Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Sukces ursynowskiej zawodniczki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

17-05-2017 20:36 | Autor: wz
Tuż po weekendzie majowym młodzi szermierze z całego kraju brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie. Są to zawody do lat 17, które mają na celu wyłonić mistrzów Polski w tej kategorii wiekowej. We florecie kobiet w turnieju indywidualnym, ogromny sukces odniosła zawodniczka Klubu Sportowego d’Artagnan-Ursynów – Oliwia Arciszewska, lat 16, – która wywalczyła brązowy medal!

W turnieju udział wzięły 42 najlepsze zawodniczki z rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Ranking powstaje na podstawie punktacji przyznawanej zawodnikom po każdych zawodach rangi krajowej, co ostatecznie daje klasyfikację umożliwiającą występ w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Ursynowski klub, poza Oliwią Arciszewską, reprezentowały również Natalia Gondek, Sandra Kluszczyńska oraz Alicja Rogóż.

Wszystkie cztery zawodniczki udanie przeszły eliminacje grupowe. Pech chciał, że dwie z nich – Oliwia i Sandra – trafiły na siebie już w pierwszej walce pucharowej. Dziewczęta świetnie się znają – już 6 lat uczą się w tych samych klasach sportowych – najpierw w Szkole Podstawowej nr 340, teraz w Gimnazjum 95. Dziewczyny stoczyły ze sobą setki walk na treningach, więc znają się doskonale. Początkowo w pojedynku prowadziła Sandra, następnie kilka trafień z rzędu zadała Oliwia. Ostatecznie końcówkę lepiej rozegrała Oliwia i to ona zakwalifikowała się do najlepszej 16-ki zawodów. Do tej samej fazy zakwalifikowała się również Natalia Gondek, która pewnie pokonała swoją rywalkę. Niewiele brakowało, aby w 1/8 finału znalazła się Alicja Rogóż, która przegrała swoją walkę 9:11.

W walkach o ćwierćfinał zarówno Oliwia jak i Natalia trafiły na bardzo wymagające rywalki, które w tym roku reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Natalia po bardzo zaciętej pierwszej rundzie, która skończyła się wynikiem 5:5 w drugiej części nie znalazła skutecznego sposobu na rywalkę i ostatecznie uległa jej 8:15. Oliwia natomiast, w walce z drugą na krajowej liście rankingowej Dominiką Wasilczuk, dostarczyła nam niesamowitych emocji. Początkowo wysoko prowadziła, z czasem jednak przeciwniczka zaczęła ją doganiać, aby w samej końcówce wyrównać na 14:14. W wojnie nerwów lepsza okazała się Oliwia i awansowała tym samym do najlepszej ósemki zawodów.

W walce o medal Oliwia miała okazję pomścić koleżankę klubową, trafiła bowiem na Weronikę Wisoky, która rundę wcześniej wyeliminowała Natalię Gondek. Początek walki był w wykonaniu Oliwii nieprawdopodobny. Trafiała rywalkę niemal z każdej pozycji, była bardzo skuteczna zarówno w obronie jak i ataku. Wszystko szło dobrze do stanu 13:5 dla ursynowianki. Później coś się zacięło – to przeciwniczka przejęła inicjatywę i rozpoczęła swoją niesamowitą serię. Zadała 8 kolejnych trafień z rzędu i wyszła na prowadzenie 14:13. Wtedy Oliwia, która przyzwyczaiła nas do pasjonujących końcówek, odblokowała się i w pięknym stylu zadała jedno, a później drugie trafienie, które zakończyło tę walkę. Tym zwycięstwem Oliwia zapewniła sobie pierwszy w swojej karierze medal Mistrzostw Polski.

 „Od początku wierzyłem w umiejętności Oliwii i jej wysoki poziom oraz że nie podda się do samego końca. Nie była to łatwa walka i wymagała oprócz konieczności zastosowania właściwej techniki, również wielkiej odporności psychicznej. O wynik byłem spokojny, Oliwia jest znana z dramatycznych końcówek swoich walk i przechylania szali na swoją korzyść w ostatnim momencie walki o zwycięstwo” – powiedział trener Oliwii, Waldemar Wróblewski.

W walce półfinałowej Oliwia trafiła na wrocławiankę, Magdalenę Ławską, która w tym roku również reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Świata Kadetów. Nadzieje na zwycięstwo Oliwii były duże, gdyż w lutym tego roku pokonała ona Ławską w Mistrzostwach Polski do lat 20. Tym razem od początku to rywalka osiągnęła przewagę. Później Oliwia próbowała zniwelować straty, jednak poprzednie walki z bardzo wymagającym przeciwniczkami (nr 2 i nr 4 na liście krajowej), które zakończyły się wynikami 15:14 kosztowały naszą zawodniczkę mnóstwo sił. Nie wystarczyło już ich na walkę półfinałową i tym razem musiała uznać wyższość rywalki, która została później mistrzynią Polski.

Ostatecznie Oliwia ukończyła zawody na 3 miejscu, co jest naprawdę ogromnym sukcesem naszej młodej zawodniczki i jednocześnie doskonale wpisuje się w program prowadzony przez Urząd Dzielnicy Ursynów Miasta Stołecznego Warszawy: „Z Ursynowa na Igrzyska”, w którym uczestniczy również Klub Sportowy d’Artagnan-Ursynów.

Wspomnieć należy, że ten sukces jest efektem ciężkiej pracy włożonej przez Oliwię Arciszewską w treningi, pod okiem trenerów: Wojciecha Zabłockiego (pierwsze lata pracy z zawodniczką) oraz Waldemara Wróblewskiego (obecnie trenuje Oliwię).

Wyniki zawodniczek Klubu Sportowego d’Artagnan-Ursynów:

3. Oliwia Arciszewska

13. Natalia Gondek

27. Sandra Kluszczyńska

31. Alicja Rogóż

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA