Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Starówka brzmiąca jazzowo

07-07-2021 21:47 | Autor: Mirosław Miroński
Po koncercie inaugurującym 27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal, w którym zagrał niezawodny Zbigniew Namysłowski Quintet, apetyty fanów muzyki jazzowej wzrosły. Wkrótce entuzjaści jazzu będą mogli wysłuchać na Starówce kolejnej porcji tej muzyki w świetnym wykonaniu. Na scenie pojawi się RGG Trio - Mysterious Monuments On The Moon. Będzie to jednocześnie koncert jubileuszowy mający uhonorować 20-lecie pracy artystycznej.

Zespół wystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. Jest to jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. To trio perfekcjonistów, którzy brzmienie, każdy pojedynczy dźwięk traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom. Muzycy unikają głównego nurtu i łatwych rozwiązań. Z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną muzykę. Nawiązują do doświadczeń artystycznych, zdobywanych podczas współpracy z muzykami, a chodzi m.in. o: Evana Parkera, Trevora Wattsa i Samuela Blasera, Verneri Pohjola. To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Poszukiwania młodego pianisty obejmują szeroko rozumiane zagadnienia sztuki, włączając w to obszar literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Zasłuchany w muzyce XX-wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplata słowiański liryzm, wrażliwość i subtelność.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Określany jest mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Koncert: 10 lipca o godzinie 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Organizator: Fundacja Jazz Art. Dyrektor generalny – Krzysztof Wojciechowski. Dyrektor artystyczny, rzecznik festiwalu – Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA