Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów kopalnią talentów w badmintonie

26-06-2019 21:03 | Autor: rk
Dla czołowych ursynowskich badmintonistów grających aktualnie w kategorii juniora sezon tradycyjnie zwieńczony był turniejem finałowym Mistrzostw Polski Juniorów. Zakończyły się one w ostatnią niedzielę 16 czerwca, a rozgrywane były w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszkający na Ursynowie zawodnicy drugi rok z rzędu zdobyli medale Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej.

Z osób trenujących w wyłącznie ursynowskim klubie badmintonowym "Harcownik", swoją zdobycz medalową z ubiegłorocznych Mistrzostw powtórzył ALEKSANDER DZWONNIK. W grze podwójnej chłopców ponownie wywalczył medal brązowy. Jego stałym partnerem jest Łukasz Zwierzchowski z południowopraskiego Klubu Badmintona "Milenium". Natomiast w grze Aleksander pojedynczej doszedł do ćwierćfinału, przegrywając dopiero tam. Ale zagrał - jak się później okazało - z mistrzem Polski - zdobywcą złotego medalu w singlu juniorów. Nadmienić jednak należy, że wszyscy pozostali zawodnicy w gronie tej pierwszej "8" polskich juniorów zaczęli swoje trenowanie badmintona o przynajmniej 2 lub 3 lata wcześniej od Aleksandra.

W jeszcze większym stopniu ugruntowała swoją pozycję najlepszej juniorki polskiej w grach podwójnych inna mieszkanka Ursynowa - PAULINA HANKIEWICZ.

Zdobyła bowiem wszystko, co było możliwe, czyli dwa złote medale: w grze podwójnej dziewcząt (z Dominiką Kwaśnik z Kędzierzyna - Koźla) i w grze podwójnej mieszanej (z Wiktorem Treckim z Bierunia). Przy okazji w ten sposób stała się nieoficjalnie najlepszą zawodniczką tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów (w wypadku trzech innych zdobywców dwóch medali, nie były to oba złote). Na co dzień trenuje w ursynowskiej grupie białołęckiego klubu badmintona ABRM oraz w Ośrodku Kadry PZBad na Arenie Ursynów. I jest raczej pewnym punktem w wąskiej reprezentacji Polski na jesienne Mistrzostwa Świata Juniorów w badmintonie.

Przypomnieć należy, że regulamin rozgrywek młodzieżowych MSiT daje danemu zawodnikowi prawo startu w tylko dwóch konkurencjach w danej dyscyplinie. Ogólnie w badmintonie dla określonego zawodnika potencjalnie dostępne są trzy rodzaje gier: obie podwójne i pojedyncza. Jednak nie w rozgrywkach mistrzowskich zaliczanych do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Aczkolwiek na poziomie wyższym, w tym i już juniorskim, to i tak nikt na poważnych turniejach nie zamierza startować w trzech rodzajach gier - dwie to fizyczne maximum sensowności startu.

Oboje są zawodnikami badmintonowej kadry Polski juniorów. I oboje należeli w tym sezonie do "młodszego rocznika" - urodzonych w r. 2001 - tej dwuletniej kategorii. Wśród czołowych 8 zawodników lub 4 czołowych par, zawodników z rocznika starszego - ur. w r. 2000 - była ponad połowa. Nasi zawodnicy dopiero od września staną się "rocznikiem starszym", gdy zawodnicy ur. w r. 2000 przejdą do kategorii młodzieżowca. A do nich dołączą jako rocznik młodszy urodzeni w r. 2002. Teoretycznie zatem powinno to za rok pozwalać oczekiwać u naszych zawodników jeszcze większych sukcesów, niż w tym roku. Choć w wypadku Pauliny to można by mówić już tylko o powtórce tegorocznych sukcesów: większej zdobyczy medalowej na Mistrzostwach Polski Juniorów już osiągnąć się nie da.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA