Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Sztuka katedr

03-07-2019 22:49 | Autor: Mirosław Miroński
W Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe na ul. Podskarbińskiej swoje prace zaprezentowała Anna Forycka-Putiatycka. Wystawa nosi tytuł „Sztuka katedr”. Autorkę zafascynowały te wspaniałe budowle sakralne, zarówno w sferze duchowej, jak też ze względu na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju piękno. Nie ma chyba nikogo, kto patrząc na te majestatyczne wytwory ludzkiego geniuszu, nie podziwiałby ich doskonałych proporcji, wyobraźni projektantów oraz kunsztu budowniczych.

To już druga edycja cyklu poświęconego katedrom tej artystki. Jak sama zauważa, wystawę poprzedził pożar paryskiej Notre-Dame.

– Pozostała ona w mojej pamięci jako duchowe wspomnienie Paryża. W niej przeżywałam ważną dla Francuzów podróż naszego Papieża do Lourdes, jak też późniejszą jego śmierć. Z tą częścią miasta byłam szczególnie blisko związana. Przeżycie pożaru, który oglądałam w telewizji było dla mnie jak strata kogoś bliskiego. Wtedy też zrozumiałam, że Francuzi stracili swoje serce – zwierza się artystka.

Motywy katedr pojawiają się w obrazach olejnych, grafikach, monotypiach. Szczególnym zainteresowaniem autorki cieszą się ozdobne portale (gotyckie zwieńczone ostrym łukiem, co odróżnia je od zaokrąglonych portali romańskich).

– Obraz pt. „Nie jesteś sam” malowałam od lata 2018 i moje zdziwienie było ogromne, gdy spojrzałam na niego w dniu pożaru. Wtedy nadałam mu taki właśnie tytuł. Na wystawie przedstawiam prace nawiązujące tematycznie do katedr, które stworzyłam w ostatnim dwudziestoleciu mojej twórczości. Są to realistyczne obrazy malowane w Paryżu, aż po wizje i wspomnienia ruin tych majestatycznych budowli, które nawet zarośnięte i opuszczone mają swoją głęboką wymowę. Gotyk zawsze był związany z przyrodą. Pierwsze katedry to katedry leśne („gothique silvestre”). Nawiązuję do nich w moich monotypiach, jak również niewielkich linorytach – wspomina Anna Forycka-Putiatycka.

Warto podkreślić, że Anna Forycka-Putiatycka jest artystką niezwykle aktywną. Oprócz swojej pracy twórczej znajduje również czas na organizowanie wystaw, także w swoim ogrodzie na Saskiej Kępie. Jest założycielką Grupy Twórczej Symfonia skupiającej w swych szeregach artystów z różnych dyscyplin m. in. malarzy, rzeźbiarzy inspirujących się w swojej twórczości muzyką.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA