Oranżeria czynna jest w godzinach od 9 do 19:30, a kawiarnia Botanica Cafe&Bistro w godzinach od 10 do 18. Poza spacerem w ogrodzie można podziwiać dwie trwające obecnie wystawy, można też wziąć udział w jednym z oferowanych w najbliższym czasie warsztatów lub spróbować swoich sił w konkursie fotograficznym. O tym co dzieje się teraz w ogrodzie i dlaczego warto się tam wybrać rozmawiam z panią Agnieszką Pfeiffer - koordynatorką wydarzeń w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
KATARZYNA NOWIŃSKA: Pani Agnieszko, jakie rośliny kwitną teraz w Ogrodzie ? Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając się na spacer?
AGNIESZKA PFEIFFER: W tym roku lipiec jest wyjątkowy i bardziej przypomina szatą roślinną schyłek lata niż jego początek. Na okolicznych łąkach widać już kwitnący wrotycz i nawłoć – zwiastuny jesieni. W naszym Ogrodzie także zaobserwować można pierwsze oznaki jesieni – rozkwitają kwiaty marcinków i powoli przebarwia się jarzębina. Zazwyczaj miesiące letnie są mniej ukwiecone niż te wiosenne, ale nadal cieszą bogatą paletą barw, niezwykłymi odcieniami zieleni i roślinnością, która tworzy raj dla pszczół i owadów. Teraz właśnie kwitną lipy, pięknie prezentują się lawendy i zioła, ciągle zachwycają swoją urodą róże i rozpoczynają koncert hortensje bukietowe, a w sadach dojrzewają owoce.
W czerwcu została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona przyrodnikowi Leonowi Barszczewskiemu. Proszę powiedzieć coś więcej o tym wydarzeniu i o tym, dlaczego postanowili Państwo upamiętnić akurat tego przyrodnika?
Od 2006 roku grupa naukowców z naszego Ogrodu na czele z dyrektorem profesorem Arkadiuszem Nowakiem oraz partnerami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Opolskiego i Ostrawskiego prowadzą badania w górach Azji Centralnej, przede wszystkim na terenie Tadżykistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu, wielokrotnie napotykając ślady Leona Barszczewskiego, wybitnego polskiego podróżnika, odkrywcy i badacza. Gigantyczne systemy górskie Pamiro-Ałaju i Tien-Szanu to jedne z najbogatszych pod względem bogactwa roślin obszary Ziemi. Stamtąd pochodzą choćby tulipany, czosnki czy pustynniki i wiele innych roślin ozdobnych. Rabata Leona Barszczewskiego, która powstała w naszym Ogrodzie, to uhonorowanie pracy tego podróżnika i przybliżenie polskiej społeczności azjatyckich florystycznych rzadkości, gatunków nazwanych na jego cześć, oraz innych roślin charakterystycznych dla tego obszaru. Rabata znajduje się w Kolekcji roślin azjatyckich i zajmuje powierzchnię prawie 120 m2.
Niedawno Ogród wzbogacił się o nową kolekcję roślinną – Lawendowy Zakątek. Jakie rośliny, poza rzecz jasna lawendą, możemy tam podziwiać?
Lawendowy Zakątek założony został w zeszłym roku we współpracy z marką L'OCCITANE en Provence. Posadzonych zostało trzy tysiące sadzonek, które w tym sezonie rozkwitły, nabrały barw, kształtów i powagi. Nad polem lawendy unosi się jej zapach, a w samych lawendowych krzaczkach słychać obecność uwijających się owadów. Na Lawendowy Zakątek złożyły się dwie odmiany: Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) „Hidcoteę i lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) „Phenomenal”. Odmiany te nawiązują do urokliwej Prowansji, doskonale zimują i nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych. Klimat Lawendowego Zakątka dopełniają kamienne ławki, zegar słoneczny i… słońce, które w tym roku stale tam gości. Całości dopełniają grusze wierzbolistne i róże okrywowe w odmianie Sea Foam.
Na terenie kolekcji róż powstało również nowe miejsce, gdzie można się zrelaksować podczas wizyty w Ogrodzie. Jak ono wygląda?
W okolicach oranżerii zaaranżowaliśmy nową przestrzeń wypoczynkową dla gości spragnionych słońca i leżakowania. Część zbyt już zagęszczonej starszej kolekcji róż przenieśliśmy w inne miejsce, a te, które pozostały odmłodziliśmy. Krzewy można teraz podziwiać rozpięte na nowych konstrukcjach i pergolach. Obok znajdują się trejaże, które z czasem również okryją się odmianami róż historycznych, które przyjechały do nas aż z Francji. Pełnię uroku krzewy różane zaprezentują w ciągu trzech sezonów – bo ogrodnictwo to nauka cierpliwości. W otoczeniu róż i towarzyszących im kocimiętek, perovskich i szałwii ustawiliśmy leżaki i siedziska. Tak powstała przestrzeń dla odpoczynku i wytchnienia.
Również całkiem niedawno otworzyli Państwo sklep Cesarskie Ogrody. Co można tam zakupić?
Rzeczywiście, na wiosnę uruchomiliśmy sklep ogrodniczy z drzewkami bonsai, roślinami domowymi i wyposażeniem ogrodniczym. Sklep czynny jest od poniedziałku do soboty, od 10 do 17. W ofercie posiadamy między innymi drzewka bonsai dla początkujących, takie jak: fikus, karmona drobnolistna, zelkova, oraz drzewka zewnętrzne: klon palmowy, sosna parviflora, oliwka europejska. Ponadto naszym klientom oferujemy ziemię, doniczki, nawozy przeznaczone do nawożenia bonsai oraz specjalne narzędzia. Przy sklepie organizujemy również warsztaty z formowania drzewek bonsai. Równocześnie cały czas prowadzimy prace nad poszerzeniem naszej oferty o rośliny ogrodowe. W sierpniu zaprezentujemy nowość na rynku polskim i światowym – trawę Miscanthus sinensis „Lady in Red” PBR.
W kawiarni Botanica Cafe&Bistro podziwiać można wystawę malarstwa i grafiki Anny Dmowskiej. Proszę przybliżyć nam nieco tę ekspozycję.
Anna Dmowska to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom broniła na wydziale malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Wiodącym tematem jej twórczości jest szeroko pojęta natura – świat zwierząt i roślin. Artystka tworzy głównie z wyobraźni, w oparciu o motywy istniejące w przyrodzie. Dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur, struktur, technik i materiałów można jej malarstwo określić, jako „gęste i mięsiste”, momentami nawet trójwymiarowe. Transponuje rzeczywistość, nie odtwarza jej wiernie. To stanowi o tym, że jej obrazy są nie tylko figuratywne, ale także abstrakcyjne. Wystawę „W świecie natury” można oglądać do końca sierpnia.
Z kolei w Fangorówce zwiedzić można inną wystawę. Jakie prace tam zobaczymy?
„A morze koloru…” to połączona twórczość malarstwa Małgorzaty Druskiej oraz ceramiki Bożeny Wiślickiej i Marcina Witkowskiego. Artystów połączyła energia i odważne podejście do koloru. Ich prace są pełne ognia, ekspresji i radości życia. To bardzo słoneczna i wakacyjna ekspozycja, która doskonale prezentuje się w zabytkowych wnętrzach willi Janówek.
Małgorzata Druska jest absolwentką wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma w dorobku wiele wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Maluje obrazy akrylowe. Bożena Wiślicka i Marcin Witkowski z kolei to artyści, którzy tworzą razem od 1984 roku. W ich pracowni powstaje pełna barw ceramika, reprezentowana przez formy unikatowe, oraz przedmioty użytkowe i biżuterię. Obiekty wykonane są techniką mieszaną, wykończone złotem i palladem. Wystawa jest dostępna do 25 sierpnia od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 17, a jej kuratorem jest historyk sztuki Mira Walczykowska.
Pod koniec lipca zapraszają Państwo na warsztaty „Kwiaty jadalne”. Jak będzie wyglądało to wydarzenie?
Warsztaty te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od lat i zawsze uczestniczy w nich wielu miłośników tego tematu. W tym roku zapraszamy na spacer poprowadzony przez opiekunkę Kolekcji roślin użytkowych Ewę Napiórkowską, podczas którego omówi ona dobór gatunków roślin o jadalnych kwiatach oraz zasady ich zbioru, suszenia i przechowywania do konkretnych celów kulinarnych. Uczestników warsztatów zaprosimy także na degustację potraw skomponowanych zarówno z kwiatów tegorocznych, jak i z poprzednich okresów fenologicznych. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godzinie 10, a zapisać się można, wysyłając mejla na warsztaty@ob.pan.pl.
W lipcu będą też warsztaty akwarelowe inspirowane ziołami i spacer po kolekcji ziół. Proszę powiedzieć coś więcej na temat tych warsztatów.
Na warsztaty „Ziołowe inspiracje” zapraszamy 28 lipca o godzinie 10 wszystkich zainteresowanych tematyką ziół oraz tych, którzy chcieliby rozwijać zdolności rysunkowe. W pierwszej części spotkania wraz z opiekunką Kolekcji roślin przyprawowych i leczniczych Aldoną Czerwińską przeniesiemy się do królestwa ziół. Nauczymy się rozpoznawać podstawowe zioła i poznamy ich dobroczynne właściwości. W drugiej części, zainspirowani naturą i pod okiem doświadczonej instruktorki, autorki profilu „Botaniczne historie” zasiądziemy do szkicowania wybranych roślin. Być może ktoś z uczestników założy z nami swój zielnik? Zapisy pod adresem warsztaty@ob.pan.pl, warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących.
Jak będą wyglądały letnie warsztaty edukacyjne i do kogo są one adresowane?
Oferta wakacyjna skierowana jest do grup dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i edukatorów. To dwie godziny z naszym edukatorem oraz nielimitowany czas pobytu na terenie Ogrodu. Zajęcia przygotowane są dla 20-osobowych grup i obejmują tematy: „Woda w Ogrodzie”, czyli obserwacja wodnego życia, sztuka podlewania, przygotowanie roślin do suszy oraz uprawa roślin wodnych. Drugi temat to „Artysta botanik” – tutaj nauczymy się tworzyć karty zielnikowe, będziemy rysować rośliny, stworzymy modele kwiatów i wykorzystamy materiał roślinny do prac plastycznych. Z kolei oferta dla nauczycieli i edukatorów to 5 dni po 6 godzin zajęciowych. Podczas szkolenia pokażemy, jak wykorzystywać przestrzeń Ogrodu do samodzielnego prowadzenia zajęć z różnych przedmiotów, zapoznamy się z kolekcjami, przeprowadzimy przykładowe ćwiczenia do przeprowadzenia w wybranych miejscach, nauczymy się układać scenariusz zajęć oraz poznamy sposoby reagowania w sytuacjach specjalnych. Uczestnicy mogą zapisywać się na pojedyncze dni lub na całość. Terminy zajęć będą dopasowywane do możliwości uczestników. A plan obejmuje: Dzień 1. Przedszkole, Dzień 2. Nauczanie początkowe, Dzień 3. Szkoła podstawowa i średnia – biologia i inne przedmioty, Dzień 4. Branżowe szkoły ponadpodstawowe, Dzień 5. Edukacja dla osób o specjalnych potrzebach. Miejsca można rezerwować pod numerem telefonu: 723 615 000.
We wrześniu, jak co roku, organizowany jest Dzień Jabłoni, ale już dzisiaj ogłaszają Państwo konkurs na fotografię lub film poświęcony jabłoniom. Jakie prace i do kiedy można zgłaszać na ten konkurs?
21 września celebrujemy w Ogrodzie Dzień Jabłoni. W tym roku rozpoczynamy przygotowania do tego dnia konkursem fotograficznym. W „Jabłkowym konkursie fotograficznym” może wziąć udział każdy, kto posiada komórkę lub aparat fotograficzny. Na zdjęcia lub krótki, 100-sekundowy, film poświęcony tym roślinom czekamy do końca sierpnia. Jabłonie mogą być fotografowane w każdym miejscu na Ziemi i o dowolnej porze roku, a na pewno dodatkowym atutem będzie, jeśli bohaterkami zgłaszanych prac będą jabłonie z naszego Ogrodu. Szczegóły dotyczące wydarzenia i konkursu wkrótce pojawią się na naszej stronie: www.ogrod-powsin.pl. Serdecznie zapraszam do udziału w ogrodowych wydarzeniach!
Pani Agnieszko serdecznie dziękuję za rozmowę.