Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Sztuka dzieci w Galerii Działań

22-06-2022 21:07 | Autor: Jan Rylke
Ursynowska Galeria Działań jest jedną z najważniejszych polskich placówek artystycznych. Tego typu placówki nie są społecznie doceniane, ponieważ współczesna sztuka profesjonalna z trudnością znajduje odzew u odbiorców. Przestrzeń jej należna została zawłaszczona przez sztukę popularną – łatwą, schematyczną i służącą rozrywce.

Dlaczego tak jest? Myślę, że wynika to z trudności odczytania prawdy w obecnie tworzonych dziełach sztuki. Jedyną dziedziną, w której taka prawda występuje w sposób oczywisty i naturalny jest sztuka dzieci. One jeszcze nie tworzą swoich dzieł dla popularności lub pieniędzy. Tworzą dlatego, że tworzenie jest od samego początku naturalną potrzebą człowieka. Nie mogą tego odnaleźć w szkole, gdzie przy pomocy ocen uczy się oportunizmu i odtwórczości. Miejscami, w którym proces tworzenia rozkwita, są takie punkty na mapie Ursynowa jak Galeria Działań. Tam dzieci uczą się sztuki obserwując codziennie dokonania najwybitniejszych artystów. Jedyną rzeczą, której brakuje dzieciom w ich kreatywności, jest profesjonalny warsztat pozwalający na swobodne wyrażanie prawdy ich uczuć i emocji. Taki warsztat zapewniają prowadzące w Galerii Działań warsztaty dla dzieci artystki: Irena Moraczewska i Katarzyna Derkacz-Gajewska.

Polska osiąga międzynarodowe sukcesy w literaturze i sporcie, ale sztuki piękne nie są tak doceniane. Dotyczy to jednak tylko dojrzałych artystów. Młodzi z pracowni działającej przy ulicy Marco Polo 1 stanowią światową czołówkę. Zdobywają niemal co roku główne nagrody w prestiżowych konkursach, nie tylko w Polsce i w krajach europejskich, ale także w Japonii. Ich sztuka stała się nośna w wymiarze światowym. Myślę, że jest tak dlatego, że poznanie świata zachodzące w trakcie warsztatów plastycznych jest prowadzone nie tylko w wymiarze konsumpcyjnym, jak to bywa, gdy ograniczymy się do czytania książek i oglądania świata na ekranie telewizora, komputera czy smartfonu. Jeżeli chcemy naprawdę świat poznać, to musi on być przeżyty. Trzeba dla niego znaleźć kształt, który pozwoli nam go wyrazić. Opracowując wizję świata przeżytego, musimy ją dostrzec i zapamiętać, nie tylko oczami i umysłem, ale także przez ciało kształtujące glinę i trzymające pędzel. Wreszcie, jak na omawianej wystawie, nasze przeżycie zawarte w wykonanej przez nas pracy jest konfrontowane nie tylko z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami, ale także z obcymi ludźmi, którzy mogą mieć zupełnie inne od nas doświadczenia. Jest też z powodzeniem konfrontowane w międzynarodowych konkursach z pracami rówieśników z innych krajów i kontynentów. To budzi nie tylko dumę z wykonanej pracy, ale także poczucie pełnego uczestniczenia w świecie współczesnym.

Dzieci mają różne talenty – w sporcie, nauce, muzyce i sztukach pięknych. Jeżeli dziecko posiada w takim kierunku talent, to wykorzystywanie go, nawet przy bardzo żmudnych ćwiczeniach, nie nudzi dziecka. I nie musimy nic robić w kierunku rozwijania talentu dziecka, wystarczy tylko pozwolić mu ten talent wykorzystać. Widzimy to na wystawie. Mamy tu rzeźbione figurki zwierząt – wielbłądy tworzą karawany, a owce stada. Na rysunkach dominuje świat zwierząt i roślin, często wzbogacony o postacie mityczne, ale jest pokazany także świat rodzinny – pięknie wyrysowana drzewa genealogiczne opisują skomplikowane związki rodzinne. Dzieci, które obok artystycznych, mają też talenty techniczne, tworzą batiki i grafiki. Inne, o zacięciu fabularnym, na rysunkach rozwijają skomplikowane opowieści. Jeszcze inne, o poetyckiej wrażliwości, tworzą na papierze obrazy poezji konkretnej. Oczywiście, nie każde dziecko kończące takie warsztaty wybierze niepewną drogę zawodu artysty, ale każde, które odkryło możliwości kreatywnego działania, będzie je wykorzystywało w przyszłej pracy inżyniera, nauczyciela, prawnika, lekarza czy przedsiębiorcy. Czas, w którym nauczymy się pracy rąk spełniających to, co sobie wyobraziliśmy, z pewnością nie będzie czasem straconym.

Liczba prac i ich wyrównany poziom na wystawie pokazuje, że każde dziecko, niezależnie od tego, czy ma 6, czy 16 lat może bez trudu wyrazić swoją osobowość i jest obdarzone talentem w tym kierunku. Prace pieczołowicie oprawione i wyeksponowane w imponującej ilości pokazują, że obok talentu, dzieci posiadają poczucie porządku, szacunku do własnej pracy i szacunku do osób, które ich dokonania będą oglądać. Wystawa prac dziecięcych jest w Galerii Działań corocznym wydarzeniem od lat. Wystawie towarzyszy katalog, który stanowi cenną pamiątkę nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców i dziadków. Jest to wystawa, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Wystawa: „Młodzi artyści z pracowni sztuki dziecka – Galeria Działań SMB Imielin” jest czynna do końca września od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00. W innym terminie po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 22 643 65 37. Galeria Działań znajduje się w przyziemiu, przy ulicy Marco Polo 1 na warszawskim Ursynowie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA