Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Spacer wśród kwitnących wiśni japońskich

20-04-2022 20:55 | Autor: Katarzyna Nowińska
W powietrzu czuć już wiosnę, a to znak dla miłośników przyrody, że koniecznie należy się teraz wybrać z wizytą do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, ponieważ właśnie o tej porze roku ogród wygląda naprawdę zjawiskowo. Wszystko za sprawą kwitnących właśnie teraz forsycji, różaneczników i innych wczesnowiosennych kwiatów oraz przede wszystkim magnolii i wiśni japońskich, czyli Sakur.

Kwitnące Sakury przyciągają do Ogrodu licznych odwiedzających nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski. W kwietniu Ogród otwarty jest codziennie od godziny 9 do godziny 19. Czynne są już oba wejścia do placówki – zarówno od strony ulicy Prawdziwka 2, czyli wejście główne, jak i od strony Parku Kultury w Powsinie.

Ogród Wiśniowy Reiwa został oficjalnie otwarty w dniu 28 kwietnia 2019 roku. W uroczystości wziął udział Jego Ekscelencja Ambasador Japonii Tsukasa Kawada, który posadził swoje drzewo wiśniowe wspólnie z wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Romualdem Zabielskim – głównym inicjatorem stworzenia ogrodu wiśni japońskich. W sadzeniu pierwszych drzewek wiśniowych brali udział także członkowie Rady Dzielnicy Ursynów i liczni przyjaciele Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Obecnie podziwiać tu można 50 drzew japońskich gatunków wiśni w odmianach takich jak, między innymi, wiśnia ‘Fugenzo’, wiśnia różowa, ‘Pendula’ wiśnia jedońska, wiśnia zwisła czy ‘Snow Fountains’. Poza wiśniami, w ogrodzie rosną również japońskie odmiany bambusów oraz ozdobne byliny takie jak na przykład konwalnik płaskopędowy , zawciągowiec zwyczajny, czy zawilec hupeheński. Kolekcja roślin japońskich jest cały czas rozwijana.

Warto wiedzieć, że Kwitnące Sakury to jeden z symboli Japonii. W Ogrodzie Botanicznym PAN w okresie kwitnienia tych przepięknych roślin po raz kolejny organizowany jest „Miesiąc Japoński”. Wydarzeniu patronuje Ambasada Japonii w Polsce. W tym roku wydarzeniem inaugurującym „Miesiąc Japoński” był wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Gewartowskiej „Czarodziejski ogród”. Inspiracją dla artystki była przyroda. Dzieła, które można podziwiać od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 17 w galerii Fangorówka , to prawdziwa uczta dla miłośników wyrazistych form i zdecydowanej, intensywnej kolorystyki. Wystawa potrwa do 22 maja. Wejście na wystawę nie jest dodatkowo płatne, wystarczy bilet wstępu do Ogrodu lub karnet.

Z kolei w Alei Dębowej od 9 kwietnia do 1 maja można podziwiać wystawę plenerową „Sakura w Japonii” przedstawiającą ubiegłoroczne kwitnienie wiśni w całej Japonii - począwszy od Okinawy aż po Hokkaido. Autorami zdjęć jest 16 fotografów amatorów – nauczycieli akademickich różnych specjalności i emerytowanych profesorów.

Organizatorzy „Miesiąca Japońskiego” zachęcają do fotografowania kwitnących Sakur każdego z nas. Ogród Botaniczny PAN zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Sakura w Ogrodzie 2022”. Szczegółowe informacje odnośnie regulaminu konkursu oraz nagród znaleźć można na Facebook’u Ogrodu.

W sobotę, 23 kwietnia oraz w niedzielę 24 kwietnia o godzinie 11 Ogród zaprasza wszystkich zwiedzających na spacer tematyczny pośród kwitnących wiśni japońskich. Spacer poprowadzi kurator Kolekcji Roślin Azjatyckich – mgr Stefan Sołtan. Miejscem spotkania będzie wejście główne do ogrodu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat historii Sakur, ich znaczenia w kulturze Japonii, usłyszą czym jest słynne Hanami i jak wygląda jego celebrowanie.

Spacerowicze będą oglądali różne odmiany wiśni i usłyszą które odmiany tych drzew mogą rosnąć w naszym klimacie. Na zakończenie będzie można podziwiać nową kolekcję Sakur – Reiwa Sakura Garden, gdzie 1 lipca 2019 roku swoje drzewo zasadził Jego Cesarska Wysokość Następca Tronu Książę Akishino wraz z małżonką Jej Cesarską Wysokością Księżną Kiko. Cesarska para przebywała wtedy w Polsce z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. Do udziału w spacerze upoważnia bilet edukacyjny w cenie 37 zł normalny i 27 zł ulgowy lub karnet (posiadacze karnetu biorą udział w spacerze na jego podstawie). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Maila ze zgłoszeniem swego udziału w spacerze należy wysłać na adres: informacja@obpan.pl. Przy wejściu do Ogrodu rozstawione są stoiska z japońskim jedzeniem oraz rękodziełem.

Na zakończenie obchodów „Miesiąca Japońskiego” - 30 kwietnia o godzinie 16 będzie okazja, aby zobaczyć spektakl teatralny „Tańcząc ku korzeniom” z elementami tradycyjnego tańca japońskiego buto. Poprzez taniec spotkamy się z drzewami – tymi prawdziwymi i tymi wyobrażonymi.

W Ogrodzie poza wiśniami japońskimi i licznymi wiosennymi kwiatami kwitną również przepiękne magnolie. Tutejsza kolekcja magnolii jest jedną z największych w Polsce i obejmuje 80 różnych gatunków i odmian tych drzew. Magnolie nie tworzą tu jednej zwartej kolekcji, tylko rosną w wielu miejscach Ogrodu, w niektórych tworząc wręcz gaje. Najwcześniej kwitną azjatyckie gatunki magnolii, w szczególności te pochodzące z Japonii.

W sobotę 23 kwietnia o godzinie 11 oraz w niedzielę 24 kwietnia o godzinie 13 placówka organizuje spacer po kolekcji magnolii. Zbiórka na spacer odbędzie się na patio za wejściem głównym. W spacerze można wziąć udział po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji wysyłając maila na adres: informacja@obpan.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Na spacer obowiązuje bilet edukacyjny w cenie 37 zł normalny i 27 zł ulgowy. Osoby posiadające karnet mogą wziąć udział w spacerze na jego podstawie.

Po długiej sezonowej przerwie Ogród powraca do cieszącego się dużą popularnością cyklu warsztatów fotograficznych "Powsin Piąta Rano", które poprowadzi tradycyjnie fotograf Ogrodu Jarosław Deluga. Właśnie o świcie, przy porannej rosie i zniewalającym śpiewie ptaków, gdy Warszawa jeszcze śpi, w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie można uchwycić niesamowite kadry.

Warsztaty dedykowane są zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aparatem fotograficznym, jak i tym, którzy posiedli już podstawy wiedzy, lecz chcieliby fotografować bardziej profesjonalnie i kreatywnie. Uczestnicy warsztatów będą obserwować budzącą się ze snu przyrodę i fotografować ją wykorzystując kreatywne funkcje aparatu fotograficznego. Prowadzący zajęcia Pan Jarosław opowie o znaczeniu przysłony i głębi ostrości, migawki oraz o wykorzystaniu zastanego światła. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z kompozycją obrazu.

Na warsztaty należy przyjść z własnym sprzętem fotograficznym. Mile widziane będą lustrzanki lub bezlusterkowce, można też oczywiście zabrać aparat kompaktowy czy hybrydę lub smartfona.

Podczas warsztatów obowiązuje limit osób, dlatego wszyscy zainteresowani powinni wcześniej dokonać zapisu wysyłając maila na adres: warsztaty@deluga.art.

Niezależnie od organizowanych przez placówkę wydarzeń warto po prostu wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, aby podziwiać jak przepięknie wiosna odmienia już świat wokół nas i aby posłuchać śpiewu żyjących tu licznie ptaków. Na koniec takiej wizyty zawsze przyjemnie jest odpocząć chwilkę w Botanica Cafe orzeźwiając się chłodną lemoniadą cytrynową i rozkoszując przepyszną tartą ze śliwkami czy jabłkami, pochodzącymi z upraw Ogrodu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA