Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Spotkanie z aktorami „Alternatywy 4”

09-11-2021 21:02 | Autor: Piotr Celej
Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy 4 zaprasza na spotkanie z aktorami słynnego serialu, którego akcja rozgrywała się na terenie Ursynowa. W ten sposób dzielnica uczci 35-lecie serialu, który ją rozsławił.

Budowa Ursynowa miała na celu radykalne zwiększenie liczby mieszkań dla warszawiaków. Nowe koncepcje architektoniczne i społeczne miały budować "lepszą społeczność jutra". Rzeczywistość PRL-u nie była jednak lustrzanym odbiciem planów i doktryn, co doskonale uchwycił w serialu reżyser Stanisław Bareja. W tym roku mijają już trzy i pół dekady od czasu premiery serii.

UCK pokaże wszystkie odcinki

Ursynowskie Centrum Kultury, które głosami mieszkańców dzielnicy nazywa się - nomen omen – Alternatywy 4, ogłosiło cykl spotkań połączonych z emisją kultowego serialu. Spotkania poprowadzi Rafał Dajbor, który napisał książkę poświęconą reżyserowi i aktorom z jego filmów. Mieszkańcy Ursynowa poznają serial „Alternatywy 4” od kuchni.

Już w sobotę 13 listopada Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”, poprowadzi spotkanie, w którym udział wezmą aktorki: Tatiana Sosna-Sarno (serialowa pani Jadzia, urzędniczka w spółdzielni mieszkaniowej) oraz Hanna Bieniuszewicz (serialowa Ewa, córka Majewskich). Po spotkaniu odbędzie się emisja pierwszego odcinka serialu. Początek spotkania o godzinie 16. Wstęp jest wolny, ale konieczne jest pobranie darmowego biletu w serwisie biletyna.pl. Wejściówki można również otrzymać w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury Alternatywy 4.

Polski serial wszechczasów?

Alternatywy 4 zostały wyprodukowane w 1983, cenzura przez trzy lata wstrzymywała premierę. Z oryginalnej wersji usunięto również sceny, które w opinii cenzorów w zbyt bezpośredni sposób wyśmiewały socjalistyczną rzeczywistość. Komedia opowiada o perypetiach mieszkańców nowo wybudowanego bloku przy ulicy Alternatywy 4 na powstającym warszawskim osiedlu – Ursynowie. Postacią kluczem scenariusza jest gospodarz domu – cwany i egoistyczny Stanisław Anioł, w którego postać wcielił się Roman Wilhelmi.

Wszyscy znamy nieśmiertelne: „Jest zima, to musi być zimno”. Bohaterowie serialu byli bliscy widzom, ich życie było pełne dramatycznych wydarzeń: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, bylejakość wokoło. Gorzko-słodki humor Barei był swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa napięć społecznych w schyłkowym PRL. W serialu, jak w krzywym zwierciadle, odbijała się bowiem cała polska rzeczywistość. A ta wcale nie była tak różowa. Sposób funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej, bolączki dnia codziennego, pomysłowość Polaków w radzeniu sobie np. z małym metrażem, brakiem ogrzewania – to śmieszyło, bo było wszystkim bliskie i dobrze znane. W serialu zagrała plejada wybitnych aktorów, m. in. Roman Wilhelmi, Wojciech Pokora, Kazimierz Kaczor, Zofia Czerwińska, Bożena Dykiel, Ewa Ziętek, Witold Pyrkosz, Stanisława Celińska, Jerzy Bończak czy Janusz Gajos.

Serial zyskał ogromną popularność w latach 80-tych oraz na początku lat 90-tych i do dnia dzisiejszego ma grono swych wiernych fanów. Dla uhonorowania pamięci tej kultowej produkcji filmowej w styczniu 2005 Rada Warszawy nadała jednej z nowych ulic na Ursynowie nazwę Alternatywy. Na ścianie budynku przy ul. Kazury 10 można od 2016 roku oglądać najbardziej znany ursynowski mural – Stanisława Anioła – filmową postać z serialu Alternatywy 4. Dzieło sztuki powstało dzięki Budżetowi Obywatelskiemu i szybko stało się wizualną wizytówką Ursynowa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA