Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Spór wokół Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego 2017

21-10-2015 23:29 | Autor: Agnieszka Pająk-Czech
Stowarzyszenie Nasz Usynów wniosło do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz pismo z prośbą o unieważnienie uchwały nr 309 Zarządu Dzielnicy Ursynów w sprawie powołania zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego 2017. Nasz Ursynów twierdzi, że zostało naruszone prawo.

A chodzi po prostu o rekrutację do Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego. Na spotkaniu rekrutacyjnym stawili się przedstawiciele 5 organizacji pozarządowych, w tym reprezentant Stowarzyszenia Nasz Ursynów – Piotr Ciara. W uchwale, którą podjął Zarząd Dzielnicy, nie uwzględniono tej kandydatury.

– Według pani naczelnik Wydziału Promocji dla Dzielnicy Ursynów, Bernadety Włoch-Nagórny, Piotr Ciara jako reprezentant Stowarzyszenia Nasz Ursynów nie powinien zasiadać z Zespole, ponieważ w jego skład będzie wchodziła także przedstawicielka Klubu Radnych Nasz Ursynów, Katarzyna Niemyjska. Naszym zdaniem jednak, taki pogląd nie znajduje żadnego uzasadnienia w treści Zarządzenia – komentuje Piotr Skubiszewski z Naszego Ursynowa.

Zdaniem Stowarzyszenia, kandydatury Piotra Ciary i Katarzyny Niemyjskiej zostały wyłonione z dwóch odrębnych organizacji. Katarzyna Niemyjska reprezentuje Klub Radnych Nasz Ursynów, a Piotr Ciara stowarzyszenie o tej samej nazwie. Ponadto radna Niemyjska nigdy nie była członkiem Stowarzyszenia, a Piotr Ciara nie jest radnym dzielnicy. Właśnie dlatego zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Nasz Ursynów obie te osoby mogły być zakwalifikowane do Zespołu BP.

Jak do tych zarzutów odnosi się Urząd Dzielnicy?

– Dzień po wskazaniu przedstawiciela Stowarzyszenia Nasz Ursynów jako członka Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego 2017, informowaliśmy Pana Pawła Lenarczyka o zapisach zarządzenia prezydenta Warszawy z 15 września 2015. Wynika z nich, że organizacja pozarządowa/klub działający w Radzie Dzielnicy nie może mieć w Zespole ds. Budżetu Partycypacyjnego więcej niż jednego przedstawiciela. Dlatego też organizacja pozarządowa, która jednocześnie chce mieć w Zespole przedstawiciela Stowarzyszenia i przedstawiciela Klubu Radnych w Radzie Dzielnicy musi zdecydować, w jakim charakterze chce w Zespole występować i wydelegować swojego jednego członka. Jeśli faktycznie jest tak, jak na konferencji poinformował Nasz Ursynów, że Pani Katarzyna Niemyjska nie reprezentuje tej samej organizacji pozarządowej, co Pan Piotr Ciara, to oczywiście możemy poprawić uchwałę i zmienić skład Zespołu. Aby wyjaśnić niepotrzebne zamieszanie, zwrócimy się do władz Naszego Ursynowa z zapytaniem, czy Pani Katarzyna Niemyjska jest, czy nie jest członkiem Stowarzyszenia Nasz Ursynów – mówi Bernadeta Włoch-Nagórny.

– Aby w przyszłości zapobiec takim sytuacjom, być może warto doprecyzować przepisy lub poszerzyć krąg osób składających oświadczenia o radnych. Obecnie składają je oświadczając między innymi, że reprezentują konkretną organizację – dodaje rzecznik.

Nasz Ursynów potwierdza, że radna Katarzyna Niemyjska nie jest i nigdy nie była członkiem tego stowarzyszenia.

– Oczywiście, potwierdzimy ten fakt pisemnie. Gdyby ktoś zapytał Stowarzyszenie o stan faktyczny, na pewno byśmy odpowiedzieli. Niestety, Stowarzyszenie Nasz Ursynów takiego pytania nie otrzymało – mówi Piotr Skubiszewski.

Dzielnica za pośrednictwem pani rzecznik podkreśla, że chętnie współpracuje ze wszystkimi organizacjami w ramach BP. 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA