Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Trzaskowski żąda zwrotu Szpitala Południowego

26-05-2021 20:42 | Autor: Piotr Celej
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski domaga się od Ministerstwa Zdrowia zwrotu Szpitala Południowego, który służył w ostatnich miesiącach pacjentom z COVID-19. Obecnie jednak placówka jest niemalże pusta.

Niestety, Ministerstwo Zdrowia nadal chce zarządzać placówką, co utrudnia dostęp do usług medycznych dla ozdrowieńców, którzy wymagają dalszego leczenia.

Szpital Południowy otwarty został przed planowanym terminem, zaś jego doraźnym przeznaczeniem stała się walka z pandemią koronawirusa. Aktualnie jednak tak duża placówka dla chorych na COVID-19 nie jest potrzebna.

"W marcu minister zdrowia przejął Szpital Południowy, wprowadzając do niego rządowego pełnomocnika, by 'zwiększyć liczbę miejsc dla chorych na COVID-19. Pandemia w odwrocie, szpital świeci pustkami. Mieszkańcy Warszawy czekają zaś na leczenie pocovidowe. Wnioskuję o zwrot placówki" – napisał na Twitterze prezydent stolicy. Do wpisu samorządowiec załączył pismo z 24 maja, które skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Pełnomocnik rządu niepotrzebny?

Do sprawy odniosła się też Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy. "Pandemia ustępuje, liczba zajętych łóżek we wszystkich warszawskich szpitalach spada. Nie ma więc żadnych przesłanek – ani prawnych, ani merytorycznych – aby szpital nadal znajdował się we władaniu rządowego pełnomocnika" – napisała na Facebooku. Wskazała też, że coraz więcej jest osób zaszczepionych, a inne szpitale tymczasowe są stopniowo wygaszane.

Jako przykład podała szpital na Stadionie Narodowym czy Szpital w Radomiu, który wrócił do miasta. Poinformowała też o zmniejszającej się liczbie pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Południowym.

"Na dzień 24 maja w Szpitalu Południowym przebywa jedynie 47 pacjentów na łóżkach zwykłych i 15 pacjentów na łóżkach respiratorowych" – napisała pani wiceprezydent. Jak poinformowała Kaznowska, miasto chce, aby w części szpitala leczyć mieszkańców walczących ze skutkami zakażenia koronawirusem. Powołała się też na art. art. 47b ustawy "covidowej", który mówi, że "powołanie rządowego pełnomocnika może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko w związku ze zwalczaniem COVID-19". A leczenie pacjentów pocovidowych nie jest taką sytuacją.

"Każdy dzień zwłoki w oddaniu szpitala działa na szkodę mieszkańców naszego miasta" – zaznaczyła Kaznowska.

Ministerstwo mówi: nie

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało we wtorek 25 maja na pismo stołecznego ratusza w sprawie zwrotu Szpitala Południowego. Nie przychylono się jednak do wniosku miasta.

"W związku ze zmianami w dynamice pandemii przywracana jest stopniowo normalna działalność szpitali, kończą swoją działalność szpitale tymczasowe. W pierwszej kolejności wyłączane będą jednak szpitale tymczasowe zorganizowane w obiektach niepełniących funkcji medycznych (stadiony, hale sportowe, centra kongresowe), które zostały zaadaptowane wyłącznie na czas niezbędny do poradzenia sobie z kulminacją zachorowań" – poinformowała PAP Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia. Ma być to element przygotowań na czwartą falę zachorowań, "dlatego część szpitali tymczasowych będzie musiała nadal pozostać w gotowości udzielania świadczeń pacjentom z COVID-19.”

Otwarty na druga falę pandemii

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia szpitala tymczasowego w tej placówce wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes spółki Solec od 2013 roku. Po ponad siedmiu latach prezesowania, 22 lutego zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA