Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Szpital Południowy – nowoczesna placówka

10-02-2021 21:49 | Autor: red.
Rozmawiamy z Ewą Więckowską, Prezesem spółki Szpital SOLEC Sp. z o.o, podmiotu odpowiedzialnego za uruchomienie Szpitala Południowego na Ursynowie.

PASSA: Pani Prezes, przypomnijmy mieszkańcom podstawowe informacje dotyczące Szpitala Południowego.

Ewą Więckowska: Na wstępie warto wskazać, że Szpital Południowy to jeden z najnowocześniejszych podmiotów leczniczych w Polsce, i najnowocześniejsza placówka tego typu w Warszawie. To największa inwestycja dotycząca ochrony zdrowia realizowana w obecnej kadencji warszawskiego samorządu. I jest to bez wątpienia inwestycja bardzo potrzebna. Warszawa wciąż się rozrasta, rośnie liczba mieszkańców zarówno w poszczególnych dzielnicach, jak i graniczących z miastem miejscowościach. Z usług medycznych korzystają wszyscy – zatem na bardzo dynamiczny rozrost szeroko rozumianej aglomeracji „warszawskiej” musimy być gotowi już dziś. Z przeprowadzonych analiz wynikała konieczność budowy nowoczesnego szpitala w tej części Warszawy, podkreślić należy także ogromne zaangażowanie osób odpowiedzialnych za realizację tej inwestycji . Nie bez znaczenia jest także budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, dla której ta placówka będzie naturalnym zabezpieczeniem medycznym. Na inwestycję patrzymy też przez pryzmat trwającej obecnie epidemii koronawirusa, i konieczności posiadania dodatkowych zasobów na potrzeby podobnych wydarzeń w przyszłości. W placówce wdrażane są właśnie nowoczesne rozwiązania w zakresie diagnostyki, organizacji oraz bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.

Pani Prezes, oddanie Szpitala Południowego w Warszawie do użytku pacjentom stało się faktem. Co z jego pełną funkcjonalnością?

Zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby otwarcie nastąpiło w lutym 2021 r. Chcę aby jak największa cześć szpitala rozpoczęła pracę w lutym, oczywiście że ze względu na przyspieszony harmonogram nie wszystkie odziały ruszą od razu. Na początku będziemy przyjmować pacjentów „covidowych”, stopniowo uruchamiając kolejne odziały i usługi. Przyjęcia pacjentów będą zależne od sytuacji epidemiologicznej i potrzeb mieszków dzielnicy w tym zakresie.

Wiele zależy też od procedur oraz dokumentów które muszą zostać podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chodzi o umowę z NFZ, niezbędną do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach tzw. „sieci szpitali”. Wierzę jednak, że współpraca w zakresie kontraktowania świadczeń medycznych będzie przebiegała sprawnie, ponieważ zarówno władzom Warszawy jak i kierownictwu NFZ zależy na zdrowiu pacjentów i zapewnieniu wysokiej jakości świadczenia usług medycznych.

Jakie zatem oddziały ruszą niedługo w szpitalu?

Pierwsze miesiące to pomoc pacjentom „covidowym”. Wygaśnięcie pandemii otwiera drogę do uruchomienia kolejnych oddziałów. Przede wszystkim będzie to szpital ratunkowy, działający w systemie ratownictwa medycznego. W związku z tym zaprojektowano bardzo duży Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) oraz lądowisko dla śmigłowców. W Szpitalu Południowym jest także oddział ortopedii (urazowo-ortopedyczny dla pacjentów po urazach), który będzie wykonywał procedury w trybie zarówno nagłym, jak i planowym. Między innymi podpisane są już kontrakty na endoplastykę stawu kolanowego i biodrowego, a z czasem będziemy się starać, aby kontrakty były poszerzane. Dla pacjentów będą działały oddziały: chirurgiczny (z proktologią), ginekologiczny z położnictwem i noworodków, chorób wewnętrznych, OIOM z trzynastoma stanowiskami, okulistyczny, neurologiczny (z oddziałem udarowym) i laryngologiczny. Dodać należy, że każdy z oddziałów będzie miał swoją dużą, jednoimienną poradnię z pełną diagnostyką.

Co to oznacza w praktyce dla pacjentów?

Daje to szybkość pomocy ambulatoryjnej pacjentów z możliwością ich hospitalizacji, ale tylko w przypadku uzasadnionych, wymagających tego przypadkach. Oznacza to wiele zalet dla pacjentów, którym szpital zapewni kompleksową i szeroką opiekę, w tym między innymi endokrynologiczną i diabetologiczną dla pacjentek oddziału ginekologii. Wysoka jakość obsługi pacjentów jest dla nas priorytetem.

Czy pamiętano o dzieciach i seniorach? Takie potrzeby zgłaszali mieszkańcy dzielnicy.

W docelowym modelu uruchomimy część pediatryczną z oddziałem ratunkowym i nocną pomocą dla dzieci, oraz szeroką i szybką diagnostyką realizowaną przez pediatrów lub lekarzy rodzinnych. Można wręcz mówić o rozwiązaniu które roboczo nazywamy „SOR dla najmłodszych”, unikatowemu w skali Warszawy, którego w mojej ocenie brakowało. Jeśli zajdzie natomiast potrzeba hospitalizacji, wówczas Szpital Południowy będzie przewoził dzieci do odpowiednich szpitali w Warszawie. Jest ich w Stolicy kilka i zapewniają one znakomity poziom i wystarczającą liczbę łóżek.

Jeśli chodzi o seniorów, to będą oni przyjmowani w każdym z oddziałów w zależności od potrzeb. Warto podkreślić, że będzie tu duży oddział chorób wewnętrznych („interna”) z dwoma specjalistycznymi gabinetami zabiegowymi. Dzięki temu osoby starsze, których jest coraz więcej, będą miały bliżej oddział chorób wewnętrznych, potrzebny im między innymi w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych, lub potrzeby diagnostyki. Oznacza to też skrócenie odległości i kolejek do specjalistów oraz kompleksowej diagnostyki.

Czego mogą oczekiwać mieszkańcy dla Ursynowa?

Szpital Południowy będzie pracował nad jak najlepszą współpracą z istniejącymi już na Ursynowie poradniami. Będzie oferował pacjentom usługi diagnostyczne i terapeutyczne, hospitalizację i opiekę po hospitalizacji. Oznacza to, że łatwiej będzie prowadzić pacjentów, zlecać odpowiednie leczenie etc. Co ważne, i chciałabym to bardzo podkreślić, szpital nie będzie konkurował z przychodniami, lecz współpracował z nimi i wspierał je. Beneficjentem tej współpracy będą oczywiście mieszkańcy dzielnicy. Szpital Południowy zaoferuje wyższy poziom organizacji i leczenia pacjentom, niż obecnie istniejące przychodnie. Nie będzie tu np. lekarzy rodzinnych, przyjętym rozwiązaniem systemowym jest natomiast wsparcie i współpraca z tymi pracującymi w obecnych przychodniach. Szpital będziemy też wychodził z inicjatywami informacyjnymi i edukacyjnymi do lekarzy rodzinnych, zwłaszcza na Ursynowie.

Dziękujemy za rozmowę.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA