Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

TVN w Wilanowie - skąd się wzięła tu telewizja?

18-08-2021 21:37 | Autor: Piotr Celej
TVN nierozerwalnie jest kojarzony z ulicą Wiertniczą, podobnie jak TVP z Woronicza. Jak jednak wyglądała historia telewizji na porganiczu Mokotowa i Wilanowa?

Telewizja TVN była rewolucją na polskim rynku medialnym. Nowoczesna, “zachodnia” i przede wszystkim skupiona na rozrywce – taka była stacja od początku nadawania. Dla wielu jest solą w oku i pasem transmisyjnym dla kultury ateistycznej, inni z kolei widzą w niej nadzieję na odrzucenie w kulturze i rozrywce dogmatów wynikających z chrześcijańskiej tożsamości. Ostatnio wokół telewizji odbyła się polityczna burza związana z tzw. “lex TVN”, my sprawdziliśmy historię jej położenia.

Idzie nowe

W 1996 TVN otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu telewizyjnego o zasięgu ponadregionalnym na obszarze północnej i centralnej Polski. W kilka miesięcy później doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy TVN a nadającą ponadregionalny program w Polsce południowej Telewizją Wisła – dzięki połączeniu sił, sprzymierzone stacje były w stanie rozpocząć nadawanie na większości powierzchni kraju, w tym w niemal wszystkich większych miastach. Obie firmy pozostawały jednak niezależnymi spółkami ze wspólnym właścicielem. Ten stan rzeczy trwał do końca 2004 i ostatecznego wcielenia „Wisły” do TVN.

W tym czasie telewizja zajmowała budynek przy ulicy Augustówka 3, na pograniczu Wilanowa z Ursynowem. Znajdują się tam zarówno biura, jak i skromne studia nagrań. TVN dynamicznie się rozwija, czego dowodem rok 2001. W marcu startuje najbardziej kontrowersyjne w historii telewizji reality show - "Big Brother". Program staje się szeroko dyskutowanym zjawiskiem obyczajowym, kulturowym i społecznym. Finał show ogląda 9 000 000 widzów. Właściciele stacji zdają sobie sprawę, że by walczyć o pierwsze miejsce w kraju potrzebny jest nowy, nowoczesny budynek z studiami nagrań porównywalnymi do zachodnich stacji telewizyjnych.

Media Business Centre

Biurowiec Media Business Centre został wzniesiony w obszarze dzielnicy Wilanów, zlokalizowany jest przy ulicy Wiertniczej 166 oraz Augustówka. Konstrukcja budynku ruszyła w 2000 i dobiegła końca w 2 lata. Powierzchnia całkowita tego obiektu biurowego sięga ponad 31 tys. M2. Autorem projektu jest biuro architektoniczne z Warszawy - APA Markowski Architekci. Budowę zakończono w 2002 roku.

Wewnątrz budynku znajdziemy ok. 13 500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, rozmieszczonej na 7 kondygnacjach naziemnych. Obiekt poza częścią biurową mieści studia telewizyjne oraz zaplecze techniczne potrzebne do nadawania programów telewizyjnych. W budynku znajdują się dwa newsroomy. Górny (w skali całego budynku położony na pierwszym piętrze, wyposażony również w antresole) jest miejscem powstawania i nadawania Faktów TVN oraz większości programów TVN24. Dolny (na parterze) służy redakcji TVN24 Biznes i Świat, niekiedy pełni również rolę rezerwowego lub weekendowego studia TVN24 (były nadawane stamtąd sobotnie i niedzielne wydania Magazynu 24 godziny). W budynku powstają również wszystkie serwisy pogodowe TVN Meteo, a także część programów pozostałych kanałów Grupy TVN, m.in. Raport TVN Turbo.

Wysoki standard wykończenia oraz znaczne przeszklenia zapewniające optymalne doświetlenie wnętrz, tworzą komfortowe warunki pracy. Do dyspozycji najemców oddano ok. 350 podziemnych miejsc parkingowych. W 2016 roku przebudowano wejście do telewizji, dodając przeszklenia oraz nowocześniejszy wygląd siedzibie telewizji, która stała się kością niezgody między opozycją a rządem.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA