Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ta Sonata oczaruje każdego

01-09-2021 22:01 | Autor: Tadeusz Porębski
W miniony czwartek odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania mieszkańcom budynku przy ul. Sonaty 5, któremu zgodnie z lokalną tradycją nadano muzyczną nazwę "Sonata nad Dolinką". Inwestorem jest znana z architektonicznej różnorodności oraz solidnego wykonawstwa SM "Służew nad Dolinką".

Nazwa nowej inwestycji nawiązuje do okolicznych ulic osiedlowych, których patronami są m.in. wybitni kompozytorzy Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Józef Elsner i Zygmunt Noskowski. Z uwagi na usytuowanie budynku przy ulicy Sonaty nadano mu taką właśnie nazwę. W nowym budynku powstało 141 mieszkań, lokale użytkowe w parterze oraz dwupoziomowy garaż podziemny na 225 miejsc postojowych. W bryłę budynku wkomponowano ogólnodostępną windę zewnętrzną, która usprawni komunikację mieszkańców z przejściem podziemnym oraz stacją metra "Służew".W jednym z lokali użytkowych o powierzchni prawie 1100 mkw. już działa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej prowadzona przez (NFZ) Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej "Rekol-Med". Z wynajmu tak dużego lokalu spółdzielnia będzie czerpać stały zysk w wysokości około miliona złotych rocznie. Natomiast cała inwestycja przyniesie spółdzielcom zysk rzędu 35 mln złotych. Pozyskane pieniądze zostaną spożytkowane m.in. na unowocześnienie i remonty starych zasobów oraz wzbogacenie spółdzielczej infrastruktury. Zaprojektowanie w mieszkalnym budynku lokalu użytkowego o tak dużej powierzchni było działaniem przemyślanym, ponieważ od początku znany był jego najemca.

Przychodnia usytuowana na parterze inwestycji "Sonata nad Dolinką" została przeniesiona tam ze starej siedziby przy ul. Bacha 2. Wnętrza i wyposażenie nowej służewskiej lecznicy robią duże wrażenie. Mówi kierująca przychodnią Anna Korczak, dyrektor i wiceprezes zarządu "Rekol-Med": "Przenieśliśmy cały zespół medyczny z ul. Bacha 2 z zaznaczeniem, że nadal poszukujemy lekarzy specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy będą chcieli u nas pracować. Znacznie rozszerzyliśmy rehabilitację, która od dawna cieszy się wśród pacjentów znakomitą opinią. Do ich dyspozycji będą m.in. urządzenia laserowe biostymulacyjne, urządzenie do krioterapii punktowej oraz kriokomora, bogato wyposażona sala gimnastyczna i zespół bardzo doświadczonych rehabilitantów. Już funkcjonują poradnie ginekologiczna, urologiczna, diabetologiczna, okulistyczna, dermatologiczna, mamy dwóch genialnych lekarzy pediatrów plus czterech lekarzy POZ. Nasza przychodnia wpisuje się pod względem wyposażenia i cyfryzacji w XXI wiek. Będzie przyjmować pacjentów od godz. 7.00 do 18.00. Dodam jeszcze, że opieramy się wyłącznie na umowach podpisanych z NFZ". Tyle wicedyrektor Anna Korczak.

W dzisiejszych czasach zapaści polskiej służby zdrowia tego rodzaju nowoczesna przychodnia to najlepszy prezent, jaki Zarząd i Rada Nadzorcza SM "Służew nad Dolinką" mogły zrobić swoim oraz okolicznym mieszkańcom.

Oddanie do użytkowania "Sonaty nad Dolinką" zbiegło się z jubileuszem 30-lecia tej prężnie działającej mokotowskiej spółdzielni. W 1991 r. podjęta została bowiem uchwała o wydzieleniu osiedla "Służew nad Dolinką" z dużej spółdzielni „Mokotów”. Większość budynków mieszkalnych zostało wybudowanych w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Zasoby SM Służew nad Dolinką" zlokalizowane są w obrębie ulic Puławska, Wałbrzyska, Kmicica, Nowoursynowska oraz Łukowa i zajmują powierzchnię 415 tys. metrów kwadratowych. Od strony południowej i wschodniej spółdzielnia graniczy z terenem Parku “Dolina Służewska”. Usytuowanie nad Potokiem Służewieckim nadaje osiedlu niepowtarzalny urok, który podkreśla okazały drzewo – krzewostan, będący chlubą SM “Służew nad Dolinką”. Kolejnymi zaletami tego wielkiego osiedla jest bardzo korzystne połączenie komunikacyjne z innymi rejonami miasta (metro, tramwaje, autobusy), jak również duże możliwości rekreacji i wypoczynku. Po wydzieleniu się z SM "Mokotów" zasób mieszkaniowy poddano gruntownej modernizacji, co pozwoliło utrzymać budynki w bardzo dobrym stanie. Znacznej poprawie uległa również osiedlowa infrastruktura.

Działalność inwestycyjną SM "Służew nad Dolinką" wznowiła w roku 2003, a dwa lata później oddano do użytkowania budynek przy ul. Noskowskiego 2. Kolejne nowe budynki to Puławska 255 i 255A, bajecznie zlokalizowany przy lokalnym akwenie Elsnera 34 oraz Mozarta 1. “Sonatę nad Dolinką” zlokalizowano w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu – u zbiegu al. KEN i ul. Sonaty, naprzeciwko DH “Land”. Dwa lata przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia "Sonata nad Dolinką" władze spółdzielni postanowiły wyjść naprzeciw swoim mieszkańcom i w ramach planowanej inwestycji mieszkaniowej doprowadziły do przebudowania na własny koszt zewnętrznych schodów prowadzących do stacji metra od strony południowo - wschodniej na zadaszone schody ruchome. To inwestycja wyjątkowa – nie tylko w skali Warszawy – i pożądana, szczególnie przez osoby starsze oraz niepełnosprawne. W następnym roku SM "Służew nad Dolinką" zamierza realizować kolejną inwestycję, na narożniku ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej.

Nowe inwestycje, choć przynoszą spółdzielni konkretne zyski, nie są dla spółdzielczych władz priorytetem. W swojej dotychczasowej działalności władze SM "Służew nad Dolinką" dużo uwagi przywiązują do inwestycji o charakterze społecznym, służącym wszystkim mieszkańcom. W roku 2015 oddano do użytkowania „Przedszkole Małego Kopernika”, które jest bezpłatne (za wyjątkiem opłat za posiłki dla dzieci). W ukończonej w 2017 r. inwestycji przy ul. Mozarta 1 – oprócz mieszkań, garażu i biura spółdzielni – znalazło się miejsce dla Klubu Seniora, świetlicy środowiskowej, sali konferencyjnej oraz publicznej biblioteki z czytelnią. Mieszkańcy mogą tu spędzać wolny czas na pięknych tarasach, czytając prasę lub korzystając z zajęć oferowanych przez Klub Seniora. Na osiedlu widać dbałość o infrastrukturę dla dzieci. Jest tu 16 placów zabaw. Powstaną nowe atrakcje dla dzieciaków, w tym tory do minigolfa. Atrakcją osiedla jest teren rekreacyjno - wypoczynkowy „Górki Służewskie” z placem zabaw dla dzieci, linarium, boiskiem do gry w siatkówkę, siłownią plenerową i podświetlanymi „tańczącymi” fontannami.

SM "Służew nad Dolinką" mocno inwestuje w infrastrukturę sportową i rekreacyjno - wypoczynkową. Kilkanaście lat temu oddano do użytkowania nowoczesne boisko przy Noskowskiego, obok którego znajduje się siłownia plenerowa oraz boisko do gry w siatkówkę. Ostatnio położono na nim nową nawierzchnię – sztuczną trawę. Wkrótce zostanie poddane renowacji również trawiaste boisko przy ul. Wałbrzyskiej wraz z montażem systemu automatycznego nawodniania. Renowacji poddana zostanie także górka saneczkowa, położona tuż przy boisku. Przed pandemią co roku odbywały się na osiedlu majowe pikniki rodzinne, organizowane wspólnie ze Służewskim Domem Kultury.

Gdy się spaceruje po osiedlu "SM "Służew nad Dolinką", widoczna jest dbałość nie tylko o komfort zamieszkania członków, ale także o bezpieczeństwo. W ramach programu „Bezpieczny Służew” wprowadzono wiele rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa, w tym wysokiej jakości system monitorowania. Łącznie w budynkach i na całym terenie spółdzielni zamontowanych jest blisko 500 kamer. Organizowane są spotkania mieszkańców z przedstawicielami policji i straży miejskiej, a w biurze spółdzielni został uruchomiony punkt konsultacyjny policji. Spacer po osiedlu "Służew nad Dolinką" to duża przyjemność także ze względu na okazałą zieleń. Jest to bez wątpienia zielony azyl w Warszawie. Zmieniono zasady koszenia traw i rozpoczęto zakładanie łąk kwietnych. Rośnie tu ponad 3000 drzew, głównie liściastych, w tym gatunki wyjątkowe: platany, miłorzęby a nawet surmia bignoniowa. W tej okolicy chętnie gniazdują ptaki. Ornitolodzy doliczyli się kilkudziesięciu gatunków. Sąsiedztwo Parku Dolina Służewska i jego naturalne piękno, dziko rosnące krzewy, trawy, zioła oraz liczne oczka wodne, czynią to miejsce wyjątkowym w skali całej stolicy. W 2015 roku "Zieloną Spółdzielnię" z mokotowskiego Służewa doceniło Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, nagradzając ją w konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”

Obecny wygląd osiedla, zakres przeprowadzonych prac remontowych i inwestycyjnych, nowoczesna infrastruktura rekreacyjno - sportowa oraz wspaniała, zadbana zieleń pokazują, że decyzja o wydzieleniu się z mieszkaniowego molocha, jakim była "SM "Mokotów", przyniosła mieszkańcom osiedla "Służew nad Dolinką" pozytywne efekty.

 

AKT EREKCYJNY

zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze,

garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą

Jako że pamięć rzeczy ludzkich szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczajem utrwalić na piśmie ważniejsze zdarzenia, by następnym pokoleniom ich znaczenie przekazać. Tą myślą powodowani spisujemy niniejszym dokument. Wszem i wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, że w dniu 26 sierpnia 2021 roku akt erekcyjny inwestycji pod nazwą „Sonata nad Dolinką” w ścianie zewnętrznej budynku umieszczony został. Rzecz miała miejsce przy ul. Sonaty 5 w mieście stołecznym Warszawie, której prezydentem w tym czasie był Rafał Trzaskowski.

By wydarzeniom tym odpowiednie miejsce w kronikach nadać, głosimy przeto, iż uroczystość miała miejsce gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, podczas pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, gdy proboszczem Parafii pod wezwaniem Św. Dominika w Warszawie był obecny na uroczystości o. Krzysztof Michałowski.

Wolę i staranie Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” do realizacji statutowych zobowiązań rozwoju i rozbudowy osiedla Rada Nadzorcza potwierdziła uchwałą z dnia 22 maja 2010 r. "w sprawie zatwierdzenia koncepcji inwestycyjnej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego". Tak oto zapisały się pierwsze karty Kalendarium Inwestycji, nazwanej w czasie późniejszym „Sonatą nad Dolinką”. Umowę na opracowanie dokumentacji technicznej w imieniu pracowni projektowej Lewant S.A. podpisali w dniu 28.09.2011r. Mirosław Pieczul oraz śp. Bogdan Żmijewski. Funkcję projektanta głównego podjął Zbigniew Majrowski, który we współpracy z Adamem Grzelcem, Adamem Dąbrowskim oraz Januszem Cymborskim wizję budynku stworzyli i na papier przelali. Do współpracy zaangażowali ponadto projektantów konstrukcji Krzysztofa Szyjkę, instalacji elektrycznych Barbarę Halicką-Pękalę, instalacji sanitarnych Tomasza Churskiego oraz wentylacji Tomasza Mielnika. Zgodność projektu budowlanego z obowiązującymi przepisami potwierdzono w dniu 21 grudnia 2015 r. uzyskując decyzję o pozwoleniu na budowę.

Realizację obiektu powierzono warszawskiej firmie Zab-Bud Andrzej Zaboklicki, która w dniu 15 maja 2019 r. prace budowlane rozpoczęła. Ku wiecznej pamięci przyszłych pokoleń, należną pamięć budowniczym oddać należy i wspomnieć. Do najważniejszego zadania kierowania budową prezes Andrzej Zaboklicki wyznaczył Jarosława Barbachowskiego, którego w realizacji wspierali Piotr Panufnik, Przemysław Sych, Jacek Rząd, Grzegorz Domagała, Adrian Zatorski oraz wielu innych, których nie sposób wymienić. Nadzór nad realizacją pełnił zespół inspektorów nadzoru Działu Inwestycji Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” koordynowany przez Karola Kanię, w skład którego weszli Magdalena Dąbkowska, Jan Milewski, Zbigniew Białek oraz Tadeusz Różański. Przygotowanie inwestycji wsparł swoją wiedzą i doświadczeniem Rajmund Terlecki, a o profesjonalny kontakt i współpracę z nabywcami lokali przez cały okres przedsięwzięcia dbała Agnieszka Kołodziej.

Współdziałanie powyżej opisanych zespołów nie byłoby możliwe i skuteczne, gdyby nie zaangażowanie, konsekwencja w działaniu i determinacja Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” w osobach Prezesa Grzegorza Jakubca oraz jego zastępcy Janusza Przewłockiego. Zaufanie i nieprzerwane wsparcie działań Zarządu na każdym etapie realizacji inwestycji od 2010 r. potwierdzili w imieniu Rady Nadzorczej obecni na uroczystości Przewodniczący Rafał Miastowski, jego poprzednik Grzegorz Jemielita, zastępca Przewodniczącego Piotr Stasiak oraz sekretarz Izabela Ziemińska-Marynowicz.

W pojemniku, zwanym kapsułą czasu, prócz aktu niniejszego dawnym zwyczajem umieszczono monety polskie w nominałach powszechnych na czas uroczystości od 1 grosza do 5 złotych oraz bieżący egzemplarz (wydawnictwo). Uroczystość owa miała miejsce po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu, na etapie przygotowania do eksploatacji. Dla udokumentowania tych faktów oraz pozostawienia świadectwa dla potomnych akt niniejszy podpisany został własnoręcznie przez twórców dzieła oraz zaproszonych gości.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA