Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Tężnia „Maciejka” budzi się po wiośnie

07-04-2021 21:27 | Autor: Piotr Celej
Mimo pandemii koronawirusa otwarta zostanie tężnia solankowa “Maciejka” na Ursynowie. Obiekt ma działanie prozdrowotne i warto z niego korzystać.

Zamknięte orliki, baseny, wstęp na siłownie tylko dla kadr olimpijskich. Nie jest łatwo zadbać o zdrowie w Polsce 2021 roku. Całe szczęście otwarta będzie tężnia solankowa “Maciejka”. Unosząca się solanka jest bakterio i wirusobójcza i korzystanie z obiektu jest bezpieczne. Na obiekcie obowiązują jednak obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Przymrozki nie pomagają

Tężnia ma zostać otwarta około połowy kwietnia. Wszystko zależy jednak od tego jak wcześnie przybędzie wiosna. Mróz szkodzi konstrukcji i solanka popłynie dopiero gdy temperatury nocą nie będą spadały poniżej zera stopni Celsjusza.

Do drugiego sezonu “Maciejka” przystąpi ze zmianami, które pomogą w zachowaniu porządku wokół obiektu. Zmianom nie ulegnie natomiast regulamin i godziny otwarcia tężni. Czynna jest codziennie w godz. 8.30-21.30. Zalecany jednorazowy seans w tężni powinien trwać do 45 min., przy czym należy zachować odległość minimum 1 metr od tarniny. Dzieci do ukończenia 10. roku życia mogą przebywać na terenie tężni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.

– Są zamontowane boczne ścianki, dzięki którym spływająca solanka nie będzie się rozpryskiwać i wylewać na pobliski trawnik. Planujemy też w najbliższym czasie przy ogrodzeniu tężni, w miejscu przedeptu, zrobić chodnik – mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

Projekt Budżetu Obywatelskiego

Tężnia powstała w Parku im. Jana Pawła II w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego. Był to zwycięski projekt, poparło go 2 245 osób. Ostateczny koszt jej budowy wyniósł 370 000,00 zł. W dniu 1 lipca 2020 roku po raz pierwszy popłynęła w niej solanka. Co ciekawe, pochodzi ona z odległego i słynnego... Ciechocinka.

Na obiekt składa się konstrukcja drewniana o wymiarach 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości, 3,65 metra wysokości, wypełniona gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry, tworzy mgiełkę do inhalacji. Powietrze wokół tężni, kiedy paruje solanka, zawiera minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 m³. Roczny koszt utrzymania to 38 tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do korzystania z tężni są: stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa, po przebytej gruźlicy, nadwrażliwość na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA