Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

SM „Służew nad Dolinką” nie zwalnia tempa

01-06-2021 20:19 | Autor: Tadeusz Porębski
Już za miesiąc mokotowska SM Służew nad Dolinką odda do użytkowania kolejną, szóstą już inwestycję mieszkaniową w wybornej lokalizacji – w sąsiedztwie wejścia do stacji metra Służew. Zgodnie z tradycją nadano jej muzyczną nazwę Sonata nad Dolinką.

Nazwa nawiązuje do okolicznych ulic osiedlowych, których patronami są m.in. wybitni kompozytorzy Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Józef Elsner i Zygmunt Noskowski. Z uwagi na usytuowanie budynku przy ulicy Sonaty nadano mu taką nazwę. Budowa jest na ostatnim etapie realizacji. Wraz z zakończeniem zimy odsłonięte zostały elewacje, prezentując finalną architekturę budynku, który świetnie komponuje się z otoczeniem zarówno pod kątem architektonicznym, jak i kolorystycznym. Wiosną rozpoczęto prace terenowe wokół budynku wraz z remontem chodników i ciągów pieszo - jezdnych. Rozpoczęto również montaż ogólnodostępnej windy zewnętrznej, wkomponowanej w bryłę budynku od strony zachodniej, która usprawni komunikację mieszkańców z przejściem podziemnym oraz stacją metra "Służew".

W nowym budynku powstało 141 mieszkań, lokale użytkowe oraz dwupoziomowy garaż podziemny na 225 miejsc postojowych. W jednym z lokali użytkowych o powierzchni prawie 1100 mkw. będzie działać przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoczęcie działalności planowane jest jesienią tego roku. Obecnie trwają rozmowy i negocjacje władz spółdzielni z podmiotem prowadzącym przychodnię. Ich celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków i zasad funkcjonowania placówki, w tym możliwości korzystania z podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej w ramach NFZ dla dorosłych oraz dzieci, jak również rehabilitacji. Mieszkania zostaną przekazane nowym członkom spółdzielni prawdopodobnie w lipcu. Wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja sprawiła, że wszystkie lokale sprzedały się na pniu, a cała inwestycja przyniesie spółdzielni zysk rzędu 35 mln złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na remonty istniejących budynków oraz infrastruktury osiedla. Oddanie do użytku "Sonaty nad Dolinką" zbiegło się z jubileuszem 30-lecia tej prężnie działającej mokotowskiej spółdzielni. W dniu 28 lutego 1991 r. podjęta została bowiem uchwała o wydzieleniu osiedla "Służew nad Dolinką" z dużej spółdzielni „Mokotów”. Obecny wygląd osiedla, zakres przeprowadzonych prac remontowych i inwestycyjnych pokazuje, że decyzja o wydzieleniu się z mieszkaniowego molocha, jakim była "SM "Mokotów", przyniosła mieszkańcom osiedla pozytywne efekty.

Zasoby SM Służew nad Dolinką" zlokalizowane są w obrębie ulic Puławska, Wałbrzyska, Kmicica, Nowoursynowska oraz Łukowa i zajmują powierzchnię 415 tys. metrów kwadratowych. Od strony południowej i wschodniej spółdzielnia graniczy z terenem Parku “Dolina Służewska”. Usytuowanie nad Potokiem Służewieckim nadaje osiedlu niepowtarzalny urok, który podkreśla okazały drzewo – krzewostan, będący chlubą SM “Służew nad Dolinką”. Kolejnymi zaletami tego wielkiego osiedla jest bardzo korzystne połączenie komunikacyjne z innymi rejonami miasta (metro, tramwaje, autobusy), jak również duże możliwości rekreacji i wypoczynku. Pięknie położone osiedle wybrało sobie jako miejsce do życia wiele znanych osób, m. in. zmarli tragicznie słynny malarz Zdzisław Beksiński i jego syn Tomasz, znany dziennikarz muzyczny. Mieszkali tu również poeta Stanisław Grochowiak oraz znani aktorzy Stefan Friedmann, Jan Englert i Andrzej Drawicz. Spółdzielnia występuje w twórczości rapera Tede, m. in. jako nazwa płyty Esende Mylffon, gdzie Esende oznacza SND, czyli “Służew nad Dolinką”. Chętnie pokazywana jest również w różnych produkcjach filmowych. Filmy na terenie osiedla kręcili m.in. Małgorzata Szumowska i Patryk Vega.

Większość budynków mieszkalnych zostało wybudowanych w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Po wydzieleniu się z SM "Mokotów" zasób mieszkaniowy poddano gruntownej modernizacji, co pozwoliło utrzymać budynki w bardzo dobrym stanie. Znacznej poprawie uległa również infrastruktura osiedla. Spółdzielnia dba nie tylko o komfort zamieszkania swoich członków, ale także o bezpieczeństwo. W ramach programu „Bezpieczny Służew” wprowadzono wiele rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa, w tym wysokiej jakości system monitorowania. Łącznie w budynkach i na całym terenie spółdzielni zamontowanych jest blisko 500 kamer. Organizowane są również spotkania mieszkańców z przedstawicielami policji i straży miejskiej, a w biurze spółdzielni został uruchomiony punkt konsultacyjny policji. Pierwsze logo SM "Służew nad Dolinką" to zmieniony kolorystycznie herb Radwan: w polu czerwonym znajduje się chorągiew złota kościelna o trzech połach, z frędzlami u dołu z zaćwieczonym na wierzchu krzyżem kawalerskim. Nad tarczą jest pancerz rycerski z hełmem, a nad nim złota korona z labrami czerwonymi, podbitymi złotem. W koronie umieszczono trzy strusie pióra.

Działalność inwestycyjna na terenie osiedla została wznowiona w roku 2003, a dwa lata później oddano do użytkowania budynek przy ul. Noskowskiego 2. Kolejne nowe budynki to Puławska 255 i 255A, bajecznie zlokalizowany przy lokalnym akwenie Elsnera 34 oraz Mozarta 1. “Sonatę nad Dolinką” zlokalizowano w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu – u zbiegu al. KEN i ul. Sonaty, naprzeciwko DH “Land”. Dwa lata przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia "Sonata nad Dolinką" władze spółdzielni postanowiły wyjść naprzeciw swoim mieszkańcom i w ramach planowanej inwestycji mieszkaniowej doprowadziły do przebudowania zewnętrznych schodów prowadzących do stacji metra od strony południowo - wschodniej na zadaszone schody ruchome. Ta wyjątkowa – nie tylko w skali Warszawy – i pożądana, szczególnie przez osoby starsze oraz niepełnosprawne, inwestycja została oddana do użytkowania w dniu 6 grudnia 2017 roku. W następnym roku SM "Służew nad Dolinką" zamierza realizować kolejną inwestycję, na narożniku ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej.

W swojej dotychczasowej działalności spółdzielnia dużo uwagi przywiązuje do inwestycji o charakterze społecznym, służących wszystkim mieszkańcom. W roku 2015 oddano do użytkowania „Przedszkole Małego Kopernika”, które jest bezpłatne (za wyjątkiem opłat za posiłki dla dzieci). W ukończonej w 2017 r. inwestycji przy ul. Mozarta 1 – oprócz mieszkań, garażu i biura spółdzielni – znalazło się miejsce dla Klubu Seniora, świetlicy środowiskowej, sali konferencyjnej oraz publicznej biblioteki z czytelnią. Mieszkańcy mogą tu spędzać miło czas na pięknych tarasach, czytając prasę lub korzystając z zajęć oferowanych przez Klub Seniora.

Na osiedlu widać dbałość o infrastrukturę dla dzieci. Jest tu 16 placów zabaw. Jeden z nich, zlokalizowany przy ul. Mozarta, będzie w tym roku poddany renowacji i nowemu zagospodarowaniu. Powstaną tu nowe atrakcje dla dzieci, w tym tory do minigolfa. Corocznie władze "SM "Służew nad Dolinką" organizują huczne obchody z okazji Dnia Dziecka. Atrakcją osiedla jest teren rekreacyjno - wypoczynkowy „Górki Służewskie” z placem zabaw dla dzieci, linarium, boiskiem do gry w siatkówkę, siłownią plenerową i podświetlanymi „tańczącymi” fontannami. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Służewie. W miniony wtorek odbył się tutaj festyn z okazji Dnia Dziecka, z wieloma atrakcjami dla dzieci – animacjami i warsztatami, dmuchawcami, grami oraz zabawami. Jest to jeden z przykładów licznych działań spółdzielni mających na celu integrację społeczności lokalnej.

SM "Służew nad Dolinką" inwestuje także w infrastrukturę sportową i rekreacyjno - wypoczynkową. Kilkanaście lat temu oddano do użytkowania nowoczesne boisko przy Noskowskiego, obok którego znajduje się siłownia plenerowa i boisko do gry w siatkówkę. Na początku tego roku na boisku została położona nowa nawierzchnia – sztuczna trawa. W tym roku zostanie poddane renowacji również trawiaste boisko przy ul. Wałbrzyskiej wraz z montażem systemu automatycznego nawodniania. Renowacji poddana zostanie także górka saneczkowa, położona tuż przy boisku. Przed pandemią co roku odbywały się na osiedlu majowe pikniki rodzinne, organizowane wspólnie ze Służewskim Domem Kultury.

Bogaty jest program zajęć w Klubie Seniora „Służewiak”, który niedawno otrzymał z rąk prezydenta Warszawy oraz Warszawskiej Rady Seniorów certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” za realizowane cykle koncertów, wystaw malarskich i fotograficznych, zabaw tanecznych oraz prelekcji tematycznych, zajęcia jogi, czi-kungu, pilatesu, gimnastyki rehabilitacyjnej, rękodzieła, języka angielskiego i siatkówki - posiadówki. Seniorzy mają możliwość pograć w klubie w ping-ponga, brydża i gry planszowe, a także brać udział w zajęciach klubu fotograficznego „Kadr 50+”. Dodatkowo seniorzy pielęgnują na tarasie "Społecznościowy Ogród Mozarta". Dzieci i młodzież mogą rozwijać umiejętności sportowe na treningach Osiedlowego Klubu Sportowego „Służew”, którego drużyny piłkarskie zdobyły w minionych latach ponad sto kilkadziesiąt pucharów. Mieszkańcy kultywują również pamięć historyczną, obchodząc wspólnie na terenie osiedla ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia historyczne, związane z kolejnymi rocznicami odzyskania niepodległości przez RP oraz z wybuchem Powstania Warszawskiego.

Spacer po osiedlu nad Dolinką to zawsze duża przyjemność, nie tylko ze względu na zadbane budynki i infrastrukturę, ale przede wszystkim ze względu na okazałą zieleń. SM „Służew nad Dolinką” to bez wątpienia zielony azyl w Warszawie. Rośnie tu ponad 3000 drzew, głównie liściastych, w tym gatunki wyjątkowe: platany, miłorzęby a nawet surmia bignoniowa. Również ptaki chętnie gniazdują w tej okolicy. Znawcy doliczyli się kilkudziesięciu gatunków. Sąsiedztwo Parku Doliny Służewskiej i jego naturalne piękno, dziko rosnące krzewy, trawy, zioła oraz liczne oczka wodne, czynią to miejsce wyjątkowym w skali całej stolicy. Władze spółdzielni, z prezesem zarządu Grzegorzem Jakubcem na czele, bacznie obserwują i wdrażają w życie nowe trendy w zakresie utrzymania terenów zielonych. Zmieniono zasady koszenia traw, rozpoczęto także zakładanie łąk kwietnych. Zadbana zieleń zachwyca przez cały rok. W 2015 roku doceniło to Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, nagradzając SM „Służew nad Dolinką” w konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”

W SM “Służew nad Dolinką” stawia się przede wszystkim na jakość wykonawstwa, rzetelność oraz uczciwość wobec mieszkańców. Dużą wagę przywiązuje się tam także do standardów obsługi. Zarząd spółdzielni systematycznie inwestuje w szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników. To są priorytety w codziennej działalności, które budują zaufanie i powodują, że mokotowska spółdzielnia stała się sprawdzoną i pewną firmą o ugruntowanej renomie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA