Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Szpital Czerniakowski nie zostanie zlikwidowany

27-01-2021 21:27 | Autor: Tadeusz Porębski
W poprzednim wydaniu "Passy" pisaliśmy o planach likwidacji Szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej i wchłonięcia go przez szpital na Solcu. Nie są już one aktualne.

W projekcie ubiegłorocznej uchwały Rady m.st. Warszawy była mowa o tym, że miasto zgadza się na przejęcie (w trybie łączenia) Szpitala Czerniakowskiego przez Szpital na Solcu. Majątek czerniakowskiej lecznicy miał zostać przeniesiony na spółkę szpital Solec. Jednocześnie miasto planowało, że zostanie rozwiązania spółka pod nazwą Szpital Czerniakowski. Przeciwko tym planom ostro zaprotestował personel medyczny lecznicy przy Stępińskiej, jak również mieszkańcy Mokotowa, największej dzielnicy Warszawy, którzy mieliby do dyspozycji tylko jeden szpital - na ul. Wołoskiej. Przeciwko likwidacji Szpitala Czerniakowskiego przemawia również to, że w zatrudnionej tam kadrze medycznej roi się od lekarskich znakomitości. Tamtejsi chirurdzy jako jedni z niewielu w kraju potrafią operować zwężenie przełyku u pacjentów chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). W szpitalu leczy się około 40 proc. osób z poważnymi nowotworami przewodu pokarmowego i ogólnie około 2000 pacjentów chorych na nowotwory. Oprócz operacji przewidzianych w ustawie, czerniakowska lecznica specjalizuje się w dodatkowych zabiegach, jak na przykład operacjach bariatrycznych, czyli kilku metodach walki z otyłością, która staje się chorobą cywilizacyjną.

Skierowaliśmy do stołecznego ratusza trzy pytania w trybie ustawy dotyczące najbliższej przyszłości czerniakowskiego szpitala. Wynika z nich, iż plany likwidacji tej placówki są już nieaktualne, co z pewnością ucieszy przede wszystkim ponad stutysięczną rzeszę mieszkańców Dolnego Mokotowa. W listopadzie ub.r. prezesem miejskiej spółki zarządzającej Szpitalem Czerniakowskim został dr Paweł Obermeyer, wytrawny menedżer, który przez kilka lat kierował cieszącym się bardzo dobrą opinią szpitalem w Płońsku. To dobrze rokuje dla lecznicy powstałej w tym miejscu prawdopodobnie w latach 1683-90, a w dzisiejszej formule funkcjonującej od 1958 r.

 

Panie Redaktorze,

Przekazuję odpowiedzi na pytania zadane w trybie ustawy Prawo prasowe:

1. Jakie są najbliższe plany miasta, co do przyszłości Szpitala Czerniakowskiego? Czy po przekształceniu tej lecznicy z obecnie „covidowego" na ogólnodostępny, miasto przewiduje jego modernizację i w jakiej skali (pacjenci od lat skarżą się, że szpital jest zaniedbany i wymaga remontu. Z drugiej strony, wysoko cenią profesjonalizm personelu).

Od roku 2010 miasto stołeczne Warszawa przeznaczyło na inwestycje w Szpitalu Czerniakowskim 39 mln zł. W ramach przekazanych dotacji wykonano modernizacje Oddziału Internistycznego, Intensywnej Terapii i Anestezjologii, Apteki Szpitalnej, Zakładu Rehabilitacji i Fizykoterapii z Oddziałem Rehabilitacji Dziennej, Oddziału Okulistyki, Pracowni Endoskopii, Przychodni Przyszpitalnej oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej wraz z zakupem tomografu komputerowego, aparatu rentgenowskiego "Telekomando" (rewolucja technologiczna, wyższa jakość uzyskiwanych obrazów, krótszy czas badania, mobilny i bezpieczny dla pacjenta stół rentgenowski, wykonywanie i archiwizowanie zdjęć w formacie cyfrowym) oraz aparatu rentgenowskiego kostno - płucnego. Dotacja przeznaczona była również na wymianę sprzętu i aparatury medycznej. Zakupiono z niej m.in. łóżka szpitalne, aparaty USG, kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczuleń, sprzęt endoskopowy oraz pompy infuzyjne.

2. Czy decyzja byłego wiceprezydenta Pawła Rabieja o zablokowaniu środków na remont SOR nadal jest w mocy?

Na lata 2021-2022 w budżecie m.st. Warszawy zaplanowano 16,1 mln zł na modernizację oraz rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W okresie październik 2020 r. – styczeń 2021r., czyli w czasie funkcjonowania Szpitala Czerniakowskiego jako szpitala „covidowego”, została opracowana dokumentacja projektowo - kosztorysowa rozbudowy i modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu, wybór wykonawcy oraz zawarcie umowy na roboty budowlane związane z rozbudową i modernizacją SOR.

3. Czy decyzja o przeniesieniu otolaryngologii, neurologii i okulistyki do Szpitala Południowego także pozostaje w mocy?

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, decyzją organów administracji rządowej Szpital Czerniakowski funkcjonował do 14 grudnia 2020 r. jako szpital „covidowy” – w tej chwili placówka tylko w części funkcjonuje jako szpital „covidowy”, w związku z tym wszelkie decyzje dotyczące tej lecznicy zostały wstrzymane. Ponadto w związku z pandemią koronawirusa i uzgodnieniami dokonanymi przez władze Warszawy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, Szpital Południowy będzie działał jako szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami miasta, szpital zostanie uruchomiony w połowie lutego i znajdzie się w nim 300 łóżek dla chorych na koronawirusa, w tym 80 łóżek respiratorowych. Z tego powodu na chwilę obecną również decyzje dotyczące funkcjonowania Szpitala Południowego zależą przede wszystkim od dalszej sytuacji epidemicznej i decyzji władz centralnych w zakresie funkcjonowania placówek medycznych.

Karolina Gałecka

Rzecznik prasowy - Zastępca dyrektora

Urząd m.st. Warszawy

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA