Montaż świątecznych iluminacji na ulicy Świętokrzyskiej oraz na trasie Traktu Królewskiego rozpoczął się już 12 listopada. Iluminacje będą gotowe 1 grudnia, ale najprawdopodobniej zostaną włączone dzień później. Zarząd Dróg Miejskich nie wyklucza też, że w tym roku pierwsze światła rozbłysną dopiero 6 grudnia, czyli w dniu św. Mikołaja.
Świąteczne iluminacje, tak jak i w ubiegłym roku, zabiorą nas w klimat lat 50-tych i 60-tych XX wieku, czyli w czasy PRL-u. Tak więc dekoracje z lampek przybiorą kształt świątecznych ozdób popularnych w domach i mieszkaniach Polski Ludowej, takich jak stare lampki choinkowe czy bombki w kształcie muchomorów. Będą też nawiązania do kryształów znanych z babcinych kredensów. Ponadto podziwiać będziemy świetliste ozdoby wolno stojące w kształcie reliktów z tamtych lat. Zobaczymy, między innymi, zapomniane już saturatory, wagi sklepowe, telefony stacjonarne, radia, kultowe samochody marki Syrena i retro motorower Ryś. Dla dzieci z pewnością największą atrakcją będzie świetlista retro karuzela, telewizor z Wieczorynką i zabawki z lat dzieciństwa ich dziadków. Wszystkie świetlne atrakcje mają możliwości interakcji, wydają dźwięki, każdego z elementów można dotknąć i doświadczyć. Cała ulica Świętokrzyska oraz Trakt Królewski przyozdobione zostaną łańcuchami, światełkami i bombkami.
W weekendy Trakt Królewski będzie zamykany dla ruchu kołowego, by można było spokojnie i bezpiecznie spacerować, jednocześnie podziwiając świąteczne iluminacje.
Na placu Zamkowym, tak jak i minionymi laty, stanie 27-metrowa multimedialna choinka. Będzie to najwyższe świąteczne drzewko w kraju. Odpalenie wszystkich 40 tysięcy światełek na choince planowane jest na początek grudnia. Oprócz kolorowych i energooszczędnych lampek na choince pojawią się też bombki i łańcuchy z papieru, a na samym czubku tradycyjna gwiazda. Multimedialne drzewo zostanie zbudowane z materiałów czerpiących ze źródeł ekologicznej energii. Cała iluminacja świąteczna bazuje też na energooszczędnych diodach eko-LED. Projektantem i wykonawcą, tak jak w ubiegłym roku, jest firma Multidekor.
Po raz kolejny przy okazji spaceru po Starym Mieście będziemy mieć też okazję zrobić świąteczne zakupy na Bożonarodzeniowym Jarmarku, który rozpoczął się już 23 listopada. Stragany rozstawione zostały na przedmurzu Piotra Biegańskiego. Na Jarmarku, poza ozdobami choinkowymi, świątecznymi kartkami i kalendarzami, mamy okazję zakupić przede wszystkim oryginalne prezenty pod choinkę. Ponadto przy dźwiękach kolęd i świątecznych piosenek, przechadzając się wśród pachnących świerków, będziemy mogli delektować się świątecznymi przysmakami, takimi jak chociażby pierogi z grzybami i kapustą, tradycyjne oscypki prażone na grillu z żurawiną, pieczone kasztany, świąteczne ciasteczka cynamonowe, korzenne pierniki, prażone orzechy, niezastąpiony w chłodne grudniowe dni grzaniec galicyjski, a dla najmłodszych gorąca czekolada. W tym roku na Jarmarku po raz pierwszy zagości też wielu wystawców z Ukrainy. Jarmark na warszawskiej Starówce będzie czynny do 6 stycznia 2025 roku codziennie w godzinach od 12 do 21:30. W dniu 24 grudnia otwarte będą tylko wybrane stoiska, natomiast w 25, 26, 31 grudnia i 1 stycznia zakupów będzie można dokonać w godzinach od 12 do 21:30.
Jarmarki i Kiermasze Świąteczne odbywać się będą w najbliższym czasie w wielu innych miejscach w Warszawie. 7 grudnia w godzinach od 16 do 19 na dziedzińcu Zespołu Placówek Oświatowych Fundacji ETO, przy ulicy Jana Rosoła 10 na Ursynowie odbędzie się XII Charytatywny Kiermasz Świąteczny. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia udało się zebrać rekordową kwotę 77 611,98 złotych, która przeznaczona została na wsparcia Fundacji Hospicjum Onkologiczne Św. Krzysztofa w Warszawie. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie Stefanii, która jako skrajnie urodzony wcześniak boryka się z wieloma schorzeniami. Stefania i jej rodzice bardzo liczą na naszą pomoc!
Z kolei 9 grudnia w godzinach od 10:00 do 14:00 Świąteczny Kiermasz zagości pod strzechy Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów przy ulicy Kajakowej 12b. Oryginalne ozdoby świąteczne, biżuterię, ceramikę, drobne prezenty pod choinkę będzie można nabyć w holu głównym oraz na stoiskach rozstawionych przed ośrodkiem kultury.
W dniu 1 grudnia w godzinach od 14 do 18 na Świąteczny Vintage and Handmade Market zaprasza kawiarnio-galeria „Turnus na Wolskiej” przy ulicy Wolskiej 46/48/Lokal 4. W dniach 5 i 6 grudnia Jarmark Świąteczny odbędzie się na Placu Politechniki. W weekend 7 i 8 grudnia (sobota 12-20, niedziela 12-18) Świąteczny Targ Kosmetyków i Biżuterii zagości w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1. Z kolei 7 i 8 grudnia w godzinach od 10 do 18 na Orientalny Bazar Świąteczny zaprasza Muzeum Azji i Pacyfiku przy ulicy Solec 24. W dniu 7 grudnia w godzinach od 11 do 17 Kiermasz Bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Wesoła przy ulicy 1-go Praskiego Pułku 33. 8 grudnia w godzinach od 10 do 17 w Hali Koszyki właściciele psów i kotów będą mieli okazję zaopatrzyć się w prezenty świąteczne dla swoich pupili podczas dziewiątej edycji „Kudłatych Targów Świątecznych”.
Od 10 do 23 grudnia Jarmark Świąteczny będzie trwać w Centrum Handlowym Blue City przy Alejach Jerozolimskich 179. W weekend 14 i 15 grudnia (sobota 11 do 21, niedziela 11-19) na Targi Jestem Slow! #Święta! zaprasza Elektrownia Powiśle przy ulicy Dobrej 42. Również w weekend 14 i 15 grudnia Japoński Kiermasz Świąteczny zorganizowany zostanie w domu handlowym przy ulicy Mysiej 3 (między placem Trzech Krzyży i rondem De Gaulle'a). W tym samym terminie w godzinach od 12 do 20 Jarmark Świąteczny będzie się odbywał na Plaży Wilanów .
Po zakupach na jarmarku na Plaży Wilanowskiej będzie można udać się na spacer po Królewskim Ogrodzie Świateł. Świetlistymi dekoracjami w Ogrodach Pałacu Wilanowskiego możemy się cieszyć już od 19 października. Królewski Ogród Światła powrócił po raz trzynasty. Na wystawę wprowadza nas, tak jak i w zeszłym roku, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Następnie przejdziemy przez Galerię Obrazów, gdzie podziwiać możemy reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji wilanowskiej. W Ogrodzie Południowym przy Oranżerii zgubić można się w Labiryncie pełnym mitologicznych stworów i zagadek. Na tarasie górnym znajduje się Obserwatorium, z którego oglądać będziemy gwiazdy. Na tarasie dolnym zlokalizowany jest rozbrzmiewający muzyką i światłem Muzyczny Ogród Marzeń. Wyjście z wystawy prowadzi przez przepiękny Ogród Różany.
W tym roku, tak jak i w minionych latach, w piątkowe, sobotnie i w niedzielne wieczory iluminacjom towarzyszy mapping na pałacowej fasadzie oraz pokazy w Tunelu Muzycznym i Muzycznym Ogrodzie Marzeń. Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Każdy taki pokaz trwa około kilkunastu minut i ma swój temat przewodni, taki jak wjazd konny króla na dziedziniec czy pokaz tańców dworskich. W oknach wilanowskiego pałacu znowu pojawi się królowa Maria Kazimiera, król Jan III Sobieski oraz ich dworzanie. Harmonogram mappingów oraz pokazów w Muzycznym Ogrodzie Marzeń i Muzycznym Tunelu dostępny jest na stronie: www.wilanow-palac.pl/mappingi.html. Wystawa czynna jest w godzinach od 16 do 21 (ostatnie wejście możliwe o 20:30) aż do 28 lutego 2025 roku.
Świetlna wystawa po raz czwarty zawitała w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Realizacja powstała we współpracy z międzynarodową firmą „S4 Lights”, liderem na rynku oświetlenia multimedialnego, który zaprojektował instalacje świetlne dla znanych miejsc rozrywki, takich jak Disneyland i SeaWorld. Motywem przewodnim tegorocznego Ogrodu Świateł jest bajka „Alicja w Krainie Czarów”. Przypomnijmy, że rok temu była to bajka o Smerfach, dwa lata temu bajka „Królewna Śnieżka”, a trzy lata temu bajka „Piotruś Pan”.
Instalacje świetlne, składające się z 72 000 świateł LED, zabierają nas w magiczną podróż po świecie marzycielki Alicji, w którym spotkamy, między innymi, Kota z Cheshire czy szalonego Kapelusznika. Ekspozycja składa się z ponad 80 podświetlanych rzeźb-latarni 3D oraz interaktywnych ścieżek świetlnych. Na całej trasie wystawy rozstawione są liczne photopointy, gwarantujące możliwość wykonania niepowtarzalnych zdjęć. Tak jak i minionymi laty, nie zabrakło również multimedialnych atrakcji, wchodzących w interakcję z publicznością, oferujących ekscytujące i edukacyjne doświadczenie. Odwiedzający mogą wziąć udział w grze plenerowej za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, która zawiera tematyczne pytania i zadania z podróży. Do zdobycia są liczne nagrody. Wystawę „Alicja w krainie czarów” będzie można podziwiać do 2 marca 2025 roku od poniedziałku do piątku w godzinach od 17 do 20 (ostatnie wejście możliwe o 19:30) oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 16 do 21 (ostatnie wejście możliwe o 20:30).
Światłami czwarty rok z rzędu rozbłysnął też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie jest owocem współpracy nawiązanej pomiędzy Ogrodem Botanicznym UW a międzynarodowym twórcą świetlnych parków Lumagica. Od 9 listopada w ogrodzie można się wybrać w podróż do świata czterech żywiołów – ognia, wody, powietrza i ziemi. Iluminacyjne rzeźby imitują podwodne głębiny, leśne runo, kwieciste łąki, obłoki i Słońce. Na wystawie zobaczymy wiele nowości. Już na wejściu powita nas wielobarwna baśniowa brama. W centralnym punkcie ogrodu spotkamy boginię kwitnącej przyrody – Florę, która czuwa nad wszystkimi postaciami ekspozycji. Wystawa potrwa do 16 lutego, a można ją oglądać od wtorku do czwartku w godzinach od 17 do 20, a od piątku do niedzieli w godzinach od 16 do 21.
Oczywiście, świąteczne dekoracje, takie jak choinki, ozdobione światłami latarnie i drzewa, niebawem podziwiać będziemy mogli również w najbliższym sąsiedztwie - w naszych dzielnicach. Z niecierpliwością czekamy więc na moment, gdy świątecznymi ozdobami rozbłyśnie Aleja Komisji Edukacji Narodowej, a przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów pojawi się choinka.