Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Tężnia „Maciejka” zamknięta na zimę

17-11-2020 13:05 | Autor: red.
Pierwszy sezon ursynowskiej tężni „Maciejka” w Parku im. Jana Pawła II za nami. Otwarta w lipcu br. konstrukcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy. Obiekt był dostępny dla mieszkańców przez prawie 5 miesięcy (od 1 lipca do 15 listopada) – w tym czasie zużyto około 20 000 litrów solanki. 16 listopada tężnia została zgodnie z planem wyłączona z użytkowania na okres zimowy. Zostanie ponownie otwarta najpóźniej w połowie kwietnia.

Do końca miesiąca obiekt zostanie przygotowany do okresu zimowego. Zaplanowane prace polegać będą na opróżnieniu zbiornika na solankę, oczyszczeniu obiektu oraz wyłączeniu zasilania. Obiekt w sezonie 2021 zostanie otwarty najpóźniej 15 kwietnia. Urząd Dzielnicy Ursynów nie wyklucza jednak wcześniejszego uruchomienia, które będzie zależne od kilku czynników, m.in. od warunków pogodowych.

Jeszcze w tym roku na terenie Parku im. Jana Pawła II, w sąsiedztwie tężni, Urząd Dzielnicy Ursynów planuje posadzić pięć lip szerokolistnych oraz utwardzić teren wokół, który połączy wejścia na obiekt od strony południowej. Prace poprawiające estetykę terenu obok tężni zakończą się w grudniu br.

Tężnia Solankowa „Maciejka” to konstrukcja drewniana o wymiarach 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości, 3,65 metra wysokości, wypełniona gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry tworzy mgiełkę do inhalacji. Powietrze wokół tężni kiedy paruje solanka zawiera minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 m³. Solanka pochodzi z Ciechocinka.

Tężnia powstała w Parku im. Jana Pawła II w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Jest to pomysł, który podczas głosowania w IV edycji warszawskiej partycypacji zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich ursynowskich projektów. Budowę tężni poparło 2 245 osób.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA