Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów szuka miejsc dla najmłodszych uczniów

11-11-2015 17:50 | Autor: Bernadeta Włoch-Nagórny
Dwóch nowych szkół podstawowych będzie potrzebował Ursynów we wrześniu 2018 r. – szacują władze dzielnicy. W 2018 roku dzielnica spodziewa się, że do szkół podstawowych będzie uczęszczało prawie 10 tys. uczniów. To ok. 1200 uczniów więcej niż w tym roku.

Dzielnica proponuje pozyskanie dwóch budynków oświatowych i jednocześnie szuka miejsc dla dzieci w szkołach na Mokotowie. Obecnie na Ursynowie we wszystkich szkołach podstawowych zajęcia odbywają się na więcej niż jedną zmianę. Co oznacza, że dzieci z najmłodszych klas kończą lekcje późnym popołudniem.

W dzielnicy lawinowo rośnie liczba dzieci w wieku szkoły podstawowej (liczba uczniów w podstawówkach w 2010 – 6609, 2015 – 8784 i szacowana liczba w 2018 – 9939 ). Zaniedbania ostatniej kadencji są przyczyną obecnego i przyszłego przepełnienia w podstawówkach, w szkołach stworzono tylko 700 miejsc, a dzieci w tym czasie przybyło około 1800. Co najgorsze, nie przygotowano planu na lata kolejne, choć wiadomo było, że sytuacja będzie coraz trudniejsza. Dzięki dodatkowym środkom z budżetu miasta, pozyskanym latem tego roku przez obecny Zarząd, w przyszłym roku ruszy rozbudowa 7 szkół podstawowych (powstaną miejsca dla około 800 uczniów). Ale nie oznacza to rozwiązania problemów. Władze dzielnicy starają się też o środki na budowę nowej podstawówki na Kabatach – przy ul. Zaruby.

Dodatkowo jednym z działań zapobiegających dalszemu przepełnieniu szkół ma być pozyskanie dwóch budynków, w których obecnie znajduje się Gimnazjum nr 96 i Liceum CIX, na potrzeby najmłodszych dzieci. Budynki byłyby gotowe dla podstawówek już 1 września 2017 roku.

Gimnazjum nr 96, przy ul. Wokalnej 1, od wielu lat nie cieszy się zainteresowaniem uczniów. W bieżącym roku szkolnym przyjęto tu tylko 23 uczniów na 28 dostępnych miejsc. Gimnazjaliści z tego obwodu Ursynowa wybierali przede wszystkim Gimnazjum nr 92 przy ul. Koncertowej 4 (placówki oddalonej od Gimnazjum 96 niespełna 300 metrów). Część tego budynku już jest wykorzystywana na potrzeby przedszkola. Po odzyskaniu budynku w jego murach planujemy utworzenie „filii” podstawówki, dzięki czemu zmniejszymy liczbę uczniów w SP 319 przy ul. ZMW 10 –  jednej z  dwóch najbardziej przeciążonych podstawówek w dzielnicy.

Dla kolejnej nowej szkoły podstawowej planujemy przeznaczenie budynku przy ul. Warchałowskiego 4. Obecnie mieści się tam CIX Liceum Ogólnokształcące. Od lat spada zainteresowanie uczniów tą szkołą. Jeszcze w latach 2012/2013 uczęszczało tam 206 uczniów, w tym roku już tylko niepełna setka, tylko 19 w klasie pierwszej. 

Dzielnica planuje uruchomienie „filii” szkoły i nowej podstawówki we wrześniu 2017 r., aby jak najwięcej uczniów gimnazjum i liceum mogło skończyć edukację w placówkach, w których ją rozpoczęło.  Zaoferujemy 23 uczniom z G 96 ukończenie nauki w G 92 przy ul. Koncertowej, zaś licealistom w LXIII Liceum przy ul. Hirszfelda 11. Będziemy również służyli pomocą w poszukiwaniu nowych placówek uczniom, którzy chcieliby wcześniej zmienić szkołę.

Uczniom z okolic ulicy Kłobuckiej zaproponujemy naukę w SP nr 191 przy ul. Bokserskiej i Gimnazjum nr 6 przy ul. Gruszczyńskiego na Mokotowie. Do tych placówek mają oni dobry dojazd, mogą też do nich dojść w kilkanaście minut.

Przepełnienie dotyka także ursynowskich gimnazjów (liczba uczniów w 2010 r - 2226, 2015 - 2534, szacowana liczba uczniów w 2018 - 3001). Już od przyszłego roku, aby zapobiec przepełnieniu Gimnazjum nr 93, konieczne będzie organizowanie części zajęć w innym budynku (LXIII  Liceum przy ul. Hirszfelda 11) . Obecnie w murach gimnazjum przy ul. Szolc- Rogozińskiego działają 23 oddziały (szkołę planowano jako 19-oddziałową).

Władze dzielnicy zrobią wszystko, by zmiany, które będą dotyczyły w sumie 42 uczniów, były jak najmniej przez nich odczuwalne. Deklarują, że na wniosek rodziców i uczniów poproszą nauczycieli o doprowadzenie klasy do końca.

Harmonogram zmian planowanych w ursynowskiej oświacie:

– Wiosna 2016 – zmiana obwodów dla dzieci i młodzieży z ok. ul. Kłobuckiej;

– 1 września 2016 – uruchomienie części zajęć dla uczniów z G 93 przy ul. Szolc Rogozińskiego 2 w LXIII Liceum przy ul. Hirszfelda 11;

– 1 września 2017 – dzieci z podstawówek rozpoczynają naukę w budynkach przy ul. Wokalnej 1 i Warchałowskiego 4.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA