Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Spacery po Ogrodzie Botanicznym PAN

08-09-2021 21:17 | Autor: Katarzyna Nowińska
Wrzesień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zapowiada się imponująco. Planując wizytę w tym przepięknym miejscu należy pamiętać, że obowiązują już godziny otwarcia sezonu jesiennego. Oznacza to, że wejście na teren ogrodu jest możliwe od godziny 9 do 18, gdyż tylko do godziny 18 czynna jest kasa placówki.

Na terenie ogrodu można zażywać spaceru do godziny 19, a oranżerie odwiedzić do godziny 18. Botanica Cafe, czyli bistro znajdujące się tuż przy wejściu do ogrodu, czynne jest codziennie w dni powszednie od godziny 10 do godziny 17, a w weekendy i święta od godziny 9 do 18.

Już w najbliższy weekend, czyli 11 i 12 września w Ogrodzie będzie się odbywał festiwal „Jesienne kwiaty”. W programie tego wydarzenia, między innymi, warsztaty plastyczne dla całych rodzin z wykorzystaniem materiałów roślinnych: wielobarwnych o tej porze roku liści, płatków kwiatów, kasztanów, żołędzi i nasion. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną zabawy ruchowe wśród jesiennych kwiatów, a dla dorosłych gra terenowa, której elementem będzie szukanie i rozpoznawanie jesiennych kwiatów występujących w Ogrodzie. W sobotę 11 września o godzinie 11 organizatorzy festiwalu „Jesienne kwiaty” zapraszają na spacer „Chcesz mieć liście? To zrób sobie zielnik.” Każdy spacerowicz będzie mógł stworzyć swój własny zielnik roślin rodzimych. Przewodnik opowie nie tylko o najbardziej znanych gatunkach polskich roślin jesiennych, ale także zaprezentuje uczestnikom spaceru techniki suszenia roślin i tworzenia zielnika. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w tych warsztatach proszeni są o zabranie ze sobą zeszytu formatu A4 wraz z ołówkiem. Natomiast w niedzielę 12 września o godzinie 11 rozpocznie się spacer z przewodnikiem pod hasłem „Wrzosy pączkowe i inne wrzosowate”.

Uczestnicy tej zorganizowanej przechadzki będą mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących roślin z rodziny wrzosowatych, czyli, przede wszystkim, wrzosów i wrzosieńców, ale także modrzewnicy, brukentali, golteri, różanecznika, kasjopei, agapetiiczy zenobii. Przez cały dzień na terenie Ogrodu będzie trwał kiermasz roślin i produktów pochodzenia roślinnego. Będzie można nie tylko zakupić rzadko dostępne w kwiaciarniach rośliny, ale także zasięgnąć porad profesjonalnych ogrodników w kwestii hodowli tych roślin. Do udziału we wszystkich atrakcjach tych dwóch dni uprawnia biletu wstępu do Ogrodu lub karnet. Tylko jeśli chodzi o udział w spacerach z przewodnikiem konieczne są wcześniejsze zapisy poprzez wysłanie maila na adres: spacery@obpan.pl

Również w najbliższą sobotę, czyli 11 września na terenie Ogrodu odbywać się będą warsztaty „Smaki dziedzictwa. Od 40 lat wiemy, jak je zachować”. Wydarzenie to jest organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zajęcia z ekspertami rozpoczną się o godzinie 10 od trzech prezentacji: „Żyto zwyczajne i zboża”, „Kriogeniczna kolekcja jabłoni” oraz „Gatunki zagrożone, gatunki chronione oraz pokrewne roślin uprawnych”. Po zakończeniu prezentacji uczestnicy wydarzenia będą mieli unikatową możliwość zwiedzić Bank Nasion Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Nasiona form lokalnych żyta zwyczajnego są tutaj gromadzone od początku lat 70-tych XX wieku, a nasiona starych polskich odmian jabłoni domowej od ponad dekady. Eksperci placówki prowadzący warsztaty opowiedzą o metodach przechowywania nasion w Banku Nasion, o swej codziennej pracy oraz pokażą uczestnikom zaplecze badawcze i sprzęt, którym się posługują. Aby móc wziąć udział w całym wydarzeniu należy wcześniej dokonać zapisu mailowego na adres: warsztaty@obpan.pl, podając, oczywiście, imię i nazwisko oraz tytuł warsztatów.

W analogiczny sposób należy dokonać zgłoszenia na drugą część warsztatów z tego samego cyklu, która poświęcona będzie warzywom korzennym. Warsztaty te odbywać się będą w kolejną sobotę, czyli 18 września. „Smaki dziedzictwa – warzywa korzenne” to spotkanie poświęcone polskim odmianom warzyw korzennych, takich jak, marchew, pietruszka, pasternak, seler czy burak ćwikłowy. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, między innymi, jak powinno się uprawiać te warzywa, aby uzyskać dobrej jakości plony oraz które z nich można czy nawet należy sadzić obok siebie, a które należy sadzić z dala od innych gatunków. Rozpoczęcie warsztatów jest zaplanowane na godzinę 11.

W sobotę 25 września nie lada gratka czeka wszystkich smakoszy jabłek. Już od kilku lat pod koniec września w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Jabłka w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie organizowany jest Dzień Jabłoni. Ogród może poszczycić się kolekcją historycznych odmian jabłoni liczącą aż ponad pięćset gatunków. Wiele z tych starych odmian jabłoni będzie można zobaczyć tego dnia podczas zorganizowanego spaceru z przewodnikiem po tejże kolekcji. Co więcej uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość degustacji niektórych rzadko już spotykanych w warzywniakach, czy na bazarkach gatunków jabłek, takich jak Kosztele, Mekintosze, Boikeny, Melarosy, Starkingi czy Malinówki. Eksperci opowiedzą o tajnikach hodowli jabłoni, a na koniec będzie można też kupić drzewka owocowe niektórych starych odmian. Tego dnia nabyć też już będzie można najnowszą książkę wydawnictwa Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie zatytułowaną „Jabłoń w Ogrodzie”. Praca ta jest efektem zaangażowania wielu osób, które zajmują się na co dzień tematyką jabłek i jabłoni oraz osób, które są ich miłośnikami i pasjonatami - naukowców, ogrodników, botaników, dziennikarzy czy szefa kuchni. W opracowaniu tym, które w dniu 25 września będzie miało swą premierę, czytelnicy znajdą nie tylko szereg praktycznych informacji na temat odmian i sposobów uprawy jabłek, ale także sporo ciekawych przepisów kulinarnych z wykorzystaniem tych właśnie owoców oraz wspomnień z dzieciństwa autorów książki na temat tych szlachetnych owoców. Przez cały czas, w którym będą odbywały się poszczególne wydarzenia w ramach Dnia Jabłoni, organizatorzy zapraszają najmłodszych gości Ogrodu do strefy warsztatowej, gdzie pod czujnym okiem opiekunów i edukatorów maluchy będą uczyły się jak komponować jesienne bukiety, tworzyć ludziki, figurki zwierząt i inne działa plastyczne z wykorzystaniem liści, kwiatów, kasztanów i nasion.

Do Ogrodu Botanicznego w Powsinie warto się też teraz wybrać niezależnie od organizowanych przez placówkę wydarzeń, ponieważ ogród wygląda we wrześniu przepięknie. Drzewa nabierają już wielu ciepłych barw, a jesienne kwiaty, takie jak wrzosy czy słoneczniki, niczym nie ustępują urodą kwiatom, które podziwiać możemy w ogrodzie wiosną czy latem. Na koniec wizyty miło będzie odpocząć chwilkę w Botanica Cafe orzeźwiając się chłodną lemoniadą cytrynową i rozkoszując przepyszną tartą ze śliwkami czy jabłkami, pochodzącymi z upraw ogrodu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA