Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Trzy wisienki na krakowskim torcie

26-06-2019 21:17 | Autor: ABU
Na przeglądzie filmów nagrodzonych na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym – „Z Krakowa na Ursynów”, który odbył się w Domu Sztuki SMB „Jary”, największe zainteresowanie wzbudziły trzy filmy polskie i spotkanie z ich twórcami.

Nic dziwnego, wszak – nic nie ujmując produkcjom zagranicznym – były to trzy bardzo interesujące, a przy tym jakże różne obrazy.

„Połączeni”, w reżyserii Aleksandry Maciejczyk (Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych), ukazują niezwykłe małżeństwo. Krzysztof jest ociemniały, Wiola niedowidzi, ale oboje… szusują na nartach, połączeni systemem mikrofonowo-słuchawkowym, a przede wszystkim – uczuciem i wzajemnym zaufaniem. Operator Maciej Edelman nakręcił niektóre ujęcia jakby z punktu widzenia osoby słabo widzącej, ułatwiając widzom wczucie się w sytuację dzielnie towarzyszącej mężowi – i pokonującej własną niepełnosprawność – Wioli.

„Summa” – film polski, lecz autorstwa Andreja Kotsuli z Białorusi (Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim) – przenosi nas w zacisze suwalskiego dworku sędziwego malarza Andrzeja Strumiłły, który gości w nim młodą malarkę białoruską, Marię. Dwoje zaprzyjaźnionych artystów – poddanych rozlewnemu rytmowi, jaki wyznacza okoliczna przyroda (Andrei Kotsula jest również autorem urokliwych zdjęć do filmu) – wiedzie rozmowy o sztuce, życiu, przemijaniu, a nad całością unosi się melancholijny klimat dramatów Czechowa i… późnych filmów Bergmana. Cudowny film!

Na skrajnie przeciwnym biegunie sytuuje się „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego (Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu w Konkursie Polskim, ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich) – drapieżny, wstrząsający reportaż ze starć ulicznych, do jakich dochodziło niedawno w kilku polskich miastach, w tym w Warszawie, między ugrupowaniami radykalnej prawicy i próbującymi je powstrzymać antyfaszystami. Tu filmowcy pracowali ze szczególnym poświęceniem: z narażeniem swego zdrowia i życia!

Po projekcji tych trzech filmów odbyło się niezwykle żywe spotkanie realizatorów z licznie przybyłymi do Domu Sztuki widzami. Pochwały przyjmowali i na pytania odpowiadali: Aleksandra Maciejczyk, Maciej Edelman, Andrei Kutsila i Jakub Kopeć, który z Grzegorzem Paprzyckim zmontował film „Mój kraj taki piękny”.

Przegląd „Z Krakowa na Ursynów” jak co roku zakończył kolejny sezon działalności Kina Dokumentu w Domu Sztuki. Został zorganizowany we współpracy Domu Sztuki i Studia Filmowego Kalejdoskop. Partnerem przeglądu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Szczególne podziękowania za pomoc z organizacji przeglądu należą się Patrycji Czarny z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA