energii", co daje oszczędność 6 172,35 zł.

Dzielnica chroni środowisko

Inwestycja powinna zwrócić się po 6,5 roku. Koszt dostawy i montażu turbin wiatrowych wyniosły prawie 40 tys. zł. - Pierwotnie zakładaliśmy, że czas zwrotu inwestycji to ok. 9 lat. Przy rosnących cenach energii turbiny mogą się zwrócić nawet szybciej niż w 6,5 roku. Nie chodzi jednak tylko o opłacalność. Bardzo zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach i ochronie środowiska. Mam nadzieję, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych. Tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu – wyjaśnia zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski.

Nowoczesne i ciche turbiny

Turbiny mają 2,6 metra wysokości oraz 1,8 metra średnicy. Zostały opracowane przez polskich inżynierów. Wykonane zostały z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Łączna moc znamionowa dwóch turbin wynosi do 4 kW (moc chwilowa do 5kW). Na wysokości 20 metrów, gdzie znajduje się instalacja zazwyczaj wieje wiatr wystarczający do napędzenia turbin.

Urządzenia wykonano z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Przy opracowywaniu turbin przeprowadzono szereg badań i symulacji: badania w tunelu aerodynamicznym, symulacje numeryczne opływów, badania wytrzymałościowe struktur kompozytowych, symulacje numeryczne drgań i odkształceń generatora oraz pomiary i wyznaczenie charakterystyk turbin. Efektem jest bezpieczeństwo i cicha praca urządzeń. Turbiny ARC450 wyprodukowane zostały przez spółkę technologiczną SpinE+. Firma ma też na koncie podobne mikroinstalacje w Łodzi i w Świętokrzyskiem.

− Te turbiny nie tylko są produkowane w Polsce, ale niemal w całości powstają z polskich komponentów – mówi w rozmowie z serwisem WysokieNapiecie.pl Robert Grudziński, jeden z czterech inżynierów rozwijających projekt -Bardzo lekkie i niezwykle wytrzymałe łopaty i konstrukcję kompozytową zaprojektowaliśmy w naszym zespole. Ich konstruktorem jest Norbert Borowiec, na co dzień zajmujący się konstruowaniem szybowców. Bazują na rozwiązaniach znanych od lat 30. z lotnictwa wyczynowego. Całość odlewana jest pod Warszawą. Także generator, sterownik i układ elektryczny powstały w naszym zespole. Z kolei falownik dostarcza nam inna polska firma. Z Chin pochodzą tylko magnesy neodymowe, bo dziś produkują je właściwie wyłącznie Chińczycy – dodaje.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA